Informace o nákupu
loadingbar

Grandville. Jezevec, ze kterého by měl Jára Cimrman radost – část 2

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Grandville 01 Bryana Talbota (1952, Wigan, Velká Británie) pozvalo Comics Centrum v roce 2006, při příležitosti českého vydání Srdce Impéria aneb Odkaz Luthera Arkwrighta (Comics Centrum, 2006), do Prahy. Šlo o druhý díl jeho mistrovského díla Dobrodružství Luthera Arkwrighta (Comics Centrum, 2005), kterému se Comics Centrum věnovalo s nebývalou péčí. Nespokojili se s tiskovými daty od Dark Horse, ale navázali přátelské vztahy s Bryanem Talbotem. Ten pro české vydání poskytl originální stránky svého komiksu a na úpravě českého vydání spolupracoval. Český čtenář díky tomu získal nejluxusnějšího Luthera na planetě Zemi. Bryan Talbot se na svoji přednášku v pražském Kanzelsbergeru báječně připravil. V připravené prezentaci se podělil o své myšlenky, které do Luthera vložil. Parádní byla část o výtvarných technikách, které podvědomě čtenáři našeptávají, jak je postava v panelu důležitá nebo v jakém je emočním stavu. Ono nejde pouze nakreslit zamračený výraz do tváře, i tělo mluví. Je to kus psychologie a Bryan Talbot ji má v malíku. Tohle bylo mé první setkání s komiksovým autorem světového formátu a s uzarděním ve tváři musím říci, že mě Bryan Talbot nadchnul. Podruhé přijel Bryan Talbot do Prahy v roce 2008 na Komiksfest. A protože první díl Grandville vyšel v roce 2009 (Grandville, Dark Horse), tak mám podezření, že mu někdo v Čechách vyprávěl o Járovi Cimrmanovi a inspektoru Trachtovi. Jak víme, tak Járu Cimrmana inspiroval u inspektora Trachty intelektem Myslík a tělem Kašperský. To je historický fakt! A mně přijde, že tato charakteristika přesně sedí na inspektora LeBrocka. Jára opět inspiruje cizí mocnosti!

Grandville 10Jak už to bohužel u parádních sérií Comics Centra občas bývá, mívají tužší rozjezd. Tento osud potkal i Grandville. V roce 2009, díky přátelským vztahům s Dark Horse a Bryanem Talbotem, získalo Comics Centrum exkluzivitu a vydalo první díl v celosvětové premiéře. Marně byste pátrali po sešitech, Grandville vychází rovnou v knihách. A následně se stalo... klasika, hubené prodeje. Sérii v českých zemích až po osmi dlouhých letech nakopla edice „Na přání,“ která druhý díl Grandville 2: Mon Amour (Comics Centrum, 2017) dostala do tiskárny. Bohužel se už nejedná o celosvětovou premiéru, Dark Horse druhý díl vydalo v roce 2010. Trošku za tím světem pokulháváme. Zda bude třetí díl Grandville 3: Bête Noire (Dark Horse, 2012) a čtvrtý díl Grandville 4: Nöel (Dark Horse, 2014) v českém jazyce, je v našich rukou. Věřím, vy kulišáci, že Grandville dostane zelenou u obou knih a nestane se, že vyjde pouze čtvrtá! Tak jako tak, v polovině února budeme mít jasno. A když to dobře dopadne, tak 20. března je Grandville venku. Posledním dílem je pak pátá kniha Grandville: Force Majeure. A to už je čerstvá novinka vydaná Dark Horse v listopadu 2017. Vsadil bych se, že když u nás vyjde Bête NoireNöel, tak na pátý díl v češtině nebudeme dlouho čekat.

Grandville 11Děkuji za pozornost a těším se na vás u dalšího článku. A ten bude velký. Půjde totiž o pana Goona, který zásadně do paternosteru leze s hasákem. Můžete se vsadit, že někde kolem se pohybuje Franky, který nějakému žabákovi zapichuje kudlu do oka. Inu i takový může být život. Je to jiné než v Grandville, ale stejně velezábavné.

První část článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda