Informace o nákupu
loadingbar

Frankfurtský knižní veletrh 2013

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

download.doKaždý rok se začátkem října koná ve Frankfurtu nad Mohanem, asi největší knižní veletrh v Evropě, pod lakonickým názvem Frankfurt Book Fair, tedy Frankfurtský knižní veletrh. Letos probíhalo setkání nad knihami ve dnech od 9. října do 13. října.
Vydavatele spolu
Obří plochu místního výstaviště zaplavili agenti, vydavatelé a nakladatelé z celého světa, aby zde představili své novinky, nová a hezčí vydání starých a osvědčených titulů a dohodli se na spolupráci se stávajícími i novými partnery. Každá z výstavních hal je zaměřená na určitý druh publikací a regiony odkud sem vystavovatelé přijíždí.

Dark horseV hale číslo osm se jako již tradičně nacházeli američtí vystavovatelé. Na stejném místě se také nacházela expozice komiksových vydavatelů, které již naši čtenáři dobře znají. Většinu vydavatelů dokonce jsme dokonce našli v jedné uličce, ve stáncích vedle sebe. Jedinou výjimkou bylo nakladatelství Marvel, které na veletrh žádného svého zástupce nevysílá a nechává se zastupovat firmou Panini. Drobní a nezávislí nakladatelé většinou stánek nemají a spokojí se se stolečkem v sekci LitAg, tedy literárních agentur.

ComicsZentrum 1V hale číslo 3 byla expozice Německa a velké německé vydavatelské domy zde pořádají, tak jak to známe i od nás, propagační programy, zvou známé spisovatele a snaží se návštěvníkům z řad laické veřejnosti předvést co nejvíce ze svých úspěchů. Na místě byl také stánek, možná spíš stánky, které sloužily k setkávání se s místními tvůrci komiksů a je zde vidět i bohatě zásobená komiksová knihovnička.

V jejím bezprostředním okolí mají své stánky němečtí komiksoví vydavatelé. Letos mezi nimi byl patrný odklon od množství zahraničních, zejména asijských komiksů, kterých zde bylo v porovnání s předchozími roky opravdu málo.

V nabídce vydavatelství Cross Cult, které odpovídá velikostí českým komiksovým vydavatelům jsme našli z 95% tituly, které už u nás vyšly, nebo vycházejí. Výjimku tvoří doprovodné komiksy k televizním seriálům, například Castle na zabití, i když romány k tomuto seriálu zde již vychází.

Superhrdinské komiksy převzala do svého portfolia místní pobočka gigantu Panini, která většinu z nich vydává nejprve ve speciálních dvoudílných sešitech (cena jednoho je 5,99 €) a potom v brožovaných souborech (cca za 18 €). I zde je patrný opatrnější výběr titulů a vyhledávání pouze těch zajímavějších.
20175
Letos se také celý veletrh nesl ve znamení ústupu od digitální a návratu ke klasické knize. Přestože se technologie pohnuly kupředu, zdá se, že většina čtenářů dává, a to i u nekomiksových titulů, přednost knize papírové.

Z obrovského množství komiksů, které jsme viděli, nás asi nejvíce zaujala a potěšila kniha Hellboy: The Midnight Circus, kterou vytvořila osvědčená „svatá" trojice tvůrců Mignola, Fegredo, Stewart. Příběh malého Hellboye, který se po útěku z vojenské základny přidává k podivnému cirkusu se výtvarným stylem pohybuje od klasického Hellboye, přes Goona ke Conanovi a je naprosto úžasný.

Hellboy nás zaujal nejvíce, ale zdaleka nebyl jediný. Vybrali jsme řadu zajímavých titulů, které bychom rádi vydali i v České republice. V tuto chvíli čekáme na vzorky a přemýšlíme nad podobou, ve které tyto knihy vyjdou. Bližší informace se určitě na našich internetových stránkách včas dozvíte.hbytmc1p1
hbytmc1p2
hbytmc1p3