Informace o nákupu
loadingbar

Mignolův chlapec z pekla – část 1.

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Hellboy day 02Mignolův chlapec z pekla anebo kdy, jak a proč mluvíme o Hellboy universu.
(Hellboy Day 23. března 2019, 25. výročí)

Mike Mignola

Jestliže řekneme Hellboy, musí automaticky zaznít jméno Michael Joseph Mignola, který je duchovním otcem Hellboye a Hellboyova universa. Mike Mignola je americký komiksový scenárista a kreslíř. Narodil se 16. září 1960 v Kalifornii, ve svých 22 letech dokončil studium California College of the Arts. O rok později začal pracovat pro Marvel Comics jako inker. Jeho práci můžete najít v sériích Daredevil nebo The Incredible Hulk.

V roce 1987 přešel ke konkurenčnímu DC Comics, kde už se dostal v komiksové hierarchii na vyšší post a tím byl kreslíř. Pracoval na sériích Phantom StrangeWorld of Krypton. Z toho období je podle mého názoru nejzajímavější komiks Gotham by Gaslight, který psal Brian Augustyn, kreslil pochopitelně Mignola a inkerem byl náš starý známý P. Craig Russel, kterému u Comics Centra vyšlo na konci roku 2018 jeho mistrovské dílo Prsten Nibelungův. Gotham by Gaslight byl první DC Elseword. Elseword je zasazen mimo obvyklé řady a autor může libovolný charakter umístit do libovolného období. Jak název napovídá, Gotham by Gaslight se odehrává v 19. století. Bruce Wayne se vrací do Gothamu, který terorizuje Jack Rozparovač. I po letech kvalitní kus, který se dobře čte. Minulý rok dokonce vyšla animovaná verze na bluray, který má na IMDB slušné hodnocení.

A konečně přichází pro nás podstatný rok 1994. Mike Mignola začíná pro Dark Horse psát a kreslit Hellboye. Od tohoto roku pracuje ve světě komiksu výlučně na Hellboyovi a Hellboy universu. Jedinou výjimkou je série Baltimore, kterou též vydává Comics Centrum, a báječný příběh The Amazing Screw-On Head, který zatím v češtině nevyšel.

Hellboy day 03Hellboy prenatál a narození

Jestliže řekneme Mike Mignola, musíme říci jméno Hellboy. Hellboy se poprvé objevil jako kresba pekelníka pro Salt Lake City Con v roce 1991. Mike jednoduše nakreslil démona a na jeho opasek mimoděk napsal Hellboy. Nepatrné zamávání motýlími křídly, které změní budoucnost. Hellboy si v první verzi není podobný, ale uřezané rohy a křivé nohy už má. Dnes si u výrobce figurek Mondo můžete koupit figurku původního Hellboye, a dokonce existuje limitovaná verze v bílé barvě.

Hellboy, tak jak ho známe, se poprvé objevil v sešitě San Diego Comic-Con Comics #2 1993 v krátkém příběhu, ve kterém černobílý Hellboy mlátí pejska. Podruhé v Comics buyer‘s guide v roce 1994, ve kterém Hellboy mlátí nacistickou opičku. A konečně v březnu 1994, tedy před 25 lety, vychází první sešit Sémě zkázy.

Hellboy a Ú.P.V.O. (1994–2001). První sezóna

Mignola píše, kreslí a šlape do Hellboye u Dark Horse ostošet. První kniha Sémě zkázy a druhá kniha Probuzení ďábla je při rychlém prolistování akčním příběhem s archetypálním hrdinou typu bouchač, který nevyhledává komplexní řešení.

Jsou tu ovšem dvě zásadní ALE. Prvním ALE je to, že Mignola je sečtělý, a i když píše akční příběh, tak mu do toho občas naskočí kousek mytologie, který do Hellboye umně naroubuje. Mike Mignola je jako houba, která vstřebává příběhy a následně je projektuje do Hellboye. Druhým ALE je to, že Mignola je zručný výtvarník, který Hellboye kreslí identifikovatelnou, neokoukanou a přehlednou kresbou. Po 25 letech už asi kresba vypadá jako standard, ale v roce 1994 to byl unikát.

Hellboy pracuje pro tajný Úřad paranormálního výzkumu a obrany (Ú.P.V.O.) a s podobně atypickými kolegy už nemlátí pejsky, ale nácky. A občas mytologické postavy. A nejraději by dal přes hubu jednomu ruskému přírodnímu léčiteli.

Zásadní je podle mě kniha třetí Spoutaná rakev a čtvrtá Pravá ruka zkázy. Jde o povídkové knihy, které sice nutně nerozvíjejí příběh z prvních dvou knih, ale pekelně rozvíjejí Hellboyův charakter a především ostatní postavy z Ú.P.V.O. Na povídkách je vidět, že jedna řada Mignolovi stačit nebude.

V páté knize Červ dobyvatel se uzavře příběh z první a druhé knihy a Hellboy odchází z Úřadu. Z mého pohledu tím končí první sezóna Hellboye. Proto vám prvních pět knih doporučuji jako startovní balíček do Hellboyova universa.

Ú.P.V.O. bez Hellboye (2002–2019). První sezóna

upvo1 01V prvních pěti knihách (první sezóna) se ukázalo, že kolegům z Úřadu dal Mignola do vínku tolik životaschopnosti, že zbývalo čím dále tím měně prostoru pro Hellboye. Proto se Mike Mignola rozhodl začít s novou sérií Ú.P.V.O., která se nakonec stala základem „Mignolaversa“. Dobře udělal!

První book Ú.P.V.O.: Dutozem a další povídky a druhý Ú.P.V.O.: Duše Benátek a další povídky jsou samostatné příběhy, ve kterých Mignolovy charaktery z Ú.P.V.O. dostali na hraní jiní autoři. Ne, že by Mignola zahálel, pár povídek si nakreslil, pár napsal, ale především jde o testování, co s Abem Sapienem (to je ten rybí člověk), Liz Shermenovou (někdy to umí s ohněm) a Rogerem (týpek, ve kterém se krve nedořežeme) lze rozehrát.

Tím pravým startem série je až třetí book Ú.P.V.O.: Žabí mor. Mike Mignola skočil do scenáristické sesle, kresbu si vzal na starost převážně Guy Davis, a série Ú.P.V.O. navázala na pátou knihu Hellboye. Žabičkový mor oficiálně čítá 12 knih a v češtině jsme zatím u osmého dílu.

Druhá sezóna Ú.P.V.O. je retrospektivní. Jsme v poválečných letech 1946–1948, a v této sezóně se do Ú.P.V.O. vrací Hellboy jako malý ďáblík. Dobrou zprávou je, že první kniha 1946 vyjde v češtině tento rok. Možná se ptáte, proč Comics Centrum nepokračuje ve vydávaní první sezóny, tedy Žabiček. Jde o to, že Comics Centrum se drží chronologie vydávaní a retrospektivní 1946 vyšlo po osmé knize Ú.P.V.O. Vražedné místo. Nu a třetí sezóna Hell on Earth vychází v USA dodnes.

Pokračování zde.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda