www.comicscentrum.cz
  JAK ČÍST UNIVERSUM
Když v roce 1994 kreslil Mike Mignola první sešit série Hellboy, patrně netušil, že začal tvořit největší komiksový vesmír vytvářený (či spoluvytvářený) jedním autorem. Počet knih Hellboy universa již totiž přesahuje osmdesátku. Mike na všechny dohlížel (pokud je přímo nepsal), a je v nich patrný jeho scenáristický i výtvarný rukopis (s výjimkou Neuvěřitelných příběhů).

Mignola si svůj vesmír od počátku zabydlel množstvím zajímavých a uvěřitelných postav. Vedle Hellboyových kolegů z Ú.P.V.O. Abea Sapiena a Liz Shermanové je to třeba už od knihy Hellboy 2: Probuzení ďábla sir Edward Grey, viktoriánský lovec čarodějnic, od dílu Hellboy 5: Červ dobyvatel maskovaný bojovník se zločinem Humr Johnson a mnoho dalších. Někteří z těchto hrdinů začínali pouze jako zmínka v dialogu nebo poznámka pod čarou, ale nakonec si v Mignolově hlavě vynutili vlastní příběhy.

Pro rozsáhlost Hellboyova vesmíru jsme připravili následující doporučené pořadí, v jakém knihy z Hellboy universa číst. Vycházíme z každoročně uveřejňované chronologie Marka Tweedala na stránkách mutiversitycomics.com, a přizpůsobujeme ji původním knihám, které vydáváme v Comics Centru. Tweedale bohužel začal své pořadí upravovat podle nových souborných vydání, která nerespektují vnitřní chronologii Hellboy universa.

V příbězích samotných se snažíme pomocí poznámek upozorňovat na odkazy z jiných knih.

Přejeme vám skvělou zábavu při odhalování skrytých zákoutí tohoto nádherného vesmíru, kde i ta nejkratší povídka nebo detail mohou sehrát důležitou roli.

Datum poslední revize: 20. 4. 2021
Hellboy 1: Sémě zkázy
První kniha o pekelném chlapci – Hellboyovi nám ukáže jeho příchod na náš svět, staneme se svědky vraždy jeho adoptivního otce a poznáme jeho největší Nemesis – mnicha Rasputina. Zároveň poznáme i zbytek zásahového týmu Úřadu paranormálního výzkumu a obrany – rybího muže Abea Sapiena a pyrokinetičku Liz Shermanovou. Společně se postaví žabolidem z rodiny Cavendishů a prastarému bohu Ogdru Džahadovi.
INFO
Hellboy 2: Probuzení ďábla
Záhadná vražda a chybějící bedna v jednom newyorském panoptiku zavádějí Hellboye a jeho kolegy z Úřadu paranormálního výzkumu a obrany na jistý rumunský hrad legendárního upířího šlechtice Vladimira Giuresca. Ten je ale plný nacistů snažících se opět přivést k životu Rasputina a s jeho pomocí způsobit konec světa.
INFO
Hellboy 3: Spoutaná rakev a další příběhy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Mrtvola
- Železné boty
- Baba Jaga
- Vánoce v podzemí
- Spoutaná rakev
- Vlci ze Svatého Augusta
- Bezmála kolos (navazuje na děj v dílu Hellboy 2: Probuzení ďábla a představuje novou postavu – homunkula Rogera)
INFO
Hellboy 4: Pravá ruka zkázy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Lívance
- Povaha bestie
- Král Vold
- Hlavy
- Sbohem, pane Tode
- Varkolak
- Pravá ruka zkázy
- Skříňka plná zla
INFO
Hellboy 7: Pražský upír a další příběhy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Penanggalan
- Hydra a lev
- Trollí čarodějka
- Pražský upír
- Experiment dr. Carpa
- Ghúl
- Makoma
INFO
Hellboy 10: Paskřivec a další příběhy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Paskřivec
- Ti, kteří se vydávají v lodích na moře
- V kapli Molochově
- Mateřské znaménko
INFO
Hellboy 11: Ďáblova nevěsta a další příběhy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Hellboy v Mexiku aneb Opilecký vokno
- Dvojprogram zla
- Spící mrtví
- Ďáblova nevěsta
- Whittierův odkaz
- Busteru Oakleyovi se splní přání
INFO
Hellboy: Neuvěřitelné příběhy
Sbírka povídek, ukazující Hellboyův svět pohledem slavných komiksových tvůrců. Hellboy bude na své pouti čelit obřím netopýrům, démonickým dětem a dalším stvůrám, jaké si jen dovedete představit. Kromě členů Ú.P.V.O. se tu setkáte s mytickým bojovníkem za spravedlnost Humrem Johnsonem, babou Jagou či Kostějem Nesmrtelným.
INFO
Hellboy 5: Červ dobyvatel
Velké drama, které za doprovodu Poeových veršů začne před druhou světovou válkou poslední akcí Humra Johnsona, a jeho děj bude dokončen o jednašedesát let později.
Na trosky rakouského hradu Hunte se má v nejbližších hodinách zřítit kosmická loď z tajného nacistického programu. Když raketa několikrát změní kurs, je jasné, že ji někdo, nebo něco, řídí. Vedení Úřadu paranormálního výzkumu a obrany posílá na místo plánovaného dopadu své nejtvrdší agenty – Hellboye a nově přijatého homunkula Rogera.
INFO
Hellboy 6: Podivná místa
Přestože se Hellboy rozhodl opustit svůj rodný Úřad, paranormální jevy ho stále obklopují. V podstatě se tomu dvoumetrový rudý tvor s ocasem a upilovanými rohy těžko může divit.
Při svém putování po Africe se Hellboy setkává se šamanem Mohlomim, který mu prozradí, že jeho životní pouť se ocitla na křižovatce, a že ať si vybere kteroukoliv z cest, zavede ho na podivná místa.
Knihu tvoří dva navazující příběhy: Třetí přání a Ostrov.
INFO
Hellboy: Vstříc mrtvým vodám
Hellboy padne do rukou námořního kapitána, jenž má v úmyslu prodat ho do cirkusu. Na palubě však cestuje také tajuplná žena s úmyslem vypátrat pradávného plaza, který již od počátku věků brázdí hlubiny oceánu.
INFO
Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky
Sbírka obsahující následující povídky:
- Dutozem
- Vrah v mý hlavě
- Abe Sapien versus věda
- Bubny mrtvých
INFO
Ú.P.V.O. 2: Duše Benátek a další povídky
Sbírka obsahující následující povídky:
- Duše Benátek
- Temné vody
- Až uslyšíš hvízdání
- Něco je pod mojí postelí
- Všední den v Úřadu
INFO
Ú.P.V.O. 3: Žabí mor
Při přestřelce v jisté tajné laboratoři unikne obří spóra a vypukne žabí mor. Agenti Úřadu paranormálního výzkumu a obrany mají plné ruce práce, aby zastavili šílence, který se snaží dokončit plány na zničení světa, započaté mnichem Rasputinem v knize Hellboy 1: Sémě zkázy.
INFO
Ú.P.V.O. 4: Smrt
Novým velitelem týmu Úřadu paranormálního výzkumu a obrany se stává mrtvý vojenský kapitán Benjamin Daimio a celý úřad se stěhuje do nového ústředí – obrovského, po dlouhou dobu uzavřeného, výzkumného zařízení, ve kterém americká vláda prováděla ve spolupráci s nacistickými vědci utajené experimenty.
INFO
Ú.P.V.O. 5: Černý plamen
S postupujícím žabím morem, zachvacujícím srdce Ameriky, postihuje Úřad paranormálního výzkumu a obrany jedna tragédie za druhou. Zatímco nacismem posedlý ředitel firmy Zinco přivádí k životu zloducha z dávné minulosti Úřadu, aby se stal zvěstovatelem konce lidstva, Liz Shermanovou začínají pronásledovat záhadné sny.
INFO
Ú.P.V.O. 12: Žabí válka
Na úsvitu žabího moru Ú.P.V.O. spojuje své síly s armádou a společně se pouštějí do pátrání a ničení žabích hnízd, roztroušených po celých Státech. Ocitají se tak na nejrůznějších, mnohdy bizarních místech, odstavenou lodí počínaje a prapodivným církevním shromážděním konče, nemluvě o místě, kde Hellboy na žabí netvory narazil poprvé – v troskách kdysi honosného sídla Cavendish Hall.

Povídky se odehrávají souběžně s dějem knihy Ú.P.V.O. 5: Černý plamen.
INFO
Ú.P.V.O. 6: Univerzální stroj
Po osudném boji s obludným bohem Katha-Hemem, odjíždí doktorka Kate Corriganová na francouzský venkov pátrat po starověkém textu, který by pomohl opět oživit Rogera.
Mezitím v sídle Úřadu paranormálního výzkumu a obrany vypráví kapitán Daimio o vlastní smrti, Johann Kraus se přiznává k bizarnímu milostnému trojúhelníku, jehož byl součástí na jedné ze svých seancí, Abe zase vzpomíná na Hellboye a společnou misi během jejich prvních dnů v Ú.P.V.O. a Liz odhaluje podivné okolnosti prvního projevu jejích pyrokinetických schopností, které vedly až ke smrti její vlastní rodiny.
INFO
Hellboy 8: Temnota vábí
Po událostech z knihy Podivná místa se Hellboy vrací zpět do našeho světa, ale nadpřirozené bytosti a jeho staří nepřátelé si ho tu opět nacházejí. Britské čarodějky, Igor Bromhead, Hekaté, Gruagach a baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný a překrásná Vasilisa, ti všichni mají s Hellboyem své plány a nevyřízené účty.
INFO
Hellboy 9: Divoký hon
„Jak už jsem naznačil výše, Divoký hon je druhou knihou ze třídílného příběhu, ale myslím, že docela dobře obstojí i sám o sobě. Dozvíme se v něm o něco víc než v jiných knihách, co je Hellboy vlastně zač, proč tu je a co vlastně dělá. V porovnání s ostatními díly je v něm velkolepě pojatý příběh a také spousta dojemných okamžiků.“

Z předmluvy Mikea Mignoly ke knize Divoký hon.
INFO
Humr Johnson 1: Železný Prométheus
Po letech, kdy postava Humra Johnsona uchvacovala čtenáře pouze jako součást Hellboye a Ú.P.V.O., přichází konečně v samostatném příběhu, který je divokou jízdou plnou děsivých příšer, šílených vědců a hrozeb přicházejících z jiných světů.
INFO
Sledgehammer 44
Z amerického bojového letounu přímo doprostřed bitevní vřavy druhé světové války seskakuje muž v železném obleku a dopadá jako ocelová pěst na nacistickou armádu s její těžkou bojovou technikou i na jejího nejnebezpečnějšího zástupce zvaného Černý plamen.
INFO
Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů
Sir Edward Grey, vyšetřovatel Jejího Veličenstva ve věcech okultních, se při jednom ze svých prvních případů vydává napříč nejrůznějšími vrstvami viktoriánského Londýna až do jeho temného podsvětí, kde se pokouší rozplést nitky komplikovaného kriminálního případu, přičemž ho čeká střetnutí s rozsáhlým okultním spiknutím, ďábelskou nestvůrou a s jedním z nejnebezpečnějších tajných londýnských spolků: Bratrstvem slunečního boha Ra.
INFO
Lovec čarodějnic 2: Zatracen navěky
Viktoriánský okultní detektiv Edward Grey se ocitá daleko mimo civilizaci, až na samých hranicích amerického Divokého západu, kde bude muset čelit strašlivé čarodějnici, krvežíznivým zločincům a zombie kovbojům!
INFO
Ú.P.V.O. 7: Zahrada duší
Abe Sapien se vydává po zvláštní stopě vedoucí do indonéské džungle k tajné společnosti spojené s Abeovým minulým životem za americké občanské války. Zároveň se začínají stupňovat Liziny apokalyptické vize a Johann učiní šokující obje týkající se jednoho z jejich kolegů.
INFO
Ú.P.V.O. 8: Vražedné místo
Záhada Daimiova zázračného bolivijského vzkříšení znovu ožívá a začíná ohrožovat celý Úřad paranormálního výzkumu a obrany. Liz se mezitím pokouší vymanit ze svých nočních můr a Johann začne zanedbávat své povinnosti, aby si mohl užívat potěšení živoucího těla.
INFO
Ú.P.V.O. 9: 1946
Píše se rok 1946. Válka právě skončila a v rozbořeném Berlíně se objevuje profesor Trevor Bruttenholm, aby spolu s právě vznikajícím Úřadem paranormálního výzkumu a obrany vyšetřil záhadu skrývající se za jedním z nejtemnějších plánů bývalého nacistického Okultistického úřadu, projektem s hrozivým názvem Vampir Sturm.
INFO
Ú.P.V.O. 13: 1947
Pouhý rok po katastrofálních událostech, které se odehrály roku 1946, vysílá profesor Bruttenholm, opatrovník malého Hellboye, do terénu nový tým agentů, jejichž úkolem je prověřit stopu spojující řadu brutálních masakrů s tajuplným upírem, jenž přísahal pomstu celému lidstvu.
INFO
Humr Johnson 2: Klepeto spravedlnosti
Když začne kmen přízračných Indiánů skalpovat policisty, dorazí na scénu Hellboyův vzor Humr Johnson se svými pomocníky, aby zúčtovali s těmito zlosyny i s jejich mafiánskými kamarádíčky.
INFO
Ú.P.V.O. 10: Výstraha
Tým Ú.P.V.O. je na stopě záhadnému muži, který se zjevuje ve snech Liz Shermanové, ale nakonec bude muset čelit starým známým nepřátelům – od žabích příšer až po poslední Hyperborejce, kteří přicházejí, aby zpustošili celý svět.
INFO
Ú.P.V.O. 11: Černá bohyně
Úřad konečně zjistil, kdo má na svědomí noční můry Liz Shermanové. Tu však unesl záhadný Memnan Sa, aby s pomocí jejích schopností získal posvátný oheň Černé bohyně. Mezitím začínají z podzemí proudit nelidští bojovníci, před nimiž Memnan Sa již dříve varoval, a tým Ú.P.V.O. čeká zásadní bitva, jež je současně začátkem apokalyptické války.
INFO
Hellboy: Půlnoční cirkus
Malý Hellboy uteče v noci z Úřadu paranormálního výzkumu a obrany a po cestě narazí na fantaskní cirkus, který možná přijel až ze samotných hlubin pekelných. A možná ne.
INFO
Hellboy v Mexiku
Roku 1956 byl Hellboy vyslán do Mexika, aby tam vyšetřil sérii masových vražd. Na celých pět měsíců se tam však po něm slehla země. Později tvrdil, že si nepamatuje takřka nic z toho, co se s ním během této doby odehrálo. Kniha mapuje Hellboyovo pětiměsíční „opilecké okno“, v němž svou roli sehrají tequila, mexičtí zápasníci, aztécká mumie, čarodějové, duchové, ďábelští krocani, Frankensteinovo monstrum a ještě víc tequily.

Sbírka obsahující následující povídky:
- Hellboy v Mexiku
- Hellboy versus aztécká mumie
- Hellboy se žení
- Rakvář
- Dům oživlých mrtvol
INFO
Frankenstein v podzemí
Po zápasu s Hellboyem uniká Frankenstein z děsuplné mexické laboratoře, kde byl vězněn, a objevuje podivuhodný svět v podzemí, kde se mu podaří odhalit několik neuvěřitelných tajemství záhadné říše.
INFO
Abe Sapien 1: Dýka z Lipu
Na sklonku devatenáctého století bojoval viktoriánský okultní vyšetřovatel sir Edward Grey na ostrově Saint-Sébastien s mocným čarodějem a podařilo se mu jej porazit. Téměř o sto let později přijíždí na totéž místo služebně nejmladší agent Ú.P.V.O., Abe Sapien, aby vyzvedl čarodějovy ostatky. Avšak na temné síly, které se mu postaví do cesty, není Abe připraven.
INFO
Abe Sapien 2: S ďáblem nejsou žerty a další příběhy
Sbírka obsahující následující povídky:
- Posedlý
- Pohřbený slib
- S ďáblem nejsou žerty
INFO
Hellboy 12: Bouře a běsy
Opět dochází ke krvavému střetu sil dobra a zla. Hellboy se v zájmu přežití lidstva smíří s babou Jagou, aby se mohl utkat s Krvavou královnou.
INFO