Informace o nákupu
loadingbar

Jděte všichni do...

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

darebak 1Za poslední dva tři roky zjišťuju, že co se komiksů týče, začínají mě víc a víc bavit autorské komiksy a komiksy, které byly kresleny na papír, plátno, ubrousek... to je jedno na co, ale hlavně bez použití digitálních technologií. Pocitově to vnímám tak, že do těchto komiksů autoři otisknou sami sebe, a tím pro mě mají dost těžko popsatelné osobní kouzlo. Vezměte si například, jak skvělé jsou Myší hlídka, Grandville a moje srdcovka Goon (kterého považuji za jednu z nejlepších autorských věcí, které se mi dostaly do ruky). Díky obrovské komiksové základně v jiných státech a filmům na motivy daných komiksů je od určitých vydavatelství kladen velký tlak na zaměstnance, na to, aby jednotlivé série vycházely v co možná nejkratší době. Pořád je to business, to je potřeba si uvědomit. Nicméně se to pak podle mě odráží na kvalitě. Dneska je spousta dobrých spisovatelů dobrých jenom proto, že v tak krátké době napíšou něco, co má hlavu a patu, nakreslí to nějaký známý kreslíř a hit je na světě. Málokdy přijdou s nějakým novým hrdinou či novou zápletkou, a vesměs dnes máte spoustu rebootů, crossoverů nebo restartů, a to především superhrdinských komiksů. Hlavně mi všechny komiksy přijdou vizuálně stejné. Proto vždycky ocením, když nějaký český vydavatel sáhne po autorském komiksu nebo vezme starší komiks, s citem ho zrestauruje a vydá ho pro nás, Čechy. Po neskutečně pečlivě zrestaurované knize Drsná škola, na které spolupracoval Frank Miller s Geofem Darrowem, se mi do rukou dostala další kniha, kterou napsal Miller a ilustroval Simon Bisley. Ta kniha se jmenuje Darebák, a věřte mi, že i tuhle 48stránkovou knihu stojí za to mít doma.

darebak 2Těch 48 stránek jsem vypíchl hned na začátku, protože je to věc, za kterou lidi často knihu v diskusích kritizují, neboť jsou přesvědčeni, že tohle číslo nekoresponduje s cenou, za kterou se kniha prodává. Pokud se dobře podíváte, kniha se prodává na e-shopu CC za necelých 400kč. Podle mě se tito lidé zaměřili pouze na počet stránek vs. cena, a tím to hasne. Když se však podíváte na celý popisek tohoto titulu, tak zjistíte, že CC vytvořilo knihu ve větším formátu srovnatelném právě s Drsnou školou. Dali si tu práci, a i takhle „krátký“ komiks vložili do pevné vazby s krásnou kresbou. Když si tuhle knihu kromě přečtení vystavíte, věřte mi, že vám bude krásně zdobit poličku. Stejně jako mně v ložnici. Nehledě na to, že kniha je také digitálně zrestaurovaná, a muselo to podle mě dát neskutečně práce. I když v porovnání s Drsnou školou, která je podle mě extrém, to asi tolik času nezabralo. Kresba je v komiksu taková dost neučesaná, a to se CC snažilo zachovat. I to je důvod, proč pro mě osobně má tenhle komiks takové kouzlo. Přesto mi někdo může argumentovat tím, že když samotný obsah nestojí za nic, tak i když ho zabalím do hezkého pozlátka, stále bude stát za nic. A i já sám jsem typ člověka, který s tímhle tvrzením souhlasí, protože soudit knihu podle obalu je prostě špatně..

darebak 3Po přečtení si dovolím s čistým štítem tvrdit, že i děj knihy je poutavý, zatne do vás svoje drápy a nepustí. Ono už od začátku je to jízda. Do děje vstupujete ve chvíli, kdy chce hlavní postava, kluk jménem Jason, utéct před nočními můrami plotem společně s holčičkou jménem Rachel. Ty ho chytí a uspí. Probere se v nemocnici s tím, že to byl jen sen, a v tu chvíli začíná Jasonův boj o přežití. Určitě si knihu pořiďte, protože jedině tak zjistíte celou zápletku. Ono totiž není všechno, jak se zdá, a když jsem knihu četl, vybavil jsem si jednu repliku ze seriálu Twin Peaks: ,,Sovy nejsou tím, čím se zdají být“. Strašně se mi líbila i forma vyprávění, kdy spousta bublin je vyplněna Jasonovým vnitřním monologem. Stejně to Miller použil mimo jiné v Sin City u Marva. Co považuju za vrchol scénáře je Jasonův dost nevybíravý slovník a jeho přístup k autoritám. Když jsem to dočetl, tak jsem si říkal, že kdyby se můj syn dostal do podobné situace, tak má můj respekt, protože Jason je neskutečný drsňák, co má koule. Stejně jako celý komiks. Když si vezmete, kdo komiks vytvořil, tak nemohla vzniknout žádná pohádka… prostě nic pro čajíčky.

darebak 01Tuhle knížku nedoporučuju číst naštvanej. Může se stát, že po přečtení opravdu s něčím, případně někoho praštíte. Po přečtení jsem měl chuť si pustit ještě nějaký hodně drsný film, protože mě komiks dostal do opravdu drsňácké nálady. Dneska v práci jsem se v jednu chvíli přistihl, jak nad touhle knížkou přemýšlím a chtěl jsem pár lidem opravdu bez skrupulí říct, ať jdou do hajzlu. Poté, co jsem dopsal celý článek, jsem si projel komentáře na tuhle knihu na různých webech, a ani s jednou zápornou kritikou nemůžu souhlasit. Děj je strašně dobře napsaný, protože ani jednou mě nedonutil knihu odložit, a naopak, stránku po stránce jsem se snažil dopátrat jak to dopadne. Často kritizovaný závěr mi naopak sedl, protože si člověk může domyslet spoustu věcí, a donutí vás to alespoň na chviličku se zamyslet, což mám na knihách moc rád. Jestli chcete nekompromisní drsnou jízdu v úžasném provedení, tak za to ty čtyři stovky dejte.

Autor článku: Václav Cífka