Informace o nákupu
loadingbar

Nad dopisy fanoušků - aktuálně k Darkness Kompendium: Kniha 3

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 0285S další kolosální knihou ze světa Artefaktů (Darkness Kompendium: Kniha 3) se nám objevil dotaz, na jehož odpověď si dovolujeme vyhradit samostatný příspěvek.

„U těch kolosálek je blbý, že když člověk nenaskočil hned ze startu, tak už se zpětně fakt blbě shání a když, tak za šílené ceny. Chápu princip, jen mi přijde škoda, že díky tomu si to nepřečte obrovské množství lidí. Neuvažovali jste někdy, vydávat to po čase i v nějakém jednodušším vydání, ať se to dostane mezi víc lidí? Myslím, že s Conanem jste něco podobného udělali?“

Děkujeme za dotaz a pokusíme se, prostřednictvím něj, vám všem pomoci pochopit, jak to s kolosálkami je.

Do vydání Darkness a Witchblade se v našem běžném formátu, nechceme resp. nemůžeme pustit mimo jiné z následujících důvodů:

  a) Text by byl v těchto komiksech tak malý, že by byl pro většinu z vás nečitelný. Už nyní musíme některé bubliny zvětšovat, abychom se do nich s českými texty vůbec vešli.
  b) Zaplnili bychom si těmito řadami ediční plán na desítky let a nakonec byste se dostali do stejné situace jako nyní, tzn. první část vydaných knih by na trhu už k dostání nebyla, případně za mnohem vyšší částky než tomu bylo při vydání.
  Kromě světa Artefaktů a A zrodí se hvězdy... vyšel obsah ostatních kolosálních knih jako samostatná vydání v našem běžném formátu (vyjma Dobrodružství Luther Arkwrighta). Conan z Cimerie bude také brzy následovat.
  O to, aby byly kolosální knihy, a nejen ty, na trhu i po ukončení předprodeje, by měli pečovat především knihkupci a knižní distribuce. Je to jejich úloha na trhu. Chápeme, že se většině prodejcům (čest výjimkám) nechce investovat do těchto knih, ale dát takovéto knihy zdarma resp. do komisního prodeje* a čekat roky na jejich prodeje, z pochopitelných důvodů nemůžeme. Navíc se čím dál častěji setkáváme s velmi poničenými knihami, které se nám vracejí z komisního prodeje, a tím se stávají dále neprodejnými.
  Witchblade a Darkness se dají od začátku sehnat za ceny, které se proti jiným kolosálkám drží celkem při zemi (cca 10-30% vyšší než v předprodeji). Dlužno dodat, že zisk z Kolosálních knih, po odečtení všech nákladů, mají přeprodejci ve valné většině vyšší než my.
  c) Neméně podstatným důvodem je velikost a váha Kolosálních knih a tudíž velikost ložné plochy, kterou zabírají. Při produkci dvou kolosálních knih za rok s tisícovými náklady, by nám za pár let nestačil ani větší hangár.

Mimochodem ani u běžných knih není možné, aby byly na trhu po neomezeně dlouhou dobu a čtenář měl neustále možnost jejich koupě.

Na počátku jsme zvažovali realizaci edice Kolosální knihy formou crowdfundingu, ale máme za to, že když sami nejsme tvůrci těchto komiksů, nebylo by fér pořádat na komerčně vydávané knihy crowdfundingové kampaně.

Proto jsme pro kolosální knihy zvolili formu předprodeje s minimálním předobjednaným množstvím. Stejně se tak prodávají například komiksy v USA – prodejci objednají v katalogu od Diamondu, pak se vytiskne tolik knih, sešitů atd., kolik si prodejci objednali a zaplatili. Můžete to vnímat i jako přínos k ekologii a udržitelnému rozvoji.

Mimochodem edici Kolosální knihy jsme pojmenovali podle Kolosálního Conana. Zařazujeme do ní tituly ve velkém formátu a o velkém počtu stran. Každá kniha má uvnitř své unikátní číslo a seznam kupujících.

Snad jsme vám tímto obsáhlejším textem odpověděli i na další nevyřčené otázky a vnesli do celé věci jasno.

*) Komisní prodej – prodejce za knihy platí až po prodeji svým zákazníkům. Neprodané kusy pak vrátí nakladateli