Informace o nákupu
loadingbar

Další role Keanu Reevese

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG E9612Keanu Reevese známe z role Jonathana Harkera, Nea nebo Johna Wicka. Teď se nám ale představí v netradiční roli komiksového scenáristy.

Příběh jeho komiksu sleduje osudy poloboha, známého jako B, pronásledovaného neukojitelným sklonem k násilnostem. Momentálně se nachází ve službách americké vlády, která ho vysílá na ty nejnebezpečnější mise, za což má na opl átku získat způsob, jak ukončit svůj nekonečný život plný násilí.

Přiznám se bez mučení, že když se ke mně před více než třemi lety za velkého utajování dostala informace o vzniku tohoto komiksu, byl jsem velmi skeptický. Domníval jsem se, že se jedná jen o pokus, jak z celosvětového úspěchu Keanu Reevese vyždímat další peníze. Pak přišla kickstarterová kampaň, a to ve mě důvěru v tento projekt také příliš nezvýšilo, byť byla extrémně úspěšná (nejúspěšnější komiksová kampaň na Kickstarteru).

Pak jsem ale za ještě většího utajování dostal digitální náhled prvního sešitu a místo „licenční” rychlokvašky a ždímačky fanoušků Keanu Reevese jsem měl před sebou komiks s neokoukanou kresbou, připomínající na mnoha panelech ranného Franka Millera, a se zajímavě vyprávěným příběhem.IMG E9606

Reeves dlouho toužil vytvořit komiks, a když se rozhodl pro jeho realizaci, vybral si nakladatelství Boom! Studios. To jej spojilo se scenáristou Mattem Kindtem, kterému se námět velmi zamlouval a nadšeně souhlasil se spoluprací na scénáři. Jako výtvarníka k sobě přibrali Ron a Garney ho a koloristu a inkera v jedné osobě Billa Crabtree ho. Posledním členem tvůrčího týmu se stal brazilský výtvarník a filmový režisér Rafael Gramp á, jako hlavní obálkář a spolu s Garneym dal také vzhled všem postavám.

Komiks začíná jako typická „akčárna”, ale ta je po chvíli odsunuta do pozadí a my sledujeme v bublinách zdánlivě nesouvisející rozhovor hlavního hrdiny s vědkyní ve službách americké vlády, příběh pak přejde ve sci-fi, aby se změnil ve fantasy à la Conan. Zábavné na tom je, že tenhle mix žánrů funguje! Rozhovory, které nechávají děj ustupovat do pozadí a opět mu dávají vyniknout, příjemně oživují vyprávění, které dává důraz na kresební stránku, a vyžaduje ji po čtenáři velmi bedlivě sledovat. Textová strohost v tomto případě paradoxně znamenala poměrně obtížné převedení do češtiny.

Originální název BRZRKR má představovat fonetickou formu slova berserker v angličtině s vynechanými samohláskami. Hlavní hrdina také sebe jako berserkera označuje a nechává si říkat B. Pro českou verzi jsme název upravili na BRSRKR. Pro ty, co se s tímto pojmem nesetkali – berserkerové byli severští bojovníci, kteří zběsile bojovali a upadali často do bojového transu, kdy se z nich stávali skutečné stroje na zabíjení. Spekuluje se, že za tím mohly být halucinogenní houbičky, které konzumovali.

IMG E9615BRSRKR je dvanáctisešitová série, která vyjde souborně ve třech knihách. Naším původním plánem bylo vydat první knihu již před rokem, ale úspěch v USA nám to znemožnil (BRSRKR se stal nejprodávanějším komiksem 21. století s mnoha dotisky, vydání jednotlivých sešitů se tak velmi opozdilo). Museli jsme tedy naše plány revidovat. Pokud nenastane nějaká nepředvídatelná situace (k dnešnímu dni ještě série v USA kompletně nevyšla), vyjde druhá kniha v první polovině příštího roku a závěrečná třetí na podzim. Pro úplnost dodávám, že celou sérii jsme z licenčních důvodů nemohli vydat v souborném vydání.

Netflix již připravuje hranou filmovou verzi BRSRKR a anime seriál.

S ukázkou tohoto komiksu jste se mohli setkat v našem edičním plánu pro tento rok. Zdá se, že BRSRKR je pro Keanu Reevese opravdu srdeční záležitostí, protože nás požádal o jeho výtisk, aby ho měl do své sbírky.

Doufám, že se vám bude BRSRKR líbit a že se po cliffhangeru na konci knihy budete těšit na další díl stejně jako já.

Autor článku: Václav Dort