Informace o nákupu
loadingbar

Myším hlídkám kolektivní dohled svědčí

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

prstenČekání na další knihu o Myších hlídkách od Davida Petersena se nám prodlužuje, ale naštěstí nemusíme jen tak znuděně postávat a okopávat patníky. Jsou tu totiž Legendy o Myší hlídce. Krátké povídky a příběhy, které do Petersenova světa zasadili různí světoví komiksoví tvůrci.

Comics Centrum vydalo už druhý svazek Legend, které je dle mého soudu o třídu kvalitnější než ten první. Vyprávěnky opět dostávají rámec hospodské soutěže o smazání dluhu. Tentokrát však soubor působí sevřenějším dojmem s propracovanější dramaturgií. Žádný kousek nějakým způsobem (délkou, výtvarným pojetím) netrčí, a přesto jde o neuvěřitelně pestrou směs, která je určena komiksovým labužníkům i začínajícím čtenářům, pro něž je komiks neprobádaným územím.

Legendy otevírá působivý příběh komiksové legendy Stana Sakaie, a vysoký standard a parádní tempo sborník neztrácí až do konce. Naprosto nejsem schopen vypíchnout jeden komiks, abych tím zároveň neurazil ostatní tvůrce. Pestrobarevné příběhy se střídají s těmi střízlivějšími, epické bitvy celých rodů zase s jednoduchými a skromnými osudy jednotlivců. Příběhy jsou napínavé, bojové, melancholické i dětsky hravé. A vítěz, kterého Rudolfa vybrala, je čistý svým vypravěčským i výtvarným stylem.

Pro čtenáře však není důležité, kdo v soutěži o smazání dluhu vyhraje. Důležitá pro něj je nadmíru vysoká úroveň všech zúčastněných.

Legendy o Myší hlídce plnohodnotně nastoupily po bok hlavní komiksové řady. Nejsou jen vatovou vycpávkou, která má ukrátit čekání fanoušků. Věřím, že druhý svazek není posledním. Byla by to věčná škoda.

Autor článku: Martin Šinkovský