Informace o nákupu
loadingbar

Darkness a tajemný svět artefaktů – část 2: Komiksy z Top Cow v České republice

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Crew 11

Přečtěte si první část článku zde.

Poprvé se u nás objevil komiks z dílny Top Cow v roce 1999 v časopise Crew číslo 11. Jednalo se o crossover Tomb Raider/Witchblade.

V roce 2000 vyšla v nakladatelství Calibre Publishing (nyní Comics Centrum) první minisérie Tomb Raidera v knize Tomb Raider: Legenda o Medusině masce.

TR LMMDruhý crossover Witchblade/Tomb Raider vyšel na pokračování v časopise Komiks a jeho svět v roce 2001 v číslech 1-4, rovněž v nakladatelství Calibre Publishing. V zahraničí měl ve své době crossover s Witchblade sloužit k propagaci Tomb Raidera, u nás k propagaci Witchblade, jejíž vydání Calibre Publishing oznámilo. Nakonec kvůli potížím s podklady (ztratily se k úvodním několika sešitům série), vyšel v témže roce souputník Witchblade Darkness. Prvních osm sešitů této série vyšlo v naději, že se data v Top Cow najdou a obě série budou moci dále pokračovat (děj v Darkness dále navazuje na Witchblade). Data ale zůstala ztracená ještě další léta a k tomu se přidaly komplikace s licencí, protože Top Cow střídalo několikrát svá zastoupení pro Evropu. DarknessTomb Raider se po velkém úspěchu ještě dočkali v roce 2002 dotisku.

TheDarknessDarkness se dále objevil v crossoveru Darkness/Batman, který vyšel na pokračování v časopise Crew v číslech 17–19 v letech 2001 a 2002.

Comics 1Další knihu z Top Cow, tentokrát z imprintu Joe's Comics, u nás vydalo Comics Centrum. Byla jí v roce 2004 road movie o cestě za soubojem o duši do pekelného New Yorku Krajina půlnočních stínů J. Michaela Straczynského.

V roce 2005 vydalo nakladatelství Crew první knihu série Vycházející hvězdy, rovněž z imprintu Top Cow Joe's Comics J. Michaela Straczynského. Čtenáři si pro špatné prodejní výsledky museli na druhou knihu počkat až do roku 2009. Kompletní vydání vyšlo až v roce 2020 pod názvem A zrodí se hvězdy... v nakladatelství Comics Centrum v edici Kolosální knihy.

V roce 2007 vyšel v nakladatelství Crew komiks Marka Millara Živý nebo mrtvý, v originále Wanted.

krajina 04 Dalším komiksem od Top Cow v Comics Centru vydaným se v roce 2015 stalo třetí vydání Krajiny půlnočních stínů ve vázané verzi a v roce 2021 vyšel tento titul ve velkém formátu s výraznou revizí textů a s českými SFX.

Zapomenout nesmíme ani na dobrodružství Lary Croft. Tomb Raider je herní licence, která se ostatním poměrně vymyká. Je to dáno tím, že vydavatelství Top Cow chtělo po úspěchu Witchblade rozšířit svoje universum o další silnou ženskou hrdinku, a tak zakoupilo licenci na, tehdy nijak známou hru s časovou exkluzivitou pro Sega Saturn, která měla spoustu chyb. A aby čtenáři Tomb Raidera kupovali, začali po dva roky od roku 1997 vydávat crossovery s nepoměrně známější Witchblade a na konci roku 1999 vyšel první samostatný díl. Díky tomu nevzniklo jen cosi prázdného, slaboduše zneužívajícího licenci.

Z dnešního hlediska je to samozřejmě jinak a Tomb Raider je světoznámou značkou. V příbězích i grafickém zpracování šlo Top Cow vlastní cestou, a mnohem více se blíží hernímu rebootu z roku 2013 a paradoxně také sérii Uncharted z Playstation, s pomrkáváním na Indiana Jonese.

Česká velkoformátová čtyřdílná edice Tomb Raider Archivy začala u Comics Centradarkness 1 01 vycházet na jaře 2017 a jen půl roku poté, co ji začala vydávat v nakladatelství Dark Horse. Poslední díl vyšel hned následující rok na podzim.

V edici Kolosální knihy, vychází v Comics Centru také kompendia WitchbladeDarkness, která mají za cíl dovést své čtenáře k sérii Artefakty. 

Witchblade Kompendium: Kniha 1 (2015)
Darkness Kompendium: Kniha 1 (2016)
Witchblade Kompendium: Kniha 2 (2017)
Darkness Kompendium: Kniha 2 (2018)
Witchblade Kompendium: Kniha 3 (2019)
Darkness Kompendium: Kniha 3 (2020)
Witchblade Kompendium: Kniha 4 (2021)

Zatím poslední titul, který je naplánován v této edici je Darkness Kompendium: Kniha 4, jehož předobjednávky přijímáme od 14. 9. do 23. 10. 2022.


Pokračování článku zde.