Informace o nákupu
loadingbar

Peklo v hlavě Mikea Mignoly

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

12 mike mignolaKoncem září letošního roku se konal v Long Beach komiksový con. Jmenoval se překvapivě Long Beach Comics Con. S více než hodinovou přednáškou nazvanou Hellboy v pekle: 20 let Hellboye, tady vystoupil výtvarník a scenárista Mike Mignola. Protože se tam asi všichni z vás nedostali, přinášíme vám z přednášky to nejzajímavější.

„Zjistil jsem, že peklo, které jsem si vymyslel je velmi útulné a nechce se mi z něj odejít.“ řekl Mignola na dotaz, jak dlouho se bude Hellboy ještě nacházet v pekle. (Do pekla se Hellboy dostal po událostech popsaných v knize Hellboy 12: Bouře a běsy.)

Takže co je tak skvělého na podsvětí v „Hellboyovi v pekle“, že tam Mignola plánuje strávit velkou část nebo dokonce i celý zbytek své kariéry?

„Kdybyste se mi mohli podívat do hlavy zjistili byste, že tam mám ten svět úplně celý. Je složený z věcí, které se mi líbí.“ To znamená ze starodávných budov a z lesů, ale bez aut, letadel a bez nutnosti namáhavě kreslit existující místa.

„Chtěl bych ten svět nakreslil celý, ale problém je v tom, že je strašně velký, takže mi to zabere spoustu času.“

1799952 ca 0317 mignolaMignola také prohlásil, že jeho skvěle vymyšlený démon začínal „jako taková blbůstka“ s „tím nejpitomějším jménem na světě“. Poznamenal, že název filmu „Hellboy“ vyděsil Hollywood (ale asi zase né tolik, protože Guillermo del Toro natočil dva celovečerní filmy s Ronem Perlmanem v hlavní roli).

V diskusi o přenechání kresby některých Hellboyových příběhů Duncanu Fegredovi řekl: „Kreslí líp... Kreslí trochu jako já, ale dokáže taky kreslit auta a holky... Hellboy nikdy neměl holku a nikdy jste ho nemohli vidět sedět v autě, nebýt Fegreda.“

Na dotaz, jak před dvaceti lety vymyslel ostatní členy Ú.P.V.O. řekl: „Moc jsem si s těmihle věcmi nelámal hlavu.“ Abe Sapien se od prvních skic téměř nezměnil.

Mignola má hodně nápadů jak Hellboye zakončit (nápadů, které možná neznamenají Hellboyův konec.)

„Problém, když máte mít finále je, kdy ho udělat? Uděláte ho a řeknete: „Skončil jsem“? Neumím si představit, že už bych nikdy nedělal Hellboye. Neumím si představit, že už bych nikdy nevytvářel jeho svět. Velké finále, pokud ho chcete mít, musíte udělat dřív než přijde doba, kdy budete příliš staří a roztřesení. A já přišel na to jak udělat finále, aniž by to byl konec knihy.“

„Vždycky jsem přiznával, odkud beru inspiraci,“ řekl Mike Mignola. „Nikdo takhle proti tomu nemůže nic mít. Ale jsem si jistý, že kdybych to neudělal, mohl by mi kdekdo říct: „Hele, ty si vykrad starý pověsti!“ Protože původní pověsti četlo jen pár lidí, cítím se jako bych je mezi nás vracel a znovu je představoval čtenářům, kteří nikdy nečetli japonská lidová vyprávění o hlavách, které si jen tak lítají světem a snaží se někoho zabít.“

Mike dál dodal, že kromě přidání Hellboye, se snaží pověsti nijak dál neupravovat.

„Já tyhle staré pověsti prostě miluju a to poslední co bych chtěl je, znesvětit je nějakýma svýma nesmyslama, který bych si do nich přimyslel.“

Přestože je v tuto chvíli Hellboy v pekle, o jeho zážitky mezi lidmi přesto nepřijdeme. V prosinci totiž začíná v USA vycházet nová řada nazvaná Hellboy a Ú.P.V.O., ve které se vrátíme k Hellboyovým začátkům při práci pro úřad. Příběhy kreslí Alexander Maleev.