Informace o nákupu
loadingbar

Drsná škole je tu ve světové premiéře

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Ode dneška najdete Drsnou školu kromě našeho eshopu i v knihkupectvích. Drsná škola právě vyšla i v Česku. Původní komiks vyšel v Americe v roce 1990 a velmi rychle se stal oblíbeným a oceňovaným dílem. Autoři komiksu Frank Miller a Geof Darrow už v roce 1991 získali za své dílo cenu Willa Eisnera za scénář a kresbu. Česká digitálně restaurovaná verze vznikala dva a půl roku a nyní je hotová. Jedná se tak o celosvětovou premiéru této digitálně upravené verze, která vznikla v Comics Centru.

Komiks Drsná škola vznikl na konci analogové éry ve formě litografií. Celá kniha se skládá ze tří dílů, které vycházely postupně jednou do roka v letech 1990-1992. Rekonstrukce celého komiksu trvala dva a půl roku, protože musely být odstraněny chyby, které vznikly původním analogovým postupem výroby. Původně vznikla pérová kresba, která se dále ofotografovávala, zmenšovala, vytiskla, kolorovala a nakonec kopírovala dohromady. Na stránkách tak vznikly různé vady, chyby a nepřesnosti, které bylo potřeba digitalizací odstranit. Rekonstrukce té nejsložitější stránky trvala téměř tři týdny. A tou nejsložitější stránkou je strana 120 - 121. Hned po obálce trvala její rekonstrukce nejdéle.

Celou knihu bylo potřeba převést do digitální podoby. A právě to nebylo vůbec jednoduché. Kvůli detailní kresbě a původním analogovým podkladům nebylo snadné celý komiks převést a upravit do finální kvalitní podoby. Samotná obálka knihy zabrala asi nejvíce času, dělali jsme na ní téměř měsíc. Drsná škola vznikla totiž teprve na začátku digitální éry, využívalo se tehdy ještě pořád analogových metod a stránky tak byly naprosto nevhodně naskenovaná. Na stránkách v komiksu jsme museli ručně doplňovat některá místa pérové kresby, celkově jsme pérovou kresbu museli upravit, aby v ní byly zřetelnější rozdíly mezi různými silami linek a hodně času také zabralo upravování barev tak, aby co nejvíce odpovídaly originálu.
DS_109_restaurace.gif
Před úpravou:
Je jasně vidět zdvojení kontur, druhá slabší je z modrotisku, plocha barev je neklidná, místy s výpadky, barevnost je posunutá. Vyplnění barvami je velmi nepřesné, místy špatné viz logo Coca-Cola.

Po digitální úpravě: Pérová kresba je hladká, silnější, přišla tak sice o některé detaily (což je patrné pouze v tomto obrovském zvětšení), ale v normální velikosti je nakonec vidět mnohem více, tenoučké linky totiž oko nezaregistruje. Dlouho jsme zkoušeli optimální sílu linek. Barevné plochy jsou klidnější, vybarvení je přesné, druhá kontura je pryč. Takže výsledek vypadá velmi ostře a jsou vidět všechny detaily.


Drsná škola byla inspirována povídkou Philipa K. Dicka (Blade Runner) Elektrický mravenec. Komiks napsal úspěšný scenárista Frank Miller, autor Sin City, 300: Bitva u Thermopyl. Komiks uchvacuje více než dvacet let od svého vzniku svojí neskutečně detailní kresbou Geofa Darrowa. Jeho kresby ovlivnily výtvarnou stránku filmu Blade Runner, později se Darrow přímo podílel na výtvarných návrzích filmu Matrix. Komiks navíc vychází ve zvětšeném formátu, aby kresby vynikly. Jsou tak neskutečně detailní, že v menším formátu by nebylo rozpoznat mnoho zajímavých obrazů a situací.

A moc děkujeme za skvělou spolupráci při prodeji limitované edice Drsné školy. Připravili jsme sto kusů komiksu v ručně vyrobeném pouzdře s pořadovým číslem a certifikátem. Od 12 hodin, kdy byl prodej na stránkách nakladatelství spuštěn, se poslední kniha s číslem 100 prodala přesně v 17:33 téhož dne. Celá prodejní akce tedy netrvala déle než pět a půl hodiny.

DĚKUJEME VŠEM!