Informace o nákupu
loadingbar

Komiks Avatar: Tsu'tejův příběh

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

72884169 904324489963797 5450093068017467392 nFilm Avatar Jamese Camerona z roku 2009 byl technologickým i komerčním úspěchem. Příběh Pocahontas přenesený do roku 2154 na planetu Pandora ve slušivém 3D kabátku u diváků zabodoval. Celosvětově se dostal na obrat více než 2.7 miliardy dolarů. Při nákladech 237 milionů dolarů to z Avatara dělá nejvýdělečnější film všech dob. Úspěch Avatara se až tento rok podařilo vyrovnat Avengers: Endgame a na třetím místě s „pouhými“ 2.1 miliardy je opět Cameron s Titanikem. V roce 2015 měl být v kinech druhý díl Avatara z plánované pentalogie. No jo, deset let od prvního Avatara uplynulo jako voda a podle posledních zpráv by druhý díl měl jít do kin v prosinci 2021. Problém je v tom, že od Foxů slyšíme každý rok, že se začalo makat na produkci Avatara 2 a s železnou pravidelností se datum vždy o rok posune. Možná Jamese Camerona nakopne ztráta prvenství nejvýdělečnějšího filmu, protože Avengers po vydání BR/DVD několik stovek milionů dolarů ke svému výsledku přihodí. Každopádně, kdy film Avatar 2 půjde do kin není jisté, ale jisté je, že si můžeme přečíst komiks.

Komiks přímo nenavazuje na film, ale jde o souběžnou linku, která ve filmu nebyla vyprávěna. Název komiksu je přímočarý a tak popisný, jak jen může být. Tsu'tej je ve filmu Avatar válečník rasy Na'vi (to jsou ti modří domorodci), který je připravovaný na roli náčelníka kmene. Uloví mariňáka Jaka Sullyho, přivede ho do svého kmene, a patří k těm, kteří by Jaka nejraději zabili. Kmen a Tsu'tejova milá Nejtiri mají trošku jiný názor. Nu, příběh Jaka známe z filmu. Jak dopadne Tsu'tej z filmu také víme. Ale nevíme, co se s Tsu'tejem a Nejtiri dělo v mezičase, kdy se film koncentroval na Jaka. Neznáme Tsu'teje tak, jak by si zasloužil, a tento nedostatek je napraven v komiksu. Komiks v USA vydává, jak je u Comics Centra zvykem, Dark Horse. Kniha obsahuje šest sešitů, které vyšli v tomto roce, takže máme v rukou žhavou novinku.

Tsu'tejův příběh nám vypráví Sherri L. Smith (*1971, Chicago, USA), která píše především knihy pro mládež, se kterými jsme zatím neměli v českých zemích tu čest. Napsala pár scénářu pro komiks Simpsons (Bongo). Avatar je její první pořádná komiksová práce. Každopádně jde o autorku, která dobře uchopila scénář filmu a navázala na něj. Kresbu má na starosti Jana Duursema (*1954, USA), která pro Dark Horse léta kreslí komiksy ze Star Wars. Její zkušenost s universem Star Wars je pro práci na Avataru výhodou. Je zvyklá nasát z filmů designy a detaily, které v komiksu pečlivě využívá. Za sebe jsem rád, že se nepustila do realistické kresby, ale zvolila tradičnější linku.

74426906 533701577384623 2630252781117636608 nSouběžně s komiksem Tsu'tejův příběh u Dark Horse vychází komiks Avatar: The Last Airbender, který navazuje na seriál v manga stylu, který produkoval Nickelodeon (2005 –2007, tři série, každá série 20 dílů). S Cameronovým filmem nemá nic společného, hranou filmovou verzi tohoto komiksu natočil pod názvem Poslední vládce větru M. Night Shyamalan.

Comics Centrum v květnu na veletrhu Svět knihy vydalo svůj ediční plán na rok 2019 ve slušivé brožurce. Součástí edičního plánu nejsou pouze očekávané tituly, které už známe, ale i celý první sešit připravovaného komiksu Avatar: Tsu'tejův příběh, který vyjde v říjnu. Nedočkavci se mohou do ochutnávky začíst s předstihem.

Formát knihy bude pro Comics Centrum klasický (Baltimore/Ú.P.V.O./Conan). Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat studie postav, skici, kresby. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Kromě samotného komiksu naleznete v knize také slovníček s použitými výrazy z na’vijštiny (včetně výslovnosti), domorodého pandorského jazyka, který si Cameron nechal speciálně vytvořit u amerického lingvisty Paula Frommera.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát doporučuji třetí díl Legend o Myší hlídce. Je to zatím poslední komiks ze světa Myší hlídky. Tak do toho, borče, pusť se do pokračování!

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda