Informace o nákupu
loadingbar

Jonah Hex má tvář plnou násilí...

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

cooke-stewart-hexJonah Hex se poprvé objevil na pultech komiksových stánků v roce 1972 v magazínu All-Star Western (později se přejmenoval na Weird Western Tales). Jako jediný komiks z vydavatelství DC Comics Jonah Hex nikdy nesplňoval parametry pro udělení schválení Comics Code Authority. Celou 92 dílnou sérii psal Michael Fleisher a většinu kreseb obstaral Tony DeZuniga.

V letech 1993 – 1999 vyšly s Hexem tři minisérie, do kterých autoři naroubovali do Divokého západu zombie, duchy a monstra Cthulhu.

V roce 2005 začalo DC Comics vydávat novou sérii. Scénáře psal tandem Justin Gray a Jimmy Palmiotti a na postu výtvarníka se střídalo větší množství výtvarníků. Právě prvních šest sešitů této série tvoří knihu Tvář plná násilí. Kresbu pěti povídek zařídil Luke Ross a jednu pak hexovský veterán Tony DeZuniga.

Justin Gray je scénárista píšící výhradně pro vydavatelství DC Comics a pracoval vedle Hexe na sériích Hawkman a Power Girl. Napsal také scénář pro animovaný film Dead Space: Downfall.

Jimmy Palmiotti je komiksový výtvarník a scénárista, který svou kariéru začal ve vydavatelství Marvel. Spolupracoval se svým přítelem (donedávna jedním z vedoucích v Marvelu) na sérii Daredevil, pro Steva Dilona vytahoval tuší Punishera a v roce 1994 si založil vlastní malé vydavatelství, kde publikoval některé vlastní komiksy. Nadále píše i kreslí pro ostatní vydavatele.

Luke Ross je pseudonym výtvarníka Luciana Queiroze, který vedle Hexe kreslil třeba sérii Gen 13, Indiana Jonese, nebo dvě minisérie Samurai.

RIP DeZuniga
Tony DeZuniga
JustinGray
Justin Gray
JIMMY palmiotti
Jimmy Palmiotti
3043155-luke-ross
Luke Ross
Jonah Hex v Česku

Knihu jsme vydali v červenci 2010 u příležitosti plánované premiéry stejnojmenného filmu v našich kinech. Hex patří k těm westernovým hrdinům, kteří nás oslovili třeba ve filmech Sergia Leoneho. Tedy je to hrdina, který dodržuje svůj morální kodex, který se ale ne vždy shoduje s platnými zákony. Projíždí krajinou, pomáhá těm, kteří mu připadají, že si pomoc zaslouží, nebo mu alespoň dobře zaplatí. Není náhodou, že mu Luke Ross nakreslil sice zjizvenou, ale přesto rozeznatelnou, tvář Clinta Eastwooda. Knize také pomáhá její povídková stavba, kde je každý příběh ukončen zábavnou pointou a viníci jsou potrestáni. A potrestané zlo vidí asi každý rád, prostě každý by měl dostat, co si zaslouží.

jonah hex wallpaper
Jak to bylo ve filmu?

Americká armáda má pro zjizveného lovce, na nějž čeká smrt, nabídku, která se nedá odmítnout. Výměnou za svou svobodu musí zastavit teroristu, který je připraven rozpoutat na zemi pravé peklo.

Oscarový herec Josh Brolin skvěle ztvárnil Jonaha Hexe, tuláka a nájemného vraha, který dostane každého, koho si zamane. Jonah jen o vlásek unikl smrti a kvůli své násilné minulosti zůstal ponořen do světa mýtů a legend – jednou nohou stojí stále v realitě, ale druhou již vkročil na onen svět. Jeho jediným spojením s lidským světem je Lilah (Megan Fox). Jenže poté dostane Jonah nabídku od americké armády, kterou nemůže odmítnout: výměnou za svou svobodu musí najít a zneškodnit nebezpečného zločince Quentina Turnbulla (John Malkovich). Turnbull shromažďuje armádu a připravuje se na rozpoutání opravdového pekla. Právě on je Jonahův nejstarší nepřítel, který nepřestane, dokud ho nedostane mrtvého.

Film se nakonec do českých kin ani nedostal, skončil rovnou ve videopůjčovnách. Filmaři při první verzi filmu vzali jako základ tři nadpřirozené série a nechali Hexe mluvit s mrtvými a bojovat s duchy. Při zkušební projekci byl film přijat tak nepříznivě, že následovalo velké přestřihávání a přetáčení, aby nadpřirozeno zmizelo. Ne zcela se to podařilo a výsledkem je krátký, místy zmateně působící film s výtečným Joshem Brolinem, který se pro roli zjizveného kovboje nejspíš narodil. Možná se někdy v budoucnu dočkáme lepšího převedení Jonaha Hexe na plátna kin.

Přitom komiks je skvělý...

Jsme svědky příběhu klasického hrdiny, který je drsný, krutý, ale v jádru vlastně spravedlivý." Ondřej Hartman, MFantasy

Pokud doma schováváte kovbojský klobouk, nebo alespoň dévédéčka s „Dolarovou trilogii", bude se u vás Jonahu Hexovi líbit." Tobiáš Smolík, Sarden

Tomuhle komiksu totiž nechybí nic, co dělá western westernem. Napínavé přestřelky, krásné nebezpečné ženy, slizcí záporáci a hlavně sympatický hlavní hrdina. Dlouho zde nebyl hrdina, který by budil sympatie již od první stránky a nad kterým by čtenářky, i přes jeho zřetelně viditelný handicap, provzdychali několik nocí. Jonah Hex je prostě sympaťák od kosti." Petra Gawlasová, Topzine

A kdo by se chtěl mrknout na Jonah Hex Motion Comics?

Tak tu máme odkaz na první díl Jonah Hex Motion Comics: Two Gun Mojo Chapter One
Díl druhý Jonah Hex Motion Comics: Two Gun Mojo Chapter Two
Třetí kapitola zde Jonah Hex Motion Comics: Two-Gun Mojo - Chapter Three
Kapitola číslo čtyři Jonah Hex Motion Comics: Two Gun Mojo Chapter Four
Pátá kapitola Jonah Hex Motion Comics: Two Gun Mojo Chapter Five

jonah-hex-comic