Informace o nákupu
loadingbar

Král je nemrtev

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

kralFBComics Centrum před pár dny odtajnilo ediční plán pro druhé pololetí roku 2021, který zároveň vyšel i v tištěné podobě. Ta navíc obsahuje ukázku ze zbrusu nové série Král, jenž byl a bude, jejíž první díl Artuš nás čeká už v květnu, a v říjnu tohoto roku pak druhá kniha Beówulf. Samé dobré zprávy. A o co tedy půjde?

Kdo tipuje, že komiks bude mít něco společného s Artušovskou legendou, tak tipuje zcela správně. Ale pozor, Artušovská legenda je jedna z ingrediencí komiksu, na které se dobře staví a dá se z ní řádně utahovat. Než začnete se čtením, tak se nepatrně zamyslete nad tím, kdo je v artušovské legendě skutečným rytířem bez bázně a hany!

Časově jsme v současnosti, zeměpisně pochopitelně ve Spojeném království. Dle legendy se král Artuš vrátí, až bude země opět v ohrožení (takový ekvivalent našich Blanických rytířů). Nu a skupina podvratných živlů si myslí, že zemi nejhůře je, a navíc vědí, jak krále Artuše vyvolat.

A tady se na scénu dostává poněkud nesourodá dvojice hlavních hrdinů, která se jim v tom pokusí zabránit. Po Laurelovi a Hardym, Holmesovi a Watsonovi, Dempseym a Makepeaceové, Bodiem a Doylovi, Randallu a Hopkirkovi přicházejí Duncan a Bridgette. Muzejní kurátor a jeho svérázná babča, bývalá lovkyně příšer, spokojeně trávící zasloužený odpočinek v domově důchodců. Bridgette své skutečné povolání před svým vnukem celý život pečlivě tajila. Kvůli výše uvedeným událostem však potřebuje pomoc, a tak musí s pravdou ven. Duncan nevěřícně zírá na to, jak babča bravurně zachází s celou plejádou zbraní od pistole po bazuku. Nechybí tu ani chytrá kráska Rose, a tím vzniká z nesourodé dvojice trojice. Jistě si při jejich slovních přestřelkách vzpomenete na Flyna Carsona.

Duncan: „Babčo, nemůžeš s pistolí v ruce v jednom kuse nutit lidi, aby dělali to, co chceš!“
Bridgette: „Pročpak ne? Prozatím to vždycky zabralo.“

Čeká vás dobrodružství s velmi rychlou akcí, trocha soap opery, neboť vztahy mezi charaktery se nám pěkně provazují, plus jsou tam mraky vtípků a dvojsmyslů. Vypíchl bych originální řešení problému s Králem rybářem.

kral1 08Scénář celé třídílné série píše Kieron Michael Gillen (*1975, UK). V Čechách jste ho možná zaznamenali jako scénáristu komiksů Star Wars, ale to je fakt jen malý zlomek toho, co dělá. Píše pro Marvel, Image, Boom! Studios, Avatar Press… X-Men, Avengers, Thor, Eternals, The Wicked, Die… jsou toho tuny. A navíc píše články o počítačových hrách a má rád hry Warrena Spectora. Čili je to dobrý člověk.

Kreslířem je krutě dynamický a panelově rozmáchlý Dan Mora (*1986, Kostarika). Toho známe, neboť kreslí Buffy, přemožitelka upírů. Pracuje prakticky výlučně pro Boom! Studios, a za zmínku určitě stojí série Klaus (kdopak že to ten pán s vousem ve skutečnosti je), kterou si střihl s Grantem Morrisonem.

Sérii Král, jenž byl a bude u BOOM! Studios právě vyšlo závěrečné osmnácté číslo a venku jsou i dvě souborné knihy prvních dvanácti sešitů (v každé knize šest). V roce 2020 se série dostala do nominace na Eisner Award (Best New Series).

Pro sečtělé čtenáře malé upozornění. Mimo Artušovské legendy nemá komiks nic společného s beletristickou sérií Once & Future King od T. H. Whita. U Once & Future Američanům automaticky naskakuje asociace s králem Artušem. A to je důvod, proč Comics Centrum přichází s názvem Král, jenž byl a bude a přidává do titulu jména postav staroanglických legend. V češtině se tedy jednotlivé díly budou jmenovat Artuš, Béowulf a Zelený rytíř.

Formát a zpracování knihy bude klasicky á la Comics Centrum (Podivné nebe nad Východním Berlínem/Drákula). Kniha se 160 stranami, v bonusech klasicky očekávejte galerii obálek. Skvělý papír, perfektní tisk a pevná vazba. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Doporučení, kam zamířit, je snadné. Bavíme se o legendě či mýtu, takže tadááá, Prsten Nibelungův.

Vyplatí se také sledovat facebook Comics Centra, jejich youtube kanál nebo číst články.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda