Informace o nákupu
loadingbar

Jan Strnad a Richard Corben - kdo jsou tvůrci Ragemooru?

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

ed4b4fbcdf570a7f0235ee-l- v392539192 sy470 Jan Strnad a Richard Corben... Setkali se už hodně hodně dávno, nejdříve, když Richard Corben prvně přispěl do Strnadova fanzinu Anomaly, pak při práci na příběhu hrdiny Spirita. Spolupracovalo se jim dobře, sedli si, naskytlo se několik přílěžitostí, které je spojily dohromady a jednou další z nich byl právě i Ragemoor. Měl to být krátký příběh, ale nakonec dopadl tak, jak dopadl a je z něj regulérní komiks. Autoři vytvořili s minimem postav nádherné atmosferické dílo, které klade důraz spíše na mezilidské vztahy, než na bezejmenné hrůzy nebo hektolitry krve. Dialogy jsou funkční a nápady naprosto neortodoxní. Výtvarné zpracování je navíc naprosto unikátní a nás uchvátilo na první pohled a proto jsme se i rozhodli komiks v Česku vydat.


Jan Strnad

strnad

"Líbila se mi jeho práce ještě než jsme se potkali" říká Jan Strand o Richardu Corbenovi. Potkali se na science fiction konferenci v St.Louis, kde Jan prodával svůj fanzine Anomaly (byl to časopis zaměřený na science fiction, komiks a fantasy). Až doma potom zjistil, že má vlastně kontakt na Richarda Corbena, který se zapsal, aby mohl dostávat jeho časopis. Napsal mu, poprosil ho jestli by do jeho fanzinu nepřispěl. Richard souhlasil a takhle se zrodilo jejich přátelství. A to bylo v roce 1971.anomaly 1969 n1

Jan Steven Strnad je autorem hororů, píše komiksy a science fiction, spolupracuje na kreslených i hraných filmech a píše i romány. Je známý především za práci na Star Wars Expanded Universe, většina pak byla publikována u Dark Horse Comics. Jeho kariéra začala ve Warren Publishing, spolupracoval ale i s dalšími vydavatelstvími, jako například s DC Comics, Marvel Comics nebo Eclipse Comics. A velmi často spolupracoval právě s Richardem Corbenem.

Spirit

Jak jeho jméno napovídá, má české kořeny, ale on sám je stoprocentní Američan. Prarodiče, kteří pocházeli z Československa, nikdy nepoznal. Píše klasické hororové knihy, ale už v minulosti spolupracoval s Corbenem například na komiksech Mutant World, Last Voyage of Sinbad a Jeremy Brood. V komiksu Ragemoor se mu povedlo velice úspěšně navázat na tradici gotického románu, předchůdce současných hororů.

Mutant World 00fc

Jeho oblíbení autoři jsou Mark Twain a John Steinbeck, ale ovlivnila ho i kniha I Am Legend Richarda Mathesona. Miluje horory a miluje komiks. A z komiksů hlavně ty o příšerách od Marvela ze 60. let.

141496-18066-111106-1-strange-tales 4081-1497-4481-1-journey-into-mystery
A příště si trochu představíme i Richarda Corbena. Pro začátek aspoň něco málo o něm v rozhovoru pro The Comics Journal.