Informace o nákupu
loadingbar

JEDNA, DVA, tři, čtyři, pět a šest. Zámek a klíč.

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

81515989 2551516405086466 4934498741102051328 nLeden 2020 byl v Comics Centru ve znamení vydání vyprodaných dílů rozjetých sérií. Vyšel desátý díl série Hellboy: Paskřivec a další příběhy, a především první a druhý díl báječné hororové série Zámek a klíč od Joea Hilla. Po zhruba dvou letech máme opět jedinečnou možnost dokoupit chybějící díly nebo dokonce koupit celou šestidílnou sérii Zámek a klíč najednou ve zvýhodněném balíčku. A to je paráda. Druhou dobrou zprávou je, že po letech se Netflix dokopal k seriálu Zámek a klíč. Už teď se můžeme podívat na první desetidílnou sérii. Takže dva dobré důvody, proč se pustit do malého opakování, a do série Zámek a klíč se začíst.

Středobodem příběhu je rodina Zámkových, která už v prvním sešitě přijde o otce. Vrací se do města Lovecraft (poklona králi hororů Howardu Phillipsovi Lovecraftovi) na rodinné sídlo Klíčov. Zvláštní jméno sídla má své opodstatnění. V sídle jsou poschovávané kouzelné klíče. S klíči to ale vůbec není jednoduché. Najít klíč je jedna věc, ale je třeba také najít patřičný zámek a zjistit, co klíč umí. V prvních třech knihách naši hrdinové najdou jen několik klíčů, ale od čtvrtého dílu se s klíči roztrhne pomyslný pytel. Kdybyste začali tápat, co který klíč umí, tak si dovolím upozornit na rejstřík klíčů, který je na konci knih dílů 2, 3, 4 a 5. A tím se dostáváme k zápletce. Už od prvních stran je s rodinou Zámkových zlo, které neviděno a neslyšeno po klíčích touží.

Před pár lety jsem si poslechl přednášku Vojty Rabyniuka a Jakuba Kvíze o hororových komiksech. Klukům se povedlo výborně vypíchnout úskalí komiksového hororu. Komiksu, na rozdíl od filmu, nepomůže střih a hudba k vytvoření atmosféry. Na efektní „lekací“ scény, kdy při sledování spadnete ze sedačky můžete zapomenout. Na rozdíl od prózy alespoň periferně vidíte, co se stane za pár panelů. Aha! Jak vytvořit hutnou atmosféru strachu? Tak hutnou, že se v noci budete bát jít po tmě na záchod? Podle kluků je tou ingrediencí, která z komiksu udělá báječný horor, zatraceně dobrý scénář. Souhlasím a konstatuji, že Zámek a klíč zatraceně dobrý scénář má. Série šesti knih je báječná jízda s mrazivým pocitem v zádech.

Zamek a klic 5 e1Scénář k celé sérii napsal Joe Hill (*1972), který se narodil v americkém státě Maine. Maine... a teď by měl v duši milovníka hororů zuřivě zvonit zvoneček. Ano, Maine je rodným státem krále hororů Stephana Kinga. Skutečné jméno Joa Hilla je Joseph Hillstrom King a jeho otcem je král hororů. Když se zamyslíme nad příběhem, tak je na něm patrný vliv knih jeho stále ještě slavnějšího otce. Dětští hrdinové čelí zlu, o kterém svět dospělých nemá tušení. Aby dokázali přežít, musí se naučit nejen spolupracovat, ale začít si věřit a překlenout propast mezi dětským světem, ke kterému patří bezstarostnost a víra v zázraky, a světem dospělých, kdy je nutné se spolehnout na sebe a přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí. Kdybyste chtěli po dočtení Zámku a klíče více Joe Hilla, mrkněte na komiks Plášť, který je komiksovou adaptací a rozvinutím jeho stejnojmenné povídky. A kdybyste měli chuť na beletrii, tak doporučuji román NOS4A2 (v češtině vyšlo jako Vánoční říše).

Kresbu a obálky má v rukou chilský kreslíř Gabriel Rodriguez (*1976). Pevná linka, gigantické oči, masivní brada. Lehce rozpoznatelná kresba. Před pár lety vyšla dvě alba Gabriel Rodriguez Locke & Key Covers Artist’s Edition Portfolio. Každé album obsahuje 12 inkovaných tisků kreseb, převážně obálek. Rodriguez vystudoval architekturu a bravurně vystřihl návrh sídla rodiny Zámkových – Klíčova. Mrkněte na předsádku libovolné knihy. Zdá se, že během práce na Zámku a klíči se podařilo vytvořit silný autorský tandem, protože spolupráce Joea Hilla s Gabrielem Rodriguezem pokračovala i po dokončení série Zámek a klíč. Rodriguez například ilustroval už zmíněný román NOS4A2.

Zámek a klíč (v originále Locke & Key) v 37 sešitech vydalo americké vydavatelství IDW Publishing (2008–2013). Už od prvního sešitu bylo jasné, že bude mít úspěch. Náklad prvního sešitu se v USA prodal za jediný den. Pro mě je velmi sympatické, že Joe Hill měl od začátku rozmyšleno, co a jak chce vyprávět, a nesnažil se vytvořit nekonečnou sérii. Jednoduše 37 sešitů a zazvonil zvonec, příběhu je konec. V červnu 2016 IDW Publishing připravilo pro fanoušky Master Edition, která je v pevné vazbě, s nádhernými obálkami, a jedna kniha Master Edition obsahuje dvě knihy.

Mimo sérii vyšlo v letech 2011–2019 pět krátkých příběhů, které na hlavní dějovou linku nemají vliv, ale zvídavý čtenář se dozví více o postavách a klíčích. Můžeme předpokládat, že se jich dočkáme i u nás, ale vzhledem k tomu, že autoři mají v plánu pravděpodobně ještě další dva sešity, Comics Centrum s vydáním těchto sešitů v ucelené podobě zatím vyčkává.

První novinkou ze světa Zámku a klíče je oznámení nové série World War Key na San Diego Comic Conu 2019. Série by měla opět čítat šest knih, první kniha Revolution by měla vyjít v tomto roce, ale v případě podobných oznámení je dobré být opatrný. Uvidíme, co a kdy se podaří vydat.

zamek 2 03Druhou novinkou je seriál Zámek a klíč od Netflixu. Protože jsem fanoušek komiksové série, tak jsem nelenil a první sérii, která má deset dílů, jsem zhlédl. A bohužel musím konstatovat, že u seriálu postrádám děsivou atmosféru neviděného a neslyšeného ZLA. Ne, že bych se občas nelekl, ale prostě to není ono. Fajn je, že v první sérii se převypráví zhruba polovina komiksového příběhu. Nedobré je, že autoři seriálu dopsali dějové odbočky, a tím z mého pohledu příběh rozředily. Krutě je to vidět na postavě paní Zámkové, která dostala v seriálu více prostoru a najednou si člověk říká, co vlastně ta ženská celé dny dělá. Více by se mi líbil seriál v konceptu minisérie ve stylu Černobylu od HBO. Tedy šest hutných dílů a konec. Na druhou stranu… má milá, které má též Zámek a klíč načtený, je se seriálem spokojená. Jsem potěšen, že na překladu titulků do češtiny spolupracovalo Comics Centrum, takže jména zůstala zachována. Bohužel v dabingu máme smůlu (lepší se neptat proč). Jestliže jste hardcore fanoušci, můžete si seriál dát s českým dabingem a českými titulky. Já klasicky doporučuji originální znění s českými titulky.

Nu a jestliže máte rádi hry a kartičky, můžete si koupit zábavnou a rychlou hru Locke & Key: The Game pro 3–6 hráčů od Cryptozoic Entertaiment.

Zámek a klíč je ceněná komiksové série. V roce 2011 Eisner Award, v letech 2009 a 2012 British Fantasy Award. U nás tato série získala čtenářskou cenu Fabula Rasa v kategoriích Nejlepší scénář roku 2015 a Nejlepší série roku 2015 a 2016.

Tradiční formality. Formát knih je stejný, jako u komiksů Ú.P.V.O., Černá Palice, Hellboy apod. Počet stran 176/160 s bonusy na závěr. Klasická vázaná vazba s matným přebalem a parciálním lakem, super matný papír a nadstandardní péče o (poly)grafickou stránku. Prostě jako vždy u knih od Comics Centra.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát doporučím s klidný srdcem hororovou sérii Pochmurný kraj a Drákulu kresleného Mikem Mignolou.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda