Informace o nákupu
loadingbar

Koktejlky, rtěnka a kaluže krve

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

vrazedna clanekTohle jsou americká 60. léta přesně tak, jak je známe z dobových obrázků: lidé cení své dokonale bílé chrupy v úsměvech širokých tak, až má jeden dojem, že jim koutky úst vytahují kolíčky za ušima. Amerika je neporazitelná mocnost a její sláva se má zanedlouho opravdu téměř dotknout hvězd.

To vše samozřejmě stojí na pevném pilíři v podobě příkladné americké rodiny. A tu tvoří trochu upracovaný, leč starostlivý manžel, pár nezbedných, leč k zulíbání nevinných dětí, a především půvabná a starostlivá žena, která balancujíc na jedné noze v jehlových podpatcích, druhou obratně dovírajíc myčku nádobí, podepisuje domácí úlohy svých dětí a s úsměvem nalévá svému ze zaměstnání přišedšímu choti sklenku brandy. Netřeba dodávat, že to vše zvládá v dokonale padnoucích šatech a make-upu.

A přesně touto dokonalou ženou je Josie Schullerová, hrdinka komiksu Vražedně dokonalá (Lady Killer), který vyšel původně ve dvou knihách u nakladatelství Dark Horse v letech 2015 a 2016.

Josie je prototypem manželky z plakátu. Vaří, zašívá, usmívá se a stará se o všechny a o všechno na jedničku. A nadto ovládá ještě jednu praktickou dovednost: brutálně vraždí lidi na zakázku.

Nejde samozřejmě o úplně novou myšlenku; ženských vražedkyň se v literatuře, filmu i komiksu rozhodně pár najde (ačkoliv o poznání méně než těch mužských). Co činí z Josie výjimečný případ, je právě kontrast, který vytváří její krvavý vedlejšák s jejím jinak dokonalým světem, který jako by byl kopií dobových kolorovaných tiskovin. A tento pozoruhodný kontrast má na svědomí výtvarnice a scenáristka Joëlle Jonesová.

Joëlle je tvůrkyně, která má přes nevysoký věk (* 20. 2. 1980) za sebou poměrně úctyhodnou komiksovou kariéru. Na jejím počátku se rozhodla hodit za hlavu studium malířství na vysoké škole a ukázala své umělecké portfolio Davidu Mackovi z nakladatelství Dark Horse. Namísto očekávaných rad, na čem by jako nezkušená komiksová výtvarnice měla ještě zapracovat, dostala ve velmi krátké době první pracovní nabídku a od té doby „měla dost velkou kliku, takže to vydrželo“.

Po prvních zakázkách, jejichž prostřednictvím se ve světě komiksu rozkoukala, se seznámila se spisovatelem Jamiem S. Richem, jenž ji požádal, aby nakreslila jeho komiks 12 Reasons Why I Love Her a později také You Have Killed Me. Přátelství s Richem pro ni bylo zásadní zejména v tom, že jí coby zkušený spisovatel pomohl vytvořit její autorský komiks, a tím byla právě Vražedně dokonalá.joelle jones

Joëlle měla podle svých slov od začátku problém s tím, že její zakázky se příliš točily kolem romantických příběhů a pohádek, zatímco ona toužila pracovat na kriminálkách a krvácích. A tak si vymyslela postavu Josie, která na pozadí úchvatných šedesátek žije dvojím životem. A Jamie S. Rich byl tím, kdo jí pomáhal s psaním scénáře k první knize. Scénář ke druhé knize už pak vytvořila bez jeho pomoci. „Napsala jsem to tak, abych si mohla nakreslit scény, které jsem chtěla,“ přiznala se v jednom z rozhovorů Joëlle.

Nutno dodat, že Joëllin charakteristický výtvarný rukopis je bezesporu tím, co dodává komiksu nenapodobitelné kouzlo. Joëlle kreslí lehkou ženskou rukou a její scény s Josie mnohdy připomínají výstřižky z módních časopisů.

Ovšem právě to tvoří, dohromady s chladnokrevně děsivým obsahem, dechberoucí dojem, kterému nechybí nadhled ani humor (byť černočerný). Z Josie dokázala vytvořit ideální antihrdinku, které přes její brutalitu a chladnokrevnost nedokážeme nedržet palce, aby při vratkém balancování mezi dvěma světy dokázala udržet rovnováhu i nezbytné utajení.

Vražedně dokonalá sklidila ve světě mnoho ohlasů a její autorka byla dokonce poctěna nominací na cenu Willa Eisnera (a další pak za svou práci na komiksu Brides of Helheim). Nezbývá než doufat, že slibná série, která vychází v češtině v souborném vydání, zahrnující vše, co doposud vyšlo (dvě knihy o celkem deseti sešitech), se snad v budoucnu dočká svého pokračování.

Autorka článku: Alexandra Niklíčková