Informace o nákupu
loadingbar

Říjnový útok z Mignolaversa. Ú.P.V.O.: 1946 a rybí muž Abe Sapien: Dýka z Lipu

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Abe 1V říjnu nás od Comics Centra čeká pět zbrusu nových knih. Heroldy útoku na naše portmonky a adepty na v předstihu koupené vánoční dárky pro naše blízké se stávají dva tituly z Mignolaversa. Prvním heroldem bude návrat k sérii – Ú.P.V.O. 9: 1946 a druhým pak první svazek samostatné řady Abe Sapien 1: Dýka z Lipu. Budou náckové a budou opičky!

K sérii Ú.P.V.O. se dostáváme po dvou letech, kdy Comics Centrum vydalo osmý svazek Ú.P.V.O. 8: Vražedné místo a tím byla dokončena první část série o žabičkách. Nyní na ni navazuje druhá, retrospektivní, sezóna. Ta bude čítat čtyři knihy. Ú.P.V.O.: 1946 (B.P.R.D.: 1946, Dark Horse, 2008), Ú.P.V.O.: 1947 (B.P.R.D.: 1947, Dark Horse, 2010), Ú.P.V.O.: 1948 (B.P.R.D.: 1948, Dark Horse, 2013) a navazující minisérie Ú.P.V.O.: Upír (B.P.R.D.: Vampire, Dark Horse, 2013). Scénář píše Mike Mignola společně s Joshuou Dysarttem, Johnem Arcudim, Gabrielem Bá a Fábiem Moonem. Kresebně se vyřádili Paul Azaceta, Max Fiumara a opět Gabriel Bá a Fábio Moon. Skandální je, že Ú.P.V.O. 9: 1946 nekoloroval Dave Stewart.

Ú.P.V.O. 9: 1946 se, jak letopočet v názvu napovídá, odehrává v prvních letech po založení Úřadu paranormálního výzkumu a obrany. Malý Hellboy skotačí v USA na letecké základně a jeho adoptivní otec, Trevor Bruttenholm, míří do zničeného a okupovaného Berlína, aby se pokusil najít (najde) a prostudovat (prostuduje) pozůstatky nacistických paranormálních programů. Nebude to tak jednoduché, protože Berlín z části okupují Sověti v čele s roztomilou holčičkou, která sice své panenky hostí čajem, ale sama se nalívá vodkou. Náckové zkoumali ostošest a některé mechanismy/zbraně nejsou zatím v Jižní Americe, ale neobjeveny spojenci dřímají v Otčině. A především, vrací se na scénu hrabě Vladimir Guirescu a bude opička. Bez té by to nešlo. O Ú.P.V.O. jsem pro Comics Centrum napsal článek, jestliže vás to zajímá, můžete se do něj začíst tady tady.

upvo9 1K Abeu Sapienovi se vracíme taktéž po dvou letech. Ovšem v nové sérii z Mignolaversa, ve které je rybí člověk hlavní postavou. Je to prostě všemi oblíbený tuňák. Abe Sapien 1: Dýka z Lipu (Abe Sapien: The Drowning, Dark Horse, 2008) je prvním svazkem zatím devítidílné série. Poslední kniha Abe Sapien: Lost Lives and Other Stories vyšel tradičně u Dark Horse v roce 2017 a celkově má série 49 sešitů. Scénář je jako vždy u dvojitých eMek a jako vždy mu pomáhají psát obvyklí podezřelí – John Arcudi a Scott Allie. Kreslíře vyjmenovávat raději nebudu, ale když se na list člověk zakouká, tak Mignolaverse zaměstnává dobrou polovinu jedné generace komiksových kreslířů. U koloristů je to OK, tam je jednoduše nesmrtelný Dave Stewart.

Časově jsme v knize Abe Sapien 1: Dýka z Lipu na začátku osmdesátých let minulého století. Abe míří na malý ostrov, kde jsou ostatky milého pána, se kterým se v minulosti utkal sir Edward Grey. Ano prosím, v našich krajích známý jako Lovec čarodějnic. Stejně jako Trevor ve zničeném Berlíně, tak ani Abe to nebude mít jednoduché. Messenger, který převezme balíček z něj nebude a svého přirozeného prostředí si užije více než je zdrávo. A to je dobře, protože když moře, tak je pro Mignolu jasným adeptem na kresbu Jason Shawn Alexander. Toho známe z povídky Ti, kteří se vydávají v lodích na moře, která vyšla v Hellboy 10: Paskřivec a další příběhy. Kreslí parádně.

Jak vidíte, tak v Mignolaversu se vše se vším provazuje a vše na vše navazuje. Stále jsem přesvědčený, že většina booků se dá číst bez znalosti předchozích knih. Takže nemějte obavy, že naskočíte do příběhu, který nepochopíte. U dnes zmíněných knih budete sice ochuzeni o souvislosti, které znalý čtenář ocení, ale dostanete kvalitní a uzavřený příběh, který vás bude bavit. Takže se nebojte, jen si jeden dva komiksy přečtěte. A až se za rok, dva podíváte do knihovny, zjistíte, že máte od Comics Centra z Mignolaversa metr knih. Já jsem na tom stejně, protože tenhle svět je prostě zábavný.

Formát a zpracování knihy bude klasicky á-la Comics Centrum (Černá Palice/Goon/Baltimore). Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat studie postav, skici, kresby a malé překvapení. Prostě jako vždy. Až se budete stěhovat, u knih z Comics Centra teprve náležitě oceníte vyšší gramáž papíru a pevné desky. Jedna krabice jejich knih totiž váží jako dvě krabice jiných.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát doporučuji cokoliv z Mignolaverse, ať jste naladěni.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda