Informace o nákupu
loadingbar

Bestie – hafhaf – Burdenské – mňauuuuu – Psí kusy – vrrrrrrrrrraaaau

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

bestie clanek 1Novou sérií, kterou Comics Centrum v tomto roce přináší českému čtenáři, jsou Bestie burdenské. V kostce jde o nádherně kreslené duchařské příběhy se skvělými dialogy, které se odehrávají v malebném městečku Burden Hill. Tyhle historky postupně propojuje příběh o zlu, které má na Burden Hill spadeno. Záhadné jevy vyšetřuje tým složený ze psů a kocoura. Jako tradičně jde o zvířata, která charakterizují předsudky pro jejich zvířecí rasu, ale chování a uvažovaní mají lidské. Ezop by měl radost.

A je to od Comics Centra skvělá volba. Za kulisami bílých plotů a zelených trávníků městečka Burden Hill je cosi prohnilého, co lidští obyvatelé města nevnímají. Naštěstí jejich mazlíčci mají ouška našpicovaná a záchranu města i sebe samých berou do svých tlapek. V první knize Historky z psíšeří nás čeká osm kapitol, během nichž se formuje tým paranormálních zvířecích vyšetřovatelů, který bojuje s čarodějnicemi, zombie hafíky, vlkodlaky a pochopitelně na scénu přicházejí všežravé žabičky. Žabičky jsou potřeba, protože, jak víme z Ú.P.V.O., žabičky jsou souputníkem zlých mocností. Z osmi povídek bych vypíchl povídku Ztraceni, která mě tuze oslovila.

bestie clanek 2Dobrá poloviny titulů Comics Centra je od amerického vydavatele Dark Horse. A ano, do stáje Dark Horse patří i Bestie burdenské. Na začátku druhého tisíciletí Dark Horse vydalo čtyři komiksové sborníky tajemných příběhů. Book of Hauntings (2003), Book of Witchcraft (2004), Book of the Dead (2005) a Book of Monsters (2006). Na příbězích pracovali tehdejší scénáristická a kreslířská esa, Mike Mignola (Hellboy), Eric Powel (Goon) a pro Bestie zásadní scénárista Evan Dorkin (*1965, New York, USA) a kreslířka Jill Thompsonová (*1966, Illinois, USA). Evana Dorkina může český čtenář znát z geniálního komiksu Mlíko a Sejra a Jill Thompsonovou z titulů První kniha hřbitovní, Sandman a Hellboy: Neuvěřitelné příběhy (povídka s kostlivcovým komparzem). Za mě je jejím dalším skvělým komiksovým počinem Scary Godmother. Nu, tak třeba někdy v češtině (mrk-mrk-mrk).

Do každého sborníku připravilo duo Dorking a Thompsonová jednu povídku s Bestiemi. Další čtyři kapitoly, které dále rozvíjejí příběh, napsali až v roce 2009, a souborně vyšly Historky z psíšeří v roce 2010. Tým se nakopl, Bestie se potkaly s Hellboyem, a plynule vyšly další tři povídky v Dark Horse Presents. Série posbírala pět cen Eisner Awards, převážně za kresbu. To, že jde o po právu udělené ocenění můžete posoudit podle obrázků v tomto článku. Jde o nádheru převelikou. Druhá kniha Sousedská hlídka vyšla až v roce 2019, jde o zmíněné čtyři kapitoly a k tomu jsou přihozeny dvě další z roku 2019. Mimo Burden se odehrává kniha Wise Dogs and Eldritch Men (Dark Horse, 2019), kterou opět napsal Dorkin, ale kresby se ujal Benjamin Dewey. Dorkina a Thompsonovou provázejí Bestie už skoro 20 let, a věřím, že ještě několik příběhů pro nás napíší a nakreslí.

bestie clanek 3Série Bestie burdenské je pro Comics Centrum jasná volba, parádně zapadá do jeho portfolia a do očekávání nás, čtenářů. Psát zdánlivě nesouvisející povídky není jednoduchá disciplína, ale Evan Dorkin válí, kresba a fázování panelů od Jill Thompsonové je báječné. Neuvěřitelný lettering originálu je výzvou. A též je to jedna z knih z temné místnosti vedle toalet v zadní části základny Comics Centra u náměstí Jiřího z Poděbrad, která je už léta na seznamu „Jednou to vydáme“. Ono to půjde!

Koronáče Comics Centrum dalo se ctí sobě vlastní, takže jestli nepřijde zombie apokalypsa, tak Comics Centrum jednoho krásného dne všechny knihy z temné místnosti vydá v češtině. Už teď je jisté, že druhý díl Sousedská hlídka vyjde v říjnu tohoto roku.

Formát a zpracování knihy bude klasicky àla Comics Centrum (Černá Palice/Nezkrotný berserkr). Počet stran 192, v bonusech můžete očekávat obálky, skici a studie. Pevná vazba, skvělý papír, vyňuňaný tisk… prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Děkuji za váš čas, a jako vždy, čtěte. Když jsme u těch zvířátek, tak nezbývá než doporučit Grandville a Myší hlídku.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda