loadingbar
Internetový Obchod Nakladatelství Comics Centrum

Frank Miller – stvořitel světa Sin City

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

frank miller by artista frustrado-d5szp1fScenárista, výtvarník a filmový režisér Frank Miller je i v našich končinách velmi známý a populární. Narodil se 27. 1. 1957 v Olney ve státě Maryland a vyrůstal ve městě Montpelier ve státě Vermont jako páté ze sedmi dětí. Svou dráhu zahájil jako scenárista v komiksové sérii inspirované televizním seriálem The Twilight Zone. Později napsal několik kratších scénářů pro vydavatelství DC Comics.

První výtvarné zkušenosti získal ve vydavatelství Marvel na komiksu John Carter, Warlord of Mars. Později ve stejném vydavatelství kreslil řadu sérií. Zlom nastal u série Peter Parker, The Spectacular Spider-Man, kde kreslil díly 27 a 28, ve kterých hostoval Daredevil. Ten se v té době pohyboval na samotném okraji čtenářského zájmu, ale Miller v něm viděl potenciál. Poprosil proto šéfredaktora Jima Shootera, aby mu přidělil Daredevilovu běžnou sérii.
Ronin5
A tak začal v květnu 1979 Miller podle scénáře Rogera McKenzieho za pomoci inkera Klause Jansona kreslit tužkou sérii Daredevil. Millerův filmový styl byl zcela odlišný od běžného průměru a byl čtenáři přijat velmi kladně. Na prodejích se to ovšem výrazně neprojevilo a tak vydavatelství uvažovalo o zrušení celé série. Miller, kterému se nelíbily McKenzieho scénáře, požádal o možnost si scénáře psát sám. Nový redaktor Danny O'Neil mu vyhověl, a proto díl 168 Miller zároveň psal i kreslil tužkou. Zde se také poprvé objevila Elektra, která se stala Daredevilovou osudovou ženou. Protože nebylo možné měsíční sérii zároveň psát a kreslit, přenechal Miller kresbu Jansonovi a sám se věnoval pouze scénářům. Práci na Daredevilovi Miller ukončil u čísla 191 poté, co ho změnil v druhou nejprodávanější postavu ve vydavatelství.

Svou vlastní sérii si ale vyzkoušel až v letech 1983-84, kdy pro vydavatelství DC Comics nakreslil minisérii Ronin. V roce 1986 ve spolupráci s Klausem Jansonem a Lynn Varleyovou (později se stala Millerovou manželkou, ale v roce 2005 se rozvedli) napsal a nakreslil komiks Batman: Návrat temného rytíře. Návrat se stal zásadním komiksem a ovlivnil celou moderní tvorbu. Poslední filmové zpracování Batmana je jím velmi výrazně ovlivněno.

Během času se Millerovi přestal líbit systém jakým s komiksy velcí vydavatelé zacházejí. Začal výrazně vystupovat proti cenzuře, kterou velké vydavatelské domy stále uplatňují a většinu nových projektů přesměroval na menší vydavatelství Dark Horse Comics.

V roce 1990 napsal scénář pro komiks Drsná škola, který nakreslil Geof Darrow. S výtvarníkem Davem Gibbonsem přivedl na svět postavu Marthy Washingtonové v minisérii Give Me Liberty. Napsal scénáře pro filmy Robocop 2 a Robocop 3 (později vyšla komiksová adaptace, která obsahovala motivy z obou scénářů, pro Avatar Press jí kreslil Juan Jose Ryp). Simon Bisley podle jeho scénáře nakreslil komiks Darebák, který původně vycházel na pokračování v čtvrtletníku Gentlemen's Quarterly.
FM w s01wp
V roce 1991 začal pro magazín Dark Horse Presents psát a kreslit příběh, pro který používal pouze kontrast černé a bílé barvy a který nazval Sin City – Město hříchu. Hlavní hrdina Marv hledá vrahy své přítelkyně a na této cestě se nezastaví před ničím. Do města hříchu se Miller ještě několikrát vrátil, ať už v dlouhých „románech" (Drsný sbohem, Ženská, pro kterou bych vraždil, Velká tučná zabijačka, Ten žlutej parchant, Rodinný hodnoty a Do srdce temnoty) nebo v kratších povídkách (souborně vyšly v knize Chlast, děvky a bouchačky) a v roce 2005 byl do kin uveden film Sin City – Město hříchu. Ten zadaptoval na plátno příběhy z první (původní název Sin City, byl doplněn o dovětek Drsný sbohem), třetí (Velká tučná zabijačka) a čtvrté knihy (Ten žlutej parchant) navíc doplněný o povídku Náš zákazník, náš pán.

Spolu s Geofem Darrowem ještě vytvořili parodii/poctu manga komiksu Astroboy a pak také parodii/poctu filmům s Godzillou – Big Guy and Rusty the Boy Robot. Velký úspěch zaznamenalo i velkoformátové album 300, the-spirit-poster-smkteré do filmu pod názvem 300: Bitva u Thermopyl přenesl Zack Snyder.

Miller zkusil navázat na úspěch s Návratem temného rytíře sérií Batman: The Dark Knight Strikes Again, ale projekt byl fanoušky přijat velmi chladně. Stejně dopadl i jeho scenáristický pokus, ve kterém pro Jima Leeho napsal sérii All Star Batman and Robin the Boy Wonder, která se vrací na začátek vztahu Batmana a Robina. Pozici filmového režiséra si vyzkoušel na filmu Spirit, který byl inspirován dílem Willa Eisnera. Ke kreslení komiksů se zatím naposled vrátil v knize Holy Terror, kde reagoval na teroristické útoky z 11. září, ale přestože dílo několikrát předělával, úspěchů jeho předchozích prací se mu nepovedlo dosáhnout.

V současné době pracuje na dokončení druhého filmu ze Sin City, který má podtitul Ženská, pro kterou bych vraždil a je adaptací stejnojmenné knihy. Podle jeho scénáře vzniklo volné pokračování filmu 300, pod názvem 300: Vzestup říše

583

Titulní obrázek: Frank Miller, převzato z Deviant Art, autor: artista-frustrado, http://artista-frustrado.deviantart.com/art/Frank-Miller-351025539