Informace o nákupu
loadingbar

Geof Darrow - stvořitel Matrixu

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

GeofDarrowHeaderAltDrawingAmerický výtvarník Geofrey „Geof“ Darrow byl mezi českými čtenáři známý podle jména, ale jeho dílo jsme u nás do vydání Drsné školy vidět nemohli. Částečně je to dané tím, že při svém neuvěřitelném detailním kresebním stylu mnoho komiksů nevytvořil. Nicméně Drsná škola už je u nás na světě, tak si pojďme něco o Geofovi říct.

Narodil se v USA a po dokončení studia výtvarného umění začal pracovat ve studiu Hanna-Barbera na televizních seriálech Super Friends, Richie Rich a Pac-Man. V roce 1982 se potkal s francouzským výtvarníkem a scénáristou Moebiem, který právě v USA pracoval na výtvarných předlohách filmu Tron. Z jejich spolupráce vznikl soubor kreseb nazvaný City of Fire.

Právě Moebius představil Darrowa Franku Millerovi a tím vzniklo přátelství, které vyústilo do dvou komiksů, které výrazně ovlivnily světovou komiksovou scénu. Byla to volná adaptace povídky Philipa K. Dicka Elektrický mravenec, která vyšla ve třech pokračováních pod názvem Drsná škola (Hard Boiled) a Millerova variace na filmy Astro Boy, Godzilla a Big Guy and Rusty the Boy Robot. Druhý jmenovaný komiks se dočkal televizní podoby ve formě 26 dílného seriálu.

newshaolincowboyseriescoverbig2 bigguy
Miller si naopak půjčil Darrowovu tvář a nakreslil podle něho kanibala Kevina ve své nejúspěšnější sérii Sin City – Město hříchu.

180px-Kevin reading 250px-1

Darrow se podílel na výtvarných návrzích filmu Blade Runner a jeho kresba ovlivnila bratry Wachowské při tvorbě filmu Matrix. Na scény po Neově probuzení ve skutečném světě bylo použito výhradně Darrowových návrhů a jeho vliv je patrný na většině mechanických příšerek z filmu. Podílel se pochopitelně i na komiksech, které film doprovázely.

darrow-matrix2  

GeofDarrowMatrixArt3

Sám napsal scénář pro sérii Shaolin Cowboy, kterou svým nenapodobitelným stylem i nakreslil. V současné době se věnuje spíše kresbám obálek a vložených plakátů. K vydání 25. sešitu série Conan the Cimerian nakreslil velkou dvoustránkovou obálku, která byla nakonec cenzurována kvůli množství krve a oddělených údů.

conanembiggened

conancim25back

Darrow získal třikrát nejprestižnější komiksovou cenu Will Eisner Award a to za kresbu komiksů Drsná škola, Big Guy and Rusty the Boy Robot a Shaolin Cowboy.

GUYRUSTY 004 big guy and rusty dragon
Mezi jeho vzory patří Hergé, Jack Kirby, Tezuka Osamu a Jean Giraud – Moebius. Jeho kresba se vyznačuje neuvěřitelným množstvím detailů, obrovským množstvím skrytých vtípků a velmi bizarními postavami.

Geof-Darrow