Informace o nákupu
loadingbar

Černá palice: Vzdor Osudu a navzdory Dr. Hvězdovi, který zůstal skutečně ztraceným v zítřcích.

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

palic 2Původně měl být můj další článek o druhém spin-offu z univerza Černé palice Dr. Hvězda a svět ztracených zítřků. Comics Centrum v dobré víře míní a Dark Horse mění. Dark Horse, který Hammerverse vydává v USA, si na jaře tohoto roku domluvil s DC Comics crossover Černé palice a JLA (Black Hammer/Justice League: Hammer of Justice). Jako na potvoru bude záporákem ze stáje DC Comics vybrán charakter Starro. Zdá se, že podobnost jmen Doktora Hvězdy (Doctor Star) a Starra je natolik matoucí, že se scénárista Černé palice Jeff Lemire rozhodl Doktora Hvězdu přejmenovat na Doktora Andromedu. Tím pádem claimy na vydání spin-offu byly zrušeny a Doktora Hvězdu, pardon, Doktora Andromedu, není možné tento rok vydat. Je to škoda, podle mého názoru je Doktor Hvězda skvělý spin-off, který mě upřímně dojal. Nu, tak si počkáme do příštího roku, kdy by měla vyjít přejmenovaná/překreslená/aktualizovaná verze.

Comics Centrum aktivně reaguje a počet naplánovaných knih pro rok 2019 nesnižuje. Navzdory osudu pokračuje ve vydávaní Hammerverse dalším dílem Černá palice 3: Vzdor osudu, část první (Black Hammer: Age of Doom, part 1), který přímo navazuje na děj Černá palice 2: Zvrat. Druhý díl skončil odporným cliffhangerem, takže se k pokračování dostaneme v českém jazyce o několik měsíců dříve, něž bylo Comics Centrem plánováno.

Scénář Černé palice má ve všech případech na svědomí Jeff Lemire (*1976, Essex County, Ontario, Kanada). Jde o báječného autora, který na výbornou zvládá jak superhrdinské komiksy (JLA, Thanos, Green Arrow, Moon Knight), tak podivnosti typu Sweet Tooth, Essex County nebo Roughneck. Za svoji kariéru Jeff Lemiere psal pro snad všechny komiksové vydavatelské domy. Kresba je podle mě v prvních boocích Černé palice báječná. Deana Ormstona jsem preferoval jako kreslíře u Lucifera a David Rubín mě bavil v Čajovně u malajského medvěda. Mám za to, že signovaný tisk Davida Rubína jsem si náhodou koupil v Portugalsku. Nu a barvy má na svědomí mistr nad mistry, pan Dave Stewart. Nedávno jsem pro Comics Centrum o Davu Stewartovi napsal medailonek.

Černá palice je podle mého názoru příjemná symbióza Lemirovy vášně pro superhrdiny a pro podivné příběhy. Černá palice je skvělým superhrdinským komiksem, který fanoušek pláštěnek ocení, ale zároveň si z žánru podle mého názoru dělá Lemire neskutečnou legraci. Podle mě dělá to samé, jako Alan Moore u Watchmenů. Jen na to jde naopak; Alan Moore úspěšně s Watchmeny provedl rekonstrukci žánru, Lemire žánr dekonstruuje. Tohle není z mé hlavy, moudro vypadlo během procházky a povídání o Černé palici z úst Velkého Pandího Muže. Nebo se oba mýlíme a Černá palice může mít podobnou budoucnost, jako Hellboy od Mikea Mignoly. V následujících dvaceti letech Lemire kolem Černé palice vybuduje funkční universum založené na parádních scénářích, které budou jistotou kvality.

palic 1Ať už jde o první nebo druhý případ, jsme svědky zrodu něčeho velkého, co budeme moci číst v horším případě dalších pár let, v lepším několik dekád. To, že je Černá palice boží si nemyslíme jen mi dva, ale i akademici. Tři nominace na Eisner Award v roce 2017, pět nominací v roce 2018 a čtyři nominace v roce 2019. V roce 2017 se nominaci za nejlepší sérii podařilo proměnit. Další dvě Eisner Award dostala Černá palice za lettering. Ano, takže další glóby pro mistra fontů Todda Kleina.

Černá palice je na české poměry novým komiksem. První sešit vyšel v roce 2016 u Dark Horse. K dnešnímu dni vyšlo pět booků s hlavním příběhem (jeden book povídkový) a čtyři booky spin-offů. Výše jsem psal o dekonstrukci superhrdinského žánru. To je hezky vidět na tom, jak Lemire Černou palici píše. První dva booky Černá palice 1: Tajemství počátků a Černá palice 2: Zvrat nám představí superhrdiny, kteří jsou uvězněni v malebném městečku. Superhrdinové, kteří vzpomínají na svou minulost a někteří hůře a někteří lépe se vyrovnávají s nevyhnutelností svého postavení. Svoji pravou identitu maskují díky svým schopnostem před ostatními obyvateli města. Na první pohled vypadají jako rodina farmářů. Buďte si jisti, že status quo dlouho nevydrží. Třetí knihou je báječný spin-off, který nás vrací částečně do minulosti k evil záporákovi Černé palice, Sherlock Frankenstein a Legie zla, a představuje nám další dějotvorný charakter, o který je opřený i děj vynechané čtvrté knihy, spin-offu Dr. Hvězda. Pátou knihou je právě vycházející Černá palice 3: Vzdor osudu, část první. Šestá kniha je třetí spin-off The Quantum Age, sedmou knihou bude Black Hammer: Streets of Spiral (povídky), osmou knihou čtvrtý spin-off Black Hammer 45, ve kterém se Lemire vrací k prvnímu týmu Černé palice (podobně jako Mignola v Ú.P.V.O. 1946, které příští měsíc vyjde u Comics Centra), a zatím poslední naplánovanou knihou je Černá palice 4: Vzdor osudu, část druhá.

Příběh se nenuceně dostává do dalších řad, charaktery získávají minulost a plastičnost. Ani jeden z nich není stoprocentně kladným a ani jeden z nich není stoprocentně záporným. Pohybujeme se v mile lidském rozměru. U někoho převládá dobro ve vyšší míře u někoho je více zla než dobra. Všechno je relativní, neboť záleží na úhlu pohledu a kontextu. Co se může jevit jako sviňárna se může o pár sešitů dál ukázat jako čin vedený dobrými úmysly a ke šťastnému řešení. Inu, Černá palice je jako život sám. A teď si vemte, že tohle všechno vyšlo v posledních třech letech (2016–2019). Neskutečné tempo.

Formát a zpracování knihy bude klasicky á-la Comics Centrum (Hellboy/Pochmurný kraj/Lovec Čarodějnic). Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat studie postav, skici, kresby. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra, kterým v knihovně parádně sedí hřbety.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Doporučuji načíst předchozí dva díly Černé palice a především první spin-off Sherlock Frankenstein a Legie zla. Znovu oživený příběh se vám bude hodit.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda