Informace o nákupu
loadingbar

Rváč aneb Lemireova sonda do začarovaného kruhu násilí

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

rvac 01Počátkem listopadu vyšel v pražském nakladatelství Comics Centrum další grafický román od světově uznávaného scenáristy a výtvarníka Jeffa Lemirea. Grafický román s názvem Rváč (v originále Roughneck) představí čtenářům emotivní příběh o násilí a o snaze vymanit se z jeho vlivu.

Ve Rváči, který v originále vyšel v roce 2016 u amerického nakladatelství Simon & Shuster, se Lemire vrací k „nehostinným“ kulisám své rodné Kanady, k tématu hokeje a lidské vykořeněnosti.

Příběh se odehrává ve fiktivním městečku Pimitamon, což je v jazyce domorodých Indiánů, kteří jsou z větší části také hrdiny příběhu, výraz označující rozcestí či křižovatku, a je také symbolem pro životní rozhodnutí, která musejí jeho hrdinové učinit.

Hlavní hrdina Derek je bývalý hráč NHL, doživotně vyloučený za hrubost, který utápí své trable v alkoholu a problémy řeší zásadně ranou pěstí. Vše se ale změní v okamžiku, kdy se do města vrátí jeho dávno ztracená sestra.

Bethy má problémy s drogami, ale především se svým násilnickým přítelem, který ji pronásleduje. Oba sourozenci se proto rozhodnou ukrýt v lesním srubu, kde se pokusí najít si cestu jedendruhému a vyrovnat se s minulostí.

rvac 07Sám Lemire uvedl, že ho k napsání grafického románu inspirovala předčasná smrt několika bývalých hráčů NHL. „Tihle kluci žili životem plným násilí – rvali se, aby si vydělali na živobytí. A pak bylo najednou po všem, už je nechtěli... A oni neměli všechno to násilí kde ventilovat. Už se nevezli s ostatními, zůstali tam, kde zrovna byli. Je to opravdu tragické, a zároveň z psychologického hlediska fascinující.

„Tahle kniha je plná velkých panelů, velkých výroků a také velkých emocí.“

– The Globe and Mail

Rváč je spíše než o zoufalství knihou o naději – anebo spíš o jejich vzájemném vztahu.“

– The Comics Beat

Kniha „Rváč“ vyšla 5. 11. 2019 a čtenáři mají možnost si ji objednat se slevou 40 % do 18. 11. 2019.