Informace o nákupu
loadingbar

Komiksový hrdina Hellboy se narodil hned třikrát

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Životopis Hellboye, aneb narodil se hned třikrát...

Hellboy-hellboy-34363153-1413-2168Poprvé to bylo v pekle, někdy před třemi sty lety, když si ďábel odnesl do pekla svou nevěstu, čarodějku Sarah Hughesovou. Té se narodil plod jejího „obcování s démonem". Od svého tatíčka dostal jako dar svou kamennou ruku a i osudem předurčenou korunu.

Podruhé se zrodil na náš pozemský svět během zaříkání prováděného mnichem Rasputinem 23. prosince 1944. I když operace proběhla na ostrově Tarmagant, Hellboy se zhmotnil v troskách kostela v East Bromwichi, tedy v místě odkud byla odnesena do pekla jeho matka. Tam také čekala skupina amerických vědců, vedená profesorem Trevorem „ Broomem" Bruttenholmem. Přijali rudého tvora s kamennou rukou a ocasem k vychování a také mu dali jméno, které ho poněkud nešťastně provází – Hellboy. Do češtiny by se asi nejlépe dalo přeložit jako Čertíček, což je v přímém kontrastu s dvoumetrovým svalnatým tvorem s ocasem a upilovanými rohy.

Americká armáda Hellboye odvezla na leteckou základnu do Nového Mexika, kde ho vychovali a v roce 1952 byl Organizací spojených národů uznán jako „čestný člověk". Když v padesátých letech Bruttenholn pomáhal založit Úřad paranormálního výzkumu a obrany Ú.P.V.O., Hellboy se stal jeho agentem. Tam se setkal se svými nejbližšími přáteli - Abem Sappienem, Elizabeth Shermanovou a homunkulem Rogerem. Navázal také bližší vztah s doktorkou Kate Corrighanovou, odbornicí na okultismus. Po událostech na hradě Hunte v roce 2000 Hellboy z Úřadu odchází a od té doby hledá svůj cíl a putuje světem.

Třetí Hellboyův zrod se odehrál přesně před dvaceti lety, kdy se v časopise San Diego Comic-Con Comics #2 objevil první příběh s „největším paranormálním vyšetřovatelem" Hellboyem. Utkal se v něm s obřím psem a v příběhu vydaném v časopise Comics Buyers Guide s ještě větší mluvící gorilou. Tyto krátké komiksy kreslil Mike Mignola a na scénáři s ním spolupracoval scenáristický profesionál John Byrne. Vy si je můžete přečíst v knize Hellboy 1: Sémě zkázy. Komiksoví fanoušci byli zřejmě spokojeni, protože už v roce 1994 začíná vycházet první regulérní série Hellboy: Sémě zkázy. Na scénáři se opět podílel i John Byrne, což se oproti dalším Hellboyovým komiksům projevuje zejména hrdinovým vnitřním hlasem. Mignola získával vlastní scenáristické zkušenosti a další komiksy už si psal sám. Od té doby Hellboy vychází neustále a kromě řady Hellboy: Weird Tales ho píše pouze Mignola.

comics-hellboy 00355260 2Jak to je v USA zvykem, sešitové díly vyšly souborně v knihách, které jsou většinou nazvané podle názvu minisérie. Po komiksových „románech" Sémě zkázy a Probuzení ďábla, následovaly dvě sbírky povídek Spoutaná rakev a Pravá ruka zkázy. Pátá kniha Červ dobyvatel byla opět románová a šestá Podivná místa obsahovala dvě na sebe navazující povídky, takže byla také spíše románová. Kniha Pražský upír je sbírkou povídek, kde Hellboye poprvé nekreslil pouze Mike Mignola, ale nechal svého hrdinu P. Craig Russelovi a Richardu Corbenovi.

Tím symbolicky uzavřel kapitolu zcela autorského komiksu a další knihy Temnota vábí a Divoký hon kreslil výtvarník Duncan Fegredo. Toho si vybral sám Mignola a jeho kresba se k Hellboyovi perfektně hodí. Desátá a jedenáctá kniha Pokřivený mužík a Nevěsta z pekla jsou opět sebrané povídky. Většinu z nich kreslil Richard Corben, kterého u nás známe například z komiksu Ragemoor. Zatím poslední vydanou knihou v USA je kniha Bouře a běsy, kterou opět kreslil Duncan Fegredo. Letos vycházejí sešitovky Hellboy v pekle, které opět celé tvoří Mike Mignola, ale zatím knižně nevyšly. První povídková sbírka Melouchy vyšla v našem nakladatelství.

Mimo komiksů s Hellboyem vznikla řada Ú.P.V.O., která doplňuje hellboyovský vesmír, dva hrané filmy s Ronem Perelmannem v hlavní roli, dva animované filmy, několik románů a tři sbírky povídek. Čeští čtenáři zatím mohli číst klasickou Hellboyovskou řadu až do knihy Temnota vábí. Letos ale plánujeme vydat další díl série, tedy Divoký hon. Dále vyšla první kniha série Ú.P.V.O. Dutozem a připravuje se druhá Duše Benátek.

Hellboy s námi!

Trailer ke komiksu Hellboy 2: Probuzení ďábla
FireShot Screen Capture 327 - Hellboy 2  Probuzení ďábla upoutávka - YouTube - www youtube com watch vwktPifSp4oE