Informace o nákupu
loadingbar

Hellboy Universum

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

hellboy1 01 Všechno to začalo v roce 1991 jako taková pitomina pro brožůrku s programem jednoho komiksového conu. Výtvarník Mike Mignola pro ni nakreslil chlupatého rohatého démona a jako vtip mu na poslední chvíli připsal na opasek jméno Hellboy. Tedy něco jako čertíček nebo démonek, prostě mladý a malý čert, což bylo v naprostém protikladu se svalnatou a rohatou potvorou na oné ilustraci.

upvo1 01 Od té doby uběhlo dlouhých 26 let za která se Hellboy hodně proměnil. Nejenže na svých bedrech musí nést osud zvěstovatele Apokalypsy, ale změnil se i jeho vzhled a z původně jedné akční série vzniklo cosi téměř ezoterického a velmi rozsáhlého.

Základní série Hellboye obsahuje 12 knih, které střídají delší příběh se zdánlivě nesouvisejícími povídkami. Postupem času si ale začnete uvědomovat, že nic, ani ta nejmenší drobnost a nejkratší povídka nestojí osamoceně, ale je součástí obrovského Hellboyova universa. Můžeme se pouze dohadovat, zda Mignola všechno věděl hned od začátku, nebo se mu perfektně daří spojovat již napsané s novým. Zřejmě od obojího trochu, protože když vás nechá nahlédnout do svého hellboyovského deníku v Pekelných knižnicích, jen zíráte, co už vymyslel dávno před hellboyovým prvním příběhem. Přestože u nás brzy vyjde poslední dvanáctá hellboyova kniha, není třeba zoufat. Konec se určitě neblíží.

Hellboy totiž původně pracoval jako agent Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, ale po událostech v knize Červ dobyvatel ho opustil a šel svou cestou. Mignolovi bylo líto, že by ostatní postavy zůstaly nevyužité a proto zkoušel najít způsob jak s nimi pokračovat. Tak vznikla série Ú.P.V.O. (v originále B.P.R.D.) která nejprve hledala ve dvou povídkových knihách (česky DutozemDuše Benátek) formu a výtvarníka, aby se pak od třetí knihy (česky Žabí mor) mohl rozjet souvislý děj nadupaný událostmi ovlivňujícími celé Hellboyovo Universum.

Celkem v USA vyšlo čtrnáct knih této série, než děj přešel do pokračování Ú. P. V. O.: Peklo na zemi.

Do původní řady však bylo započítáno i Ú.P.V.O. 1946 a Ú.P.V.O. 1947, tedy dva díly pobočné řady, která se vrací k začátkům úřadu a Hellboy se zde objevuje jako malý čertík.

Po osmé knize série Ú. P. V. O., která u nás vychází pod názvem Vražedné místo došlo k přerušení souvislého vydávání této série a začaly vycházet další série, které rozšiřují Hellboyovo universum.

Proto i prvních osm knih naleznete v níže uveřejněném seznamu zvlášť a společně se označují podtitulem Žabí mor. Před příchodem Pekla na zem ale děj pokračuje v jedné povídkové a třech knihách s kontinuálním dějem.

Série Ú. P. V. O.: Peklo na zemi má v současnosti 15 knih, ale určitě bude ještě nějakou dobu pokračovat.

18652Po dvou, původně samostatných, příbězích se své série dočkal i rybí člověk Abe Sapien (série má 9 knih), tajemný Humr Johnson (tady si autoři užívají pulpových zápletek z doby před druhou světovou válkou) a dokonce i sir Edward Grey, zmiňovaný již v knize Probuzení ďábla jako poradce královny, varující ji před upírem Giurescem, se vydal sám potírat zlo v sérii Witchfinder (Lovec čarodějnic). Série mají různé výtvarníky, ale na všechny dohlíží Mike Mignola. A tak se můžeme například dočkat celého případu od jezera Okangan, který je letmo zmíněn v povídce Skříňka plná zla.

Mignola po knize Podivná místa předal kresební otěže Hellboye Duncanu Fegredovi (ostatní série již mají své výtvarníky od začátku), aby se vrátil na dvě knihy série Hellboy v pekle. Tou prý jeho příběh uzavřel, ale ponechal si celkem otevřený konec, aby se mohl ke svému hrdinovi vrátit. Loni oznámil, že se na rok stahuje do ústraní a že se nebude komiksy zabývat, ale kdo ví, jak dlouho mu tohle předsevzetí vydrží. Podle zatím oznámených komiksů se na většině z nich podílel minimálně jako spoluscenárista. V roce 2014 začala vycházet nová série HellboyÚ. P. V. O., která ukazuje Hellboyovy začátky jako agenta. Mark Tweedale (hellboyovský fanoušek a přispěvatel serveru multiversitycomics.com) ve spolupráci s dlouholetým redaktorem Mignolových comicsů Scottem Alliem (píše mimo jiné úžasné Slovo úvodem pro Pekelné knižnice) sestavil pořadí v jakém by se měly série číst, aby z nich měl čtenář co největší zážitek. Jeho českou verzi najdete zde. Kromě sérií zmiňovaných výše zde najdete ještě minisérii Sledgehammer 44 o robotovi bojujícím proti nacistům za druhé světové války. Pořadí vzniklo v roce 2016, proto v něm nejsou uvedeny nejnovější tituly. Jakmile bude uveřejněna aktualizace, přineseme Vám ji. V tuto chvíli v USA vychází ještě minisérie The Visitor: How and why he Stayed (pojednávající o mimozemšťanovi, který byl při Hellboyově příchodu na zem a zemřel v knize Červ dobyvatel) a padesátišestistránkový komiks Hellboy: Into the Silent Sea (ve kterém se dozvíme, co zažil Hellboy na moři po odplutí z Ostrova do událostí v knize Temnota vábí).

Takže jak vidíte, Hellboyovo universum je obrovské a my jsme zatím zhruba ve čtvrtině. Máme se tedy na co těšit.

Kompletní pořadí v jakém by se série měly číst naleznete po kliknutí na obrázek níže, odkaz na stažení souboru PDF je zde.

hellboy poradi