Informace o nákupu
loadingbar

Legendární Myší hlídka

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

legendy 1Právě nyní se na pultech Comics Centra, nejen pro milovníky myšiček, objevil první díl nové povídkové série Legendy o Myší hlídce. O Legendách jsem se nepatrně zmínil v článku o Myší hlídce, ve kterém mě mocná vládkyně Comics Centra donutila o této sérii nemluvit. Tentokrát už se umlčet nenechám! O co jde? Jednoduše řečeno autor Myší hlídky David Petersen oslovil komiksové kolegy, aby napsali své příběhy z jeho světa Myší hlídky. A tak vznikla samostatná řada, která k dnešnímu dni čítá tři svazky. Petersen příběhy nepíše, ale má kontrolu nad tím, co půjde ven.

David Petersen si dává se čtvrtým dílem Mouse Guard: Weasel War of 1149 na čas. Už to bude pomalu deset let, co vyšel třetí díl Myší hlídka 3: Černá sekera. Ne že by se flákal, ilustroval Grahamovu báječnou pohádkovou knihu Vítr ve vrbách (The Wind in the Willows, IDW Publishing, 2017), kterou u nás na konci roku 2018 vydá Comics Centrum, a na kterou se ve třetím díle série Grandville odkazuje Bryan Talbot. Jojo, předobrazem Aristotela Ropucholta z Grandville je právě Žabák z Větru ve vrbách. Všechno je spojeno se vším. K myšičkám se Petersen naplno ne a ne vrátit. V prvním svazku Legend je třináct příběhů, které si myšičky vyprávějí v taverně, úvod, krátký komiksový epilog a mraky bonusových materiálů. Proč myšičky příběhy vyprávějí se dozvíte hned v úvodu knihy. Pravidla pro každý příběh jsou jednoduchá. Každý příběh musí obsahovat jednu pravdu, jednu lež a musí to být příběh, které myšičky neznají. Moudrá pravidla, na kterých se dá stavět.

legendy 2Tím se otevřel prostor ke krátkým povídkám, které mohou, ale nemusí být vyvázány z Petersenova příběhu o Myší hlídce. Někdy se vracíme do dávné historie, někdy jde o bajku, někdy jde o adaptaci klasické literatury. Je zábavné sledovat, jak svět myšiček vidí a kreslí jiný autoři. Za sebe to vnímám stejně jako nedávno vydaného Hellboye: Neuvěřitelné příběhy. Milé obohacení světa a pro autora možnost inspirovat se. Je krásné se začíst a zakoukat, jak svět funguje s jinými charaktery a pod jinýma rukama. Někteří autoři budou pro českého čtenáře zcela neznámí, ale jména Teery Moore, Gene Ha, Guy Davis (Ú.P.V.O.) by měli v našich uších zazvonit. Ať už cinká nebo ne, jsou krátké příběhy osvěžujícím čtivem na dobrou noc.

Stejně jako Myší hlídka vycházejí Legendy v USA u malého vydavatelství Archaia. První díl Legend vyšel v roce 2010 mezi druhým dílem Myší hlídka 2: Zima 1152 a třetím dílem Myší hlídka 3: Černá sekera. Stejně jako první díl Myší hlídka 1: Podzim 1152, získal první díl Legend Eisner Awards. Druhý díl lakonicky nazván Mouse Guard: Legends of the Guard Volume 2 vyšel v roce 2013 a třetí díl Mouse Guard: Legends of the Guard Volume 3 v roce 2015.

Legendy v knihovně krásně zapadnou k už vydaným knihám Myší hlídky, neboť mají stejný formát a úpravu. A aby myšiček nebylo málo, měli bychom se za dva týdny dočkat i českého vydání Myší hlídky: Hra na hrdiny, která nám přinese zábavu na letní večery. V druhé polovině letošního roku, když na nás Ganéša milostivě shlédne ze hřbetu své myši, vyjde druhý svazek, a než vyjde třetí, tak by snad Petersen mohl vydat čtvrtý díl o děsivé válce mezi myšičkami a lasičkami. A ještě lepší by bylo, kdyby se Petersen ukázal v českých zemích.

Děkuji za pozornost a jako vždy, přátelé, čtěte. Máme za sebou Svět knihy, kde mělo Comics Centrum svoji prezentaci, tak snad se vám podařilo ulovit pár vybraných kousků. Já bych se třeba děsně rád dostal k lordu Baltimorovi, ale za boha si nemohu najít čas.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda