Informace o nákupu
loadingbar

Lovec čarodějnic a Humr Johnson

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

LH 7987Říjen klepe na dveře a Comics Centrum jako vždy nezahálí, drží se zuby nehty svého edičního plánu a buší nejen do sebe, ale v dobrém i do nás. V říjnu opět vstoupíme do Mignolaverse a to rovnou do dvou sérií, které přidávají další dílky skládačky do bohatého Hellboyova vesmíru. V říjnu vychází první díl Lovce čarodějnic: Ve službách andělů a první díl Humra Johnsona: Železný Prométheus. V tomto článku se podíváme na obě série.

LH 7993Lovcem čarodějnic je sir Edward Grey. Paranormální vyšetřovatel, o kterém se Mignola ústy profesorky Corrigenové poprvé zmínil už v druhém díle Hellboye: Probuzení ďábla v souvislosti s Vladimírem Giurescem. Sir Edward Grey žije ve viktoriánské Anglii a je ve službách Jejího Veličenstva. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století řeší záhadné vraždy a jevy, které nepřímo ohrožují nadvládu Velké Británie. Podstatné je, že jde o nadmíru houževnatého člověka, který disponuje pouze umem, důvtipem, omezenými prostředky a troškou magické moci. První kniha Ve službách andělů mi svojí zápletkou a stylem vyprávění připomněla povídku od Edgara Alana Poea Vraždy v ulici Morgue kombinovanou s Mignolovou sérií BaltimoreJamesem Bondem. Lovec čarodějnic se dá označit za vážně míněný horror.

Lovce čarodějnic v USA vydává náš oblíbený Dark Horse pod názvem Witchfinder. První sešit vyšel v roce 2009 a série je dodnes živá. K dnešnímu dni jsme u Lovce čarodějnic na 30 sešitech, které vyšly v pěti knihách. Jak vidíte, tempo naštěstí není vražedné.

LH 7996Humr Johnson se stejně jako Lovec čarodějnic poprvé objevil v původní Hellboyově sérii. V prvním sešitě Hellboyovy povídky Skřínka plná zla vyšla jako druhý komiks povídka o Humrovi Zabiják v mé lebce. Český čtenář má možnost si ji přečíst v prvním svazku Ú.P.V.O.: Dutozem a další povídky. Pro ty zkušené mezi námi se první setkání s Humrem datuje na pátý díl Hellboye: Červ dobyvatel. Humr Johnson je maskovaný hrdina zlaté éry komiksu (ve třicátých letech minulého století), který ze své základny v New Yorku bojuje se zločinem a nacisty. Poraženým zlounům na čelo vypaluje znak humřího klepeta, protože tak se to tenkrát dělalo. V Železném Prométheovi bojuje proti šíleným vědcům, starodávným řádům a pochopitelně náckům v gigantické <cenzurováno>. Příběhy jsou přitažené za vlasy, ale Mignola se vyhýbá podbízivé jednoduchosti. Pořád jde o kvalitní scénář, i když zasazený do období, kdy scénáře nehráli v komiksech prim. V knize jsou pro dokreslení pulpové atmosféry texty o filmech a románech, které se na základě legendy o Humrovi natočily a napsaly. Je to fikce na druhou a nehorázná zábava. Krátké dvoustránkové komiksy o Humrovi, které pokračují v podporování autenticity, nedávno vydalo Comics Centrum v knize Hellboy: Neuvěřitelné příběhy.

LH 7999Humr Johnson v USA též vychází pod hlavičkou Dark Horse a nepřekvapivě pod jménem Lobster Johnson. První sešit vyšel v roce 2007 a série dodnes frčí. Venku je 31 sešitů v šesti knihách. Tempo vydávání je opět poklidné.

Mike Mignola, jako skoro u každé série ze svého universa, píše scénáře. Občas mu pomůže John Arcudi a Chris Robertson, které známe z Ú.P.V.O., a v budoucnu se s nimi v Mignolaverse budeme potkávat stále častěji. Především s Johnem Arcudim, který se u scénářů stal Mignolovou pravou rukou (ďábla). Co mě u Mignoly děsně baví, je jeho scenáristická hravost a moudrost, s jakou své původní Hellboyovské Universum používá. Chce se vrátit do 19. století? Fajn, začne psát Lovce čarodějnic. Chce si vyzkoušet, jaké by to bylo psát v 30. letech minulého století komiks? Šup a Humr Johson už jede. Netěží Hellboye kde může a nenutí čtenáře, aby četl vše. Přirozeně rozvíjí svůj svět a čtenáři nabízí rozmanité příběhy, které mezi sebou fungují. Podle mne zkouší to stejné, co dělal Marvel, ale s chytrými příběhy, u kterých není nutné mít načtené všechny série, abyste chápali co se děje. Mít načteno je skvělý bonus, ne nutnost. A to je paráda.

LH 8013Kresebně se opět setkáváme s Benem Stenbackem, který kreslí Baltimore, Tylerem Crookem z Pochmurného kraje a dalšími, pro nás ne tak známými kreslíři, kteří úspěšně napodobují Mignolův styl kresby. A jako vždy, skoro vše koloruje hyperaktivní Dave Steward, který se drží barevné palety z Hellboye, a tím neviděn a neslyšen pomáhá v udržení vizuální identifikace Mignolova vesmíru. Je to borec!

U Comics Centra obě knihy vyjdou ve stejném formátu, jako Hellboy nebo Ú.P.V.O. V knihovničce k sobě budou báječně pasovat. Tedy pevná vazba, přebal, barevný tisk a na konci knihy mraky bonusů.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát ne cokoliv, ale pěkně si dejte prvních pár knih Hellboye a Ú.P.V.O., ať si Lovce čarodějnicHumra nadmíru užijete.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda