Informace o nákupu
loadingbar

Baltimore – šlechtic hledající sám sebe

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Baltimore 01 Komiksovou sérii Baltimore, kterou píší Mike Mignola a Christopher Golden, nedávno ohlásilo Comics Centrum. Nejde o Lorda Baltimora, indiánského stopaře z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, nejde ani o příběh z města Baltimore v Marylandu v USA. Ale možná jde o potomka irského rodu Baltimorů, po kterých se město jmenuje. Lord Henry Baltimore, který je hlavním hrdinou komiksové série, je bývalým důstojníkem armád Dohody během první světové války. První světová válka začala tak, jak nám říkají učebnice dějepisu, ale ani náhodou neskončila porážkou Centrálních mocností. Jakpak to? Protože upíři. Masomlýnek zákopové války v Evropě je vylákal na bojiště, kde si pokojně hodovali na padlých. A možná by u toho i zůstalo, kdyby náš kapitán Baltimore nesekl kam neměl. Lépe řečeno do koho neměl.

Baltimore 02Jestliže jste fanoušky Mika Mignoly neminula vás novela Baltimore or the Steadfast Tin Soldier and the Vampire, Bantam Books, 2007 (Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr, Triton, 2011), kterou Mignola s Christopherem Goldenem napsal a též bohatě ilustroval (přes 130 ilustrací). Kniha se stala základem pro komiksovou sérii, kterou začal vydávat Dark Horse v roce 2010, kdy začaly vycházet první sešity příběhu The Plague Ships. Vítejte do světa, kde lidské pokolení je nejen vyčerpáno několika lety první světové války, ale též narazilo na protivníka, který si z česneku nic moc nedělá a padlé mění v zombie. Žádná veselá podívaná, očekávejte ponurý příběh, ve kterém malý cínový vojáček bojuje proti mocnému nepříteli. Ale jak víme z pohádek Hanse Christiana Andersena, i malý zraněný vojáček dokáže velké věci. Pro mě jde o takový mix Války světů, Živých mrtvých, Lovecrafta a pochopitelně Drákuly. Takže přesně toho, co má Mike Mignola rád. Dnes už má Baltimore sedm booků, tento rok by měl vyjít osmý, pojmenovaný The Red Kingdom, a reálně se tím Baltimore v polovině tohoto roku dostane na 41 sešitů a 14 příběhů. Malá noticka – Baltimore nepatří do světa Hellboye. Je to samostatná série, která si jede ve svém vlastním universu.

Baltimore 03Scenáristicky za komiksovou sérií bez výjimky stojí Mike Mignola s Christopherem Goldenem. Jestliže jste opravdovými fanoušky Mika Mignoly, tak jméno Christopher Golden znáte. Ano, to je ten pán, který napsal knihu Hellboy: The Lost Army, Dark Horse Books, 1997 (Hellboy: Ztracená armáda, Crew, 2000) a kterou Mignola pouze ilustroval. U druhé knihy Hellboy: Odd Jobs, Dark Horse Books, 2004 (Hellboy: Melouchy, Comics Centrum, 2005) už Mignola nejen ilustroval, ale napsal společně s Goldenem i jednu povídku. Takže je jasné, že oba společně pracují už jářku dvacet let a Golden se za ta léta na Mignolův styl naladil.

Baltimore 04To stejné se dá říci o kreslířích. První čtyři booky kreslil novozélanďan Ben Stenbeck a jsem si jistý, že necvičené oko by se mohlo domnívat, že Baltimora kreslí Mignola. Ale kdepak, není tomu tak. Stejně jako Golden je i Stenbeck Mignolův dlouholetý komiksový kolega. Pracoval na sérii B. P. R. D. (Ú. P. V. O., Comics Centrum), Witchfinder, Lobster Johnson (Humr Johnson, Comics Centrum) a i k Hellboyovi se dostal (Hellboy and the B. P. R. D.: 1953). Zlomový pro Baltimora je pátý book, kdy se autoři hluboce zamysleli a zjistili, že navazovat na původní novelu a charakter už nelze. V prvních čtyřech boocích řekli vše, co bylo třeba říct, a tak odzoomovali od lorda Baltimora a jeho křižácké pouti. Na plný knedlík je změna patrná v šesté knize, The Cult of the Red King, která se poprvé vrací k událostem odehrávající se před příběhem původní novely. Změna konceptu s sebou nesla změnu na kreslířské sesli. Štětce se ujal Švéd Peter Bergting. Jeho styl navazuje na Stenbecka, ale když si odmyslím barevnou paletu, tak kresebně se Mignolovi vzdaluje.

Baltimore 05Nu, máme se na konci října nač těšit. Děkuji za pozornost a přeji hezké ráno, odpoledne či večer.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda