Informace o nákupu
loadingbar

BAF – BUF – BUFF – BUFFY, přemožitelka upírů (BOOM!)

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

C6102B90 B0AA 4CCD B053 700D27B2F1E2V minulém roce vyšla u Comics Centra komiksová verze mistrovského upírského románu Brama Stokera Drákula, který kreslil právem adorovaný Mike Mignola. Ediční plán Comics Centra máte počítám v malíčku, takže pro vás nebude překvapením, že nás čeká zbrusu nová „upírská“ komiksová série, která vychází z dnes už kultovního seriálu Buffy, přemožitelka upírů od Josse Whedona.

Fenomén Buffy, přemožitelky upírů (Buffy the Vampire Slayer) prorostl popkulturou do té míry, že i když jste Buffy neviděli, určitě jste o ní slyšeli. Seriál o sedmi sériích (1997–2003) velmi volně navazuje na stejnojmenný film z roku 1992. Seriál dohromady čítá – z dnešního pohledu neuvěřitelných – 144 epizod a v českých zemích ho jako první vysílala TV Nova. Inu, máme více než třicet let po sametové revoluci a popkultura „západu“ se stala i naší kulturou.

Scénář seriálu a původního filmu napsal Joss Whedon (*1964, New York), muž mnoha povolání spjatých s filmem a audiovizuálnem. Režisér, scenárista, skladatel a komiksový autor. Základními prvky scénáře filmu byl horor a silný ženský charakter. Typická oběť hororových filmů (žena, a ještě k tomu blondýna) nebude v prvních deseti minutách zmasakrována, ale překvapivě se stane hlavní postavou. Jestli máte zhruba 13 minut, tak fanboy Buffy Honza Potměšil na svém Kanálu Honzy Potměšila připravil parádní video Proč miluji Buffy. Pro Josse Whedona bylo výsledné pojetí filmu, který se stal akční komedií, neuspokojivé. Jeho scenáristický záměr nebyl naplněn. Jestliže nedisponujete až filologickou zvědavostí, můžete na film zapomenout. Z Buffy se stala ikona až díky seriálu, ve kterém si Joss Whedon prosadil svůj směr a předvedl nám, jak se dá seriál o dospívání a vývoji charakterů zkombinovat v poměru 50:50 s nadpřirozenou, fantastickou nadstavbou. Na rozdíl od filmu se seriál dočkal diváckého úspěchu a Joss Whedon satisfakce.

A3D25555 4B6D 44E3 B301 EAFC53E8CF08Buffy má za sebou bohatou komiksovou historii. Dvacet let (do roku 2018) vlastnil práva na Buffy Dark Horse, který rozšiřoval vesmír o nové příběhy. Komiks, který vydává Comics Centrum, ale není ze stáje Dark Horse. Jde o novou řadu z minulého roku (2019) od vydavatelství BOOM! Studios a je rebootem původního seriálu. Proto je na obálce zvýrazněné jméno Josse Whedona, ačkoliv komiks píše Jordie Bellaire a kreslí Dan Mora. BOOM! Studios vydává Buffy jako klasický komiks sešitově s měsíční periodicitou. Vedle Buffy vychází i série Angel a došlo i na 14sešitový příběh Hellmouth, který prochází oběma sériemi. První kniha, Střední škola je peklo (High School Is Hell), obsahuje čtyři sešity. Po přečtení bych první knihu označil jako origin. Je nám představena základní zápletka, jeviště a kulisy. Takže neexistuje lepší příležitost, jak do světa Buffy naskočit.

Tradiční formality. Formát knihy bude stejný jako u komiksů Avatar, Ú.P.V.O. a Černá palice. Počet stran 128, v bonusech můžete očekávat úžasné alternativní obálky sešitů. Klasicky vázaná vazba, super matný papír a nadstandardní péče o (poly)grafickou stránku. Prostě jako vždy u knih od Comics Centra.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát s klidný srdcem doporučím sérii Baltimore nebo Drákulu z minulého roku a nedávno vydaného Vodního hada.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda