Informace o nákupu
loadingbar

Jeff Lemire – tak trochu jiný spisovatel

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

palice prebalPokud se chceme bavit o komiksu Černá palice (v originále Black Hammer), nepůjde to bez představení jeho autora.

Jeff Lemire (čti Lemir) se narodil roku 1976 v Essex County v Ontariu. To je převážně farmářská oblast, kde je jedna farma a pak desítky kilometrů široko daleko nic, jen rovná silnice a hluboké lesy. To Jeffa a jeho tvorbu velmi ovlivnilo. Je samotář a má rád dlouhé procházky v hlubokých lesích. Někteří zlí jazykové dokonce tvrdí, že má jasné charakteristiky sériového vraha. V tom, aby se jím stal, mu brání jen psaní komiksů – a nutno podotknout, že brilantních.

Jeho prvním počinem byla roku 2005 komiksová novela Lost Dogs, vydaná vlastním nákladem ve spolupráci s nakladatelstvím Ashtray. Komiks vypráví o tragické cestě nepříliš bystrého, ale zato velmi silného muže na dno lidskosti a ke ztrátě všeho, na čem mu záleželo. Propad do hluboké deprese nečeká jen hrdiny komiksu, ale i jeho čtenáře. Lost Dogs si Jeff Lemire, stejně jako naprostou většinu svých autorských komiksů, i sám nakreslil. Ze syrové kresby Lost Dogs je jasně vidět, že jde o jeho prvotinu, ale i tak je zde dobře patrný autorův rukopis, který snoubí ostré hrany, smutek a popírání všeho prvoplánově líbivého.10.12.12JeffLemireByLuigiNovi1

K tématu muže, kterému se hroutí život a neúprosně upadá do depresí, se autor vrátil opět v roce 2016 prostřednictvím drsného komiksu Rváč (v originále Roughneck). Jeho příběh vypráví o bývalém úspěšném hokejistovi, který se proslavil především svými tvrdými pěstmi a nyní se v jednom kanadském maloměstě utápí v samotě a alkoholu. Z letargie a pomalého umírání ho vytrhne návrat jeho sestry pronásledované agresivním mužem. Sám je jednou nohou v kriminále a řeší otázku, co všechno je ochoten obětovat pro to jediné, na čem mu záleží.

Témata deprese a beznaděje provází Jeffa celou jeho tvorbou. Nejvíce jsou patrná v Lost Dogs, a také v komiksu, který ho dostal mezi špičku komiksových tvůrců – Sweet Tooth vytvořený pro imprint DC/Vertigo. Postapokalyptická odysea vypráví příběh mladého mutanta, který o všechno přišel, a jehož jediným přítelem a rádcem se stává drsný lovec. Ten ho provází ruinami světa i troskami lidskosti. Na konci jejich putování je ale čeká jen zmar.

Dále pak pro Vertigo Lemire napsal famózní sci-fi Trillium, ve které si pohrává s časem i kauzalitou, a které se odehrává zároveň v minulosti i budoucnosti.

Od Vertiga byl už jen krůček do DC universa a k Marvelu, kde se začal v posledních pěti letech výrazněji projevovat. I když tyto komiksy nedosahují kvalit jeho autorských počinů, jsou přesto jiné, nové a svěží v porovnání se současnými mainstreamovými superhrdinskými komiksy. A ostatně takové jsou všechny příběhy, které Lemire píše – jiné, nové a svěží.

Po tom všem už měl Lemire dost všech omezení velkých vydavatelů, jejich univers a dalších pitomostí (restartů, originů atd.) a rozhodl se, pod vlajkou Dark Horse, vytvořit komiks s vlastním universem.

Ten komiks se jmenuje Černá palice!

Autor článku: Vojtěch Rabyniuk