Informace o nákupu
loadingbar

Mignolův chlapec z pekla – část 2.

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

hellboy6 01Hellboy bez Ú.P.V.O. (2002–2011). Druhá sezóna

Druhá sezóna začíná šestou knihou Hellboy: Podivná místa. Takže opět povídkami. Netřeba se obšírně rozepisovat, o co jde. V kostce se dá říci, že Hellboy čelí svému osudu a účelu. Ono prostě není jednoduché pořád poslouchat, že jste klíčem k apokalypse, když o apokalypsu nijak zvlášť nestojíte.

Mike Mignola už nestíhá Hellboye kreslit, ale psaní hellboyovských příběhů, až na pár výjimek, zůstává jeho doménou. Kresby ze zhostil především Duncan Fegredo, ale občas si pár sešitů nakreslil i P. Craig Russel (jojo, Prsten Nibelungův, ale též Knihy hřbitovní) a můj oblíbenec Richard Corben. Jako tradičně se střídají povídkové knihy s knihami zaměřenými na příběh, ale při pozorném čtení zjistíte, že povídky s Hellboyovou poutí více či méně souvisejí.

Druhá sezóna je uzavřena 12. knihou Bouře a běsy. Vřele doporučuji číst od šestého dílu Hellboye kontinuálně, neboť jen tak si druhou sezónu pořádně užijete, pochopíte ji a uchopíte.

Do druhé sezóny se dá počítat i speciál Hellboy: Půlnoční cirkus, který Comics Centrum vydalo k 25. výročí Hellboye, tedy před pár dny. Je sice mimo čas a prostor, ale zaručeně pobaví.

A co dál? Hellboy universum

Hellboy universum čítá k dnešnímu dni přes 70 samostatných knih. I bez Hellboye a Ú.P.V.O. jde o pořádnou nálož a jak se zdá, Comics Centrum je odhodlané všechny knihy vydat. V jaké posloupnosti? Stačí se podívat sem. Ano, je toho opravdu hodně. Pro nás je podstatné, že Comics Centrum jede k dnešnímu dni podle plánu. Inu, posuďte sami.

První kniha Lovec čarodějnic: Ve službách andělů vyšla minulý rok a tento rok vyjde druhá kniha Zatracen navěky. Prvnímu předhellboyovskému charakteru Humru Johnsonovi vyšla první kniha Železný Prométheus též minulý rok. SLEDGEHAMMER 44 vyjde tento rok. A Abeu Sapienovi tento rok vyjde první kniha Tonutí. Dost dobré.

Hellboy filmy

Hellboy day 08 První film Hellboy natáčel v roce 2004 v Praze Guillermo del Toro, který minulý rok dostal Oskara za film The Shape of Water. Při natáčení byl Mike Mignola v Praze a na filmu spolupracoval. Což bylo podle mě ku prospěchu věci, protože první film vychází z první komiksové sezóny Hellboye a je podle mne i po letech stále dobrým filmem. A není to jen proto, že v něm hraje parádní Karel Roden.

Druhý film Hellboy: Zlatá armáda opět po čtyřech letech režíroval Guillermo del Toro, ale nenatáčel se v Praze. Podle mě je to fajn film na sobotní večer se skvělým vizuálem, ale s komiksem nemá mimo postav příliš společného.

Třetí film Hellboy bude v kinech za pár dnů, viděl jsem trailer a mám z něj obavy. Což je dobře, protože mohu být pouze příjemně překvapený.

Proč Hellboye universum číst?

Inu, protože Mike Mignola je génius. 25 let se věnuje skoro výlučně Hellboyovi a Hellboy universu, a vytváří kvalitní příběhy ve světě, o kterém si budou číst i vaši vnuci. Vizuální část je i po letech nepřehlédnutelná. A samo sebou nemít načteného Hellboye je stejné, jako kdyby fanoušek kinematografie nikdy neviděl Občana Kanea nebo knihomol minul Remarqua. Takže ostuda. Bonusově je české vydání po grafické a knihařské stránce o pár úrovní lepší než originál. Co víc chtít?

Děkuji za váš čas, a jako vždy: čtěte! Ideálně něco z Hellboy universa.

První část článku zde.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda

hellboy osa