Informace o nákupu
loadingbar

Chladné překvapení pro II. pololetí 2021

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Chlad: O šílenství, jež chutná jako směska holubích jazejčků a autonehody

Víte, jak se říká: „Nesuďte knihu dle obalu?“ Tak v tomto případě klidně suďte! Obálka Chladu totiž celkem přesně odpovídá tomu, co najdete uvnitř: výpravu do temných míst lidské mysli, kde se skrývají ty nejhorší přízraky. A přitom kniha dovede být i zábavná a vtipná, tedy pokud vám nevadí krapet zvrácený druh humoru.

chlad potah

Chlad je horor. Drásavý horor. Nicméně nejdrásavější na něm není pohled na potoky krve, nebo do nesmyslných pozic zpřehýbané a lámané údy. To, koneckonců, není nic nového. V případě Chladu zjistíte, že na vaše nervy neustále brnká nenechavá ruka scenáristy Paula Tobina se zdatnou pomocí kreslíře Juana Ferreyry, kteří mají Chlad na svědomí.

Už premisa rozhodně není zrovna tuctová: mladík jménem Declan je úředně potvrzený cvok, jenž byl svěřen do domácí péče půvabné ošetřovatelky Reece. Ta se ho ujala jednak z dobrého srdce a jednak ze zvědavosti. Declan má totiž jistou zvláštnost, kterou nedokáže vysvětlit ani nejmodernější medicína: jeho tělesná teplota je zcela nesmyslně nízká a dle všech zákonů přírody by měl být dávno mrtev. A k tomu má nanejvýš neobvyklé nadání: dokáže „uchopit“ lidské šílenství a vyléčit je. Problém je ovšem v tom, že k oběma výše jmenovaným vlastnostem přišel za dost podivných okolností a s pomocí dvou padouchů, kteří bedlivě sledují své vlastní (dost děsivé) cíle.

A právě padouchové – konkrétně Čipera Jack a Obrtlík – jsou možná tím nejzábavnějším, co Tobinův svět nabízí, a autor sám si jejich psaní, dle vlastních slov, opravdu užil

Při prvním seznámení s Čiperou Jackem, hlavním záporákem první knihy, si asi jen málokdo nevzpomene na klasického batmanovského Jokera, ovšem Jack není jen tak obyčejný padouch, je to prazvláštní tvor, jenž se živí šílenstvím. Své lidské camemberty si rád nechává řádně uležet, a dokonce tu a tam jejich sklony k bláznění i rád přikoření. A právě Jackova gastronomická mánie spolu s krvelačným kulinářstvím představuje umně vyvážený slalom mezi groteskou a hororem (Když pijete bělidlo, nezapomeňte sledovat holuba!). Až by jeden řekl, že tak roztomile odporného ničemu nedokáže nikdo nahradit.

V druhé knize se to však více než dostatečně podaří Obrtlíkovi, jenž je jakousi hodně perverzní verzí Hrubínovy Květušky, zodpovědně pečující o svou zahrádku. Pasáže obrazně popisující jeho ženosečné zvyklosti pak rozhodně nelze slabším povahám doporučit jako čtení na dobrou noc.chlad blok 2

Důležitý aspekt, který dává autorovi poměrně volnou ruku jak z hlediska textové, tak i obrazové stránky, je to, že celá kniha se točí kolem šílenství. Fantasmagorie je citelně blízko, takže lze určit, kudy přesně vede hranice mezi tím, co hrdinové opravdu fyzicky prožívají, a co jim jen namlouvají jejich vystresované mysli. Anebo se můžeme nechat unášet autorovou představivostí, která celkem vyváženě využívá některých klišé žánru a buduje na nich nejrůznější zábavné konstrukce.

Koneckonců, Tobin sám zmiňuje, že šílenství je pro horor velmi živnou půdou, protože: „Neexistuje osamělejší vězení než stav, kdy se nedokážete spojit se světem, v němž žijete, ani mu porozumět.“

Je jasné, že šílenství a bláznivé světy, jimž dává vzniknout, představují více než lákavou příležitost pro vizuální stránku knihy. A té se ujal zkušený komiksový kreslíř Juan Ferreyra, který nejenže přenesl na plátno Tobinovy představy, ale navíc stvořil i několik příjemně znepokojivých obálek, přičemž ta titulní si své prvenství vydobyla zajímavým způsobem -- vyděsila k mrti manželky Paula Tobina a redaktora Scotta Allieho.

Chlad začal vycházet roku 2012 u nakladatelství Dark Horse a poslední sešit spatřil světlo světa začátkem roku 2016. Celé dílo tvoří tři na sebe navazující příběhy, Chlad, Chlad: Prohnilé sémě a Chlad: Kosti jsou vrženy. Roku 2017 pak Dark Horse publikoval i souborné vydání, jež je základem české verze, která vyjde ve formátu kolosálních knih. Zároveň bude mít místní vydání čtyři variantní obálky z toho tři limitované. Zobrazovat budou výše zmíněné hlavní postavy celého komiksu – Declana, Čiperu Jacka, Obrtlíka a Reece.

Chlad se pohybuje na hraně mezi hororem a mysteriózním příběhem a přináší pestrou, akční a promyšlenou cestu do hlubin šílenství a zase zpátky (skoro). Takže pokud vaše čtenářské chuťové pohárky dostanou zálusk na dobře odležené a prozrálé vyprávění posypané pěknou porcí děsu a okořeněné kapkou humoru, pak konzumujte Chlad ještě zatepla. Vždyť kdo by se nechtěl zamyslet nad tím, zda k němu mluví ponožky, kde bývá nejpokousanější anebo jak hlasitě dovede křičet se zavřenou pusou, že?

Autorka článku: Alexandra Niklíčková

Variantní obálky:

chlad potah2   chlad potah3   chlad potah4