Informace o nákupu
loadingbar

Grandville bobtná před očima aneb Knedlíci všech zemí spojte se!

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

 

grand4 1Jestli jste si říkali, že třetí kniha Grandville Bête Noire nabízí vrcholné postmoderní hody, počkejte, až otevřete čtyřku s názvem Noël. V ní se Bryan Talbot utrhl z řetězu a v dobrém slova smyslu řádí a čtenářům servíruje jeden lahodný dortík za druhým.

Noëlem dává Talbot Grandville globální rozměr, když se ústředním motivem stává pátrání po samozvaném spasiteli, který do Evropy přišel ze zámoří. Talbot tak připomíná americkou posedlost různými odnožemi náboženství a sektářstvím, kdy úspěšné podnikání založené na hlásání víry je jedním ze znaků svobody v USA. Aby to nebylo tak snadné, falešným mesiášem je vzácný jednorožec. Tento zvířecí (?) druh má totiž ve své DNA zakódované určité mystické vlastnosti, což musí přiznat i ti, kteří mu jsou na stopě.

Talbot opravdu nic nezjednodušuje a děj futruje, co se do něj vejde. Takže pronásledovaný také po něčem pátrá – po historické (a údajně neexistující) památce, která odpovídá na základní otázku světa (ne, není to 42). Do toho se standardně proplétají milostné a rodinné osudy jezevce LeBrocka a jeho kumpána Krysmyše. A zlatou nitkou, kterou Talbot celé dílo prošívá, je boj knedlíků (aka lidí) za rovnoprávnost. To vše je samozřejmě stavěno se znalostí naší skutečné minulosti a lidských dějinných milníků.

Jestli byste k mnohovrstevnatému a našlapanému příběhu čekali střízlivou a nenápadnou kresbu, která vás nebude rušit, máte smůlu. Talbot vás donutí zpomalit, i když byste chtěli po stránkách letět za příběhem. Autor panely plní odkazy a narážkami jako já, když peču králíka a poctivě ho špikuju prorostlou slaninou.

grand4 2

Na demonstraci knedlíků tak k davu promlouvá vagabund, který bude nějakým paropunkovým bratrancem Asterixe a záda mu kryje nerozlučný obr Obelix. Americký mstitel Štístko, který pro svou pomstu neváhá překonat oceán, nejen svým jménem připomíná legendárního kovboje Lucky Lukea. V davu protestujících zahlédneme šmoulu i se šmoulinkou a tak dále a tak dále...

Rozhodně při čtení Noëlu nespěchejte a klidně si to dejte dvakrát za sebou. Litovat nebudete. Jediné, čeho možná na závěr litovat budete, je, že, hergotkrucinálfagot, ještě není závěrečný pátý svazek.

Na tohle existuje jediný lék, zhluboka se nadechněte a začněte číst Grandville zase od jedničky. Talbotův svět je totiž nekonečný a stále je v něm co objevovat.

Autor článku: Martin Šinkovský