Informace o nákupu
loadingbar

Překvapení pro první pololetí: Podivné nebe nad východním Berlínem

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

nebe 01První překvapení od Comics Centra pro rok 2021 je komiks Podivné nebe nad východním Berlínem. A nejen, že je překvapením v edičním plánu Comics Centra, překvapením je i samotný komiks. Takže překvapení na druhou! Názvem, vizuálem obálky a při běžném prolistování i obsahem, ale komiks klame tělem.

Po přečtení začátku prvního sešitu Podivného nebe nad východním Berlínem (Strange Skies Over East Berlin, BOOM! Studios, 2020) nabudete dojmu, že čtete variaci na Jamese Bonda z rozděleného Berlína za studené války. Lež jako věž! Ano, hlavní postavou je dvojitý americký agent s jednoduchou misí. Identifikovat cosi nezemského, co nad Berlínem proletělo a spadlo v jeho východní části. Úspěšně, díky svému nasazení ve Stasi, infiltruje sovětskou základnu ve východním Berlíně.

Tak to máme za sebou začátek, a následně se rozjede výtečný mindfuck, řekl bych až pocitový a filozofický traktát o lžích, které si sami sobě tak dlouho říkáme, až jim uvěříme, a o pravdě a upřímnosti, které v sobě systematicky zabíjíme. Musím ocenit zvolené místo, tedy první polovinu 70. let minulého století za železnou oponou, neboť pokřivenost lidského charakteru nejlépe vyniká v pokřiveném prostředí. Modře psaný text vám budiž vodítkem. Smutné je, že autoři vydali pouze čtyři sešity, příběh je mile uzavřen, ale i přesto bych se do světa Podivného nebe rád vrátil. Nemusilo by jít nutně o pokračování, klidně si mohou vzít na paškál jeden z vedlejších charakterů… třeba takového inspektora Keinera.

nebe 12Autorem scénáře je Jeff Loveness. Nikdo nic? Ok, co seriál The Office? Nic? Dobrá, tak Rick a Morty. A máte jasno. Je lhostejné, zda Ricka a Mortyho sledujete nebo ne, minimálně víte, že tento seriál existuje. Jeff Loveness napsal pár epizod a z toho je jasné, že ten pán musí být božan. Pro BOOM! Studios píše komiks Judas, neboť, podle jeho slov, každý příběh potřebuje svého padoucha, a pro Marvel psal Groota a Spider-Mana.

Jméno kreslíře jest Lisandro Estherren. Opět nikdo nic? Nedivím se. Jde o argentinského umělce, kterého můžete znát z Image a komiksové série Redneck. Za mě je jeho kresba skvělá, v podstatě je to pro mě méně počítačový Ben Templesmith. V kombinaci s coloringem od Patricia Delpechea (další jihoameričan) funguje vizuál skvěle.

Sakumprdum je pro mě komiks Podivné nebe nad východním Berlínem překvapením na třetí, neboť jsem nečekal, že mě téma tak zaujme a zůstane ve mě i po dočtení. Pro překladatele to byla myslím nelehká práce. V angličtině se komiks čte parádně, má skvělé tempo, slova plynou a zapadají do sebe, ale dostat text do češtiny byl jistě oříšek… no, spíš vořech. Těším se na výsledek v českém vydání a jsem rád, že Comics Centrum s překvapením opět sáhlo „trošku“ jinam.

Formát a zpracování knihy bude klasicky á la Comics Centrum (Černá palice/Drákula). Počet stran 128, v bonusech můžete očekávat galerii obálek. Pevná vazba, skvělý papír, perfektní tisk. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Děkuji za váš čas, a jako vždy, čtěte. Tentokrát bude doporučení pouze jediné a to fantastický Labyrint: Nezdolné srdce. Mimořádně skvělá a macatá kniha, kterou jsem navzdory doporučení četl s chabou znalostí filmu (viděl jsem ho tak před dvěma lety), a stejně jako u Podivného nebe je tématem lež, přetvářka a pravda. A Klubko baví ve dvou rovinách, tady musím říci, že překladatelka Alexandra Niklíčková si jako vždy vyhrála!

Plánované datum vydání je stanoveno na 20. 4. a v e-shopu bude k dostání opět za zvýhodněnou cenu.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda