Informace o nákupu
loadingbar

Bryan Talbot tatíček románů v obrazech a kmotr britského underground komiksu

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

4802934536 e83ebd9fbbBryan Talbot začal s komiksy v undregroundu už v 60. letech. Jeho první kresby se objevily už v roce 1969 v časopisu Mallorn, který vydávala British Tolkien Society (Britské tolkienovské společnosti), pak od roku 1972vycházely každý týden jeho stripy ve školních novinách. Po absolutoriu pracoval dál pro undergroundová vydavatelství a pro Alchemy Press vytvořil komiks Brainstorm. První tři čísla tvořila trilogie Chester P. Hackenbush. Hackenbushe se pak chopil Alan Moore a poameričtil ho, čímž vznikl Chester Williams v sérii Swamp Thing nakladatelství DC, kde se objevuje dodnes. V Adult Comics Rogera Sabina (Routledge 1993) je označen za jednoho ze zakladatelů formátu román v obrazech.
brainstormcomix3b 250px-Mallorn49


V roce 1978 Talbot začal tvořit epickou ságu Dobrodružství Luthera Arkwrighta. Ta v sobě spojuje science fiction, historii, špionáž a nadpřirozeno. Je vyprávěna experimentální vypravěčskou technikou, vyhýbá se zvukovým efektům, pohybovým stopám a bublinám s myšlenkami hrdinů. K jeho vlivu se hlásí Alan Moore, Garth Ennis, Grant Morrison, Steve Bissette, Neil Gaiman, Michael Zulli a Rick Veitch. Luther Ark­wrighht se stal prvním románem v obrazech určeným dospělým čtenářům. Dílo vznikalo deset let a jeho definitivní podoba vznikla až v roce 2005 po digitální rekonstrukci v České republice, kterou zajistilo Comics Centrum.

V knize Art Of Bryan Talbot (vydavatelství NBM, New York 2007) je české vydání označeno jako absolutně nejlepší. Spolupracoval se svou manželkou Mary M. Talbotovou na vydání životopisného komiksu Dotter of Her Father's Eyes, v němž vypráví tragický život Lucie Joyce (1907 - 1982), dcery slavného irského spisovatele Jamese Joyce. Komiks získal cenu Costa Book Award za nejlepší biografii.

images 03-12-2012 031221PM Talbot201225

Talbotovým dalším románem v obrazech je Pohádka o zlobivé kryse, která získala ocenění Eisner Award, cenu Comic Creators’ Guild, dvě Comic Art Award, dvě americké Comic Buyers’ Guide Don Thomson Award a Internet Comic Award za nejlepší román v obrazech. Ve Španělsku získala cenu Haxtur, ve Švédsku Unghunden a v Kanadě.

b c3059-ea691a339cbdc630d9127bdd1b76de87

Ve svém třetím románu v obrazech Srdce Impéria se Talbot opět vrátil k postavě Luthera Arkwrighta. Román vyšel v roce 2001 a získal cenu Eagle Award a byl nominován na dvě Eisner Award. V České republice vyšesrdce-imperia-aneb-odkaz-luthera-arkwrighta-1l v roce 2006.

Čtyři roky Talbot pracoval pro americkou společnost DC Comics na titulech jako Hellblazer (s Jamiem Delanem), Sandman (s Neilem Gaimanem), Batman a dvousetstránkové sérii The Nazz (s Tomem Veitchem). The Sandman Special č. 1 byl nominován na Harvey Award. Jeho dvoudílný příběh o Batmanovi pro Legends of the Dark Knight byl nominován na dvě Eisner Awards.

Jeho zatím posledním vydaným samostatným dílem je kniha Alice in Sunderland, ve které na pozadí příběhu o Alence ukazuje historii a současnost kraje Sunderland. Měl samostatné výstavy komiksových děl v Lancashire, Toskánsku, Londýně a New Yorku a je častým hostem mezinárodních komiksových festivalů. Jeho komiksy vyšly v Itálii, Španělsku, Německu, Brazílii, Francii, Dánsku, Finsku a v České republice. Bryan Talbot byl v ČR na pozvání Comics Centra už dvakrát a to v roce 2006 a 2008.
12491 jabberwocky1 45

A jak probíhala digitální rekonstukce a vydání v České republice?

Při přípravách na vydávání Dobrodružství Luthera Arkwrighta, jsme se zeptali majitele práv, tedy vydavatelství Dark Horse Comics, zda mají podklady pro tisk komiksu v datech. Tehdy jsme se dozvěděli, že mají pouze jednu sadu tiskových filmů a z těch knihu tisknou. Ale pokud chceme, máme se spojit s Bryanem Talbotem, třeba bude mít podklady v digitální podobě. Bryan Talbot komunikoval velice ochotně, ale ani on podklady v digitální podobě neměl. Ale nabídl nám, že dokáže sehnat většinu originálních kreseb a ty nám může poslat, pokud si je dokážeme nascanovat a udělat z nich podklady pro tisk.


Měl jedinou podmínku a to, abychom ty originální kresby, které si cenil asi na 400.000,- Kč nechali pojistit, pro případ zničení. Po dotazech u několika pojišťovacích společností jsme zjistili, že nám kresby, které neocenil soudní znalec (který je musí mít fyzicky k dispozici) nikdo nepojistí. Jenomže bez pojištění bychom originály nedostali a bez originálů nebylo možné je pojistit.

Situaci jsme nakonec vyřešili pronájmem velkého trezoru, do kterého by se originály vešly. Formát těchto originálů byl totiž většinou cca 1m x 0,8 m. Když nám dorazil balík, ve kterém bylo opravdu asi 60 procent kreseb na originálech a zbytek velkoformátové kopie, které patřili přímo Talbotovi, jsme vše odvezli do trezoru. Když jsme obrázky scanovali, vždy jsme dovezli do studia deset originálů a po jejich scanech a úpravách je zase převezli do trezoru. 

Komiks získal při prvním vydání v USA klasické komiksové bubliny, které ale v originálních Talbotových kresbách nejsou. Pro České vydání jsme, tam kde to bylo nutné tyto bubliny odstranili a kniha je proto stejná, jako první vydání. V roce 2005 jsme vydali jeho román v obrazech Dobrodružství Luthera Arkwrighta.

Untitled

A Wikipedie o této knize říká: "Dílo vznikalo deset let a jeho definitivní podoba vznikla až v roce 2005 po digitální rekonstrukci v České republice. V knize Art Of Bryan Talbot (vydavatelství NBM, New York 2007) je české vydání označeno jako absolutně nejlepší."

Bryan Talbot.sigZdroj informací: Wikipedie

http://en.wikipedia.org/wiki/Bryan_Talbot
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bryan_Talbot
archiv Comics Centra