Informace o nákupu
loadingbar

Hellboy universum snadno a rychle

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

hellboy komplet webVšechno to začalo v roce 1991 jako taková pitomina pro brožurku s programem jednoho komiksového conu. Výtvarník Mike Mignola pro ni nakreslil chlupatého rohatého démona a jako vtip mu na poslední chvíli připsal na opasek jméno Hellboy. Tedy něco jako čertíček nebo démonek, prostě mladý a malý čert, což bylo v naprostém protikladu se svalnatou a rohatou potvorou na oné ilustraci.

Od té doby uběhlo mnoho let, za která se Hellboy hodně proměnil. Nejenže na svých bedrech musí nést osud zvěstovatele Apokalypsy, ale změnil se i jeho vzhled, a z původně jedné akční série vzniklo cosi téměř ezoterického a velmi rozsáhlého.

upvo9 01Základní série Hellboye obsahuje 12 knih, které střídají delší příběhy se zdánlivě nesouvisejícími povídkami. Postupem času si ale začnete uvědomovat, že nic, ani ta nejmenší drobnost a nejkratší povídka, nestojí osamoceně, ale je součástí obrovského Hellboyova universa. Můžeme se pouze dohadovat, zda Mignola všechno věděl hned od začátku, nebo se mu perfektně daří spojovat již napsané s novým. Zřejmě od obojího trochu, protože když vás nechá nahlédnout do svého hellboyovského deníku v Pekelných knižnicích, jen zíráte, co už vymyslel dávno před hellboyovým prvním příběhem.

Hellboy původně pracoval jako agent Ú.P.V.O. (Úřadu paranormálního výzkumu a obrany), ale po událostech v knize Hellboy 5: Červ dobyvatel ho opustil a šel svou cestou. Mignolovi bylo líto, že by ostatní postavy zůstaly nevyužité, a tak zkoušel najít způsob jak s nimi pokračovat. Tak vznikla série Ú.P.V.O. (v originále B.P.R.D.), která nejprve hledala ve dvou povídkových knihách (Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky a Ú.P.V.O. 2: Duše Benátek a další povídky) formu a výtvarníka, aby se pak od třetí knihy (Ú.P.V.O. 3: Žabí mor) mohl rozjet souvislý děj nadupaný událostmi ovlivňujícími celé Hellboyovo universum.

abe1 01Celkem v USA vyšlo čtrnáct knih této série, než děj přešel do pokračování Ú.P.V.O.: Peklo na zemi. Do původní řady však bylo započítáno i Ú.P.V.O. 1946 a Ú.P.V.O. 1947, tedy dva díly doplňkové řady, která se vrací k začátkům úřadu, a Hellboy se zde objevuje jako malý čertík. Po osmé knize série Ú.P.V.O., která u nás vyšla pod názvem Ú.P.V.O. 8: Vražedné místo, došlo k přerušení souvislého vydávání této série a začaly vycházet další série, které rozšiřují Hellboyovo universum. Před příchodem Pekla na zem ale děj pokračuje v jedné povídkové a třech knihách s kontinuálním dějem. Série Ú.P.V.O.: Peklo na zemi má celkem 15 knih a je ukončena.

Po dvou, původně samostatných, příbězích se své série dočkal i rybí člověk Abe Sapien (série má 9 knih), tajemný Humr Johnson (tady si autoři užívají pulpových zápletek z doby před druhou světovou válkou) a dokonce i sir Edward Grey, zmiňovaný již v knize Hellboy 2: Probuzení ďábla jako poradce královny, varující ji před upírem Giurescem, se vydal sám potírat zlo v sérii Lovec čarodějnic. Série mají různé výtvarníky, ale na všechny dohlíží Mike Mignola. A tak se můžeme například dočkat celého případu od jezera Okangan, který je letmo zmíněn v povídce Skříňka plná zla v knize Hellboy 4: Pravá ruka zkázy.

Mignola po knize Hellboy 6: Podivná místa předal kresební otěže Hellboye Duncanu Fegredovi (ostatní série již mají své výtvarníky od začátku), aby se vrátil na dvě knihy série Hellboy v pekle. Tou jeho příběh zdánlivě uzavřel, ale ponechal si celkem otevřený konec a celý dějový oblouk uzavřel ve dvou knihách Ú.P.V.O.: Ďábel, kterého znáš. V roce 2014 navíc začala vycházet nová série Hellboy a Ú.P.V.O., která ukazuje Hellboyovy začátky jako agenta.lovec 1 01

Zde jsme pro vás sestavil pořadí v jakém by se měly série číst, aby z nich měl čtenář co největší zážitek. Kromě sérií zmiňovaných výše, zde najdete ještě minisérii Sledgehammer 44 o robotovi bojujícím proti nacistům za druhé světové války, nebo osudy Frankensteinova monstra v podzemí. Zbrusu novou online chronologii čtení jednotlivých knih Hellboy universa, kterou jsme tento rok (2020) vytvořili, budeme postupně aktualizovat s dalšími vydanými knihami.

Mimo jiné vyšla v USA například minisérie The Visitor: How and why he Stayed (pojednávající o mimozemšťanovi, který byl při Hellboyově příchodu na zem a zemřel v knize Hellboy 5: Červ dobyvatel) nebo padesátišestistránkový komiks Hellboy: Into the Silent Sea, ve kterém se dozvíme, co zažil Hellboy na moři po odplutí z Ostrova (v knize Hellboy 6: Podivná místa) do událostí v knize Hellboy 8: Temnota vábí.

Takže jak vidíte, Hellboyovo universum je obrovské a my jsme zatím přibližně v jeho polovině. Máme se tedy stále na co těšit.

Kompletní pořadí v jakém by se série měly číst naleznete po kliknutí na obrázek níže.

universum