Informace o nákupu
loadingbar

Před Hellboyem za Hellboyem nikdo nesmí stát. Ale stojí! Ú.P.V.O. – část 1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

UPVO 01 Úřad paranormálního výzkumu a obrany (zkráceně Ú.P.V.O.) je natolik spjat s postavou Hellboye, že v první části si nevyhnutelně budeme muset o Hellboyovi alespoň základy říci. Duchovního otce Helboye a Ú.P.V.O. Mika Mignolu tentokrát vynechám. Kdo nezná, tak si prosím zapamatujte jméno, kdo zná, tak ví. Jestliže se v budoucnu vrhnu na článek o Hellboyovi, tak se o Miku Mignolovi rozepíši. Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí.

UPVO 03Komiksová série a vývoj charakteru Hellboye se dá rozdělit do několika části. Pro plynulé naskočení do série Ú.P.V.O. je pro nás podstatných prvních pět booků Hellboye. Už v prvním díle Hellboy: Sémě zkázy (Calibre Publishing, 2002/Hellboy: Seed of Destruction, Dark Horse, 1994) je Hellboy součástí tajné vládní organizace Ú.P.V.O., která zaměstnává agenty se zvláštními schopnostmi. Zjednodušeně se dá prvních pět booků popsat jako superhrdinská týmovka, ovšem s jedním velkým ALE, které sérii Hellboy udělalo jedinečnou. Mimo specifickou kresbu jde o komorní, hororový příběh protknutý mystikou a mytologií odehrávající se v naší současnosti. To byl v porovnání s tradičníma supertýmovkama od DC nebo Marvel nový přístup. Mike Mignola funguje jako houba, která do sebe nasává příběhy a následně je automaticky zakomponovává do svých komiksů. Na tomto poli je nepřekonatelný a jestliže Vás Hellboy minul, tak vřele doporučuji. A jestliže jeden příklad na přesvědčení nestačí, tak doporučuji sérii Baltimore.

UPVO 05První etapa Hellboyovi pouti na našem světě končí pátým bookem Hellboy: Červ dobyvatel (Comics Centrum, 2008/Hellboy: Conqueror Worm, Dark Horse, 2002). Během pěti booků se Hellboyovi kolegové z Ú.P.V.O. stali natolik živými charaktery, že na sebe začali strhávat příliš čtenářovi pozornosti a naopak Hellboy měl méně prostoru, než bylo třeba. Proto se na konci pátého dílu Hellboy s Ú.P.V.O. rozloučí a pokračuje ve své pouti bez svých kolegů. V příběhu je odchod nenásilný a má logiku. Tím se ze série Hellboy stává zaslouženě opět příběh o Hellboyovi a my dostáváme na stříbrném podnose novou sérii ze světa Hellboye... bez Hellboye.

Pokračování článku zde.
Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda