Informace o nákupu
loadingbar

ŠEST – PĚT – ČTYŘI – tři – dva – jedna! Zámek a klíč – část 1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Zamek a Klic 01 Hororová komiksová série Zámek a klíč neměla v českých zemích dlouho na růžích ustláno. Šest booků u vydavatelství Comics Centrum vycházelo šest let (2011–2016). V minulém roce se díky zájmu čtenářů v projektu kniha "Na přání“ podařilo vydat poslední dva díly. Proč v polovině roku 2017 na Zámek a klíč opět upozorňovat? Protože Comics Centrum připravuje druhé upravené vydání vyprodaného čtvrtého (opět s originální bílou obálkou) a dotisk pátého a šestého dílu. Ano! Ctěný čtenář bude mít neopakovatelnou možnost koupit sérii Zámek a klíč najednou. A to dnešnímu čtenáři přeji, pro mě bylo těch šest let utrpením. Nevíte, o čem to vlastně mluvím? Nevadí, proto jsem tady, čtěte dál.

Zamek a Klic 5Našimi hrdiny je rodina Zámkových, která už v prvním sešitě přijde o otce. Ovdovělé Nině se po ztrátě manžela zbortí její idylický a fungující svět, a i přesto, že se snaží, tak svou roli matky bez manžela nezvládá. Zapamatujte si, že když je Vám ouvej, tak chlast je dobrý sluha, ale zlý pán. Nejstarší syn Tyler přebírá roli hlavy rodiny a místo bezstarostné puberty přichází odpovědnost a ohromný pocit viny. Prostřední dcera Kinsey se uzavírá do sebe a na první pohled se zdá, že má vše na háku, ale to je jen povrchní pohled. Pro mě je nejzajímavějším charakterem nejmladší syn Bóďa, který díky svému dětskému vidění světa věří v kouzla a zázraky, které jsou za mantinely dospělého světa. Už na začátku druhého sešitu jsou naši hrdinové zranitelní, jako čerstvě vylíhnutá ptáčata. A to netuší, co se na ně chystá.


Zamek a Klic 3Zámkovi se snaží naučit žít bez otce a vrací se do města Lovecraft (poklona králi hororů Howardu Phillipsovi Lovecraftovi) na rodinné sídlo Klíčov, kde stále žije strýc Duncan. Tohle zvláštní jméno sídla má ale své opodstatnění. Jsou v něm poschovávány kouzelné klíče, které byly z pohledu Evropana před ne zas tak dávnými časy vykovány předkem rodiny Zámkových. Z pohledu Američana je to dávná minulost. S klíči to ale vůbec není jednoduché. Najít klíč je jedna věc, ale je třeba také najít patřičný zámek a zjistit, co klíč umí. V prvních třech knihách naši hrdinové najdou jen několik klíčů, ale od čtvrtého dílu se s klíči roztrhne pomyslný pytel. Kdybyste začali tápat, co který klíč umí, tak si dovolím upozornit na rejstřík známých klíčů, který je na konci knihy. Jeden z prvních klíčů je klíč Zjevný, který objeví skvělý Bóďa. Otevře pomocí něj dveře a jeho duch opustí své tělo a může svobodně prozkoumávat okolí Klíčova. Ale vše má svůj rub i líc. Do těla v době jeho nepřítomnosti může vklouznout jiný duch. Kdopak potom pozná, kdo uvnitř ve skutečnosti je? Je to pořád Bóďa, nebo zlý výrostek Hugo? Pro mě nejzajímavějším klíčem je klíč Lebeční, díky kterému můžete komukoliv z hlavy vytáhnout vzpomínky nebo pocity. Silný klíč, který může pomoci, ale i uškodit. Podle toho, kdo klíče drží v ruce. A tím se dostáváme k zápletce. Už od prvních stran je s rodinou Zámkových zlo, které neviděno a neslyšeno po klíčích touží.

Nedávno jsem byl na přednášce Vojty Rabyniuka a Jakuba Kvíze o hororových komiksech. Klukům se povedlo výborně vypíchnout úskalí komiksového hororu. Na rozdíl od filmu žánru nepomůže střih a hudba k vytvoření atmosféry. Na efektivní „lekací“ scény, kdy při sledování spadnete ze sedačky a při té příležitosti na sebe vyklopíte misku s bramborovými lupínky, můžete zapomenout. Na rozdíl od prózy alespoň periferně vidíte, co se stane za pár panelů. A-ha! Jak vytvořit hutnou atmosféru strachu? Tak hutnou, že se v noci budete bát jít po tmě na záchod? Podle kluků je tou ingrediencí, která z komiksu udělá báječný horor, zatraceně dobrý scénář. Souhlasím a konstatuji, že Zámek a klíč zatraceně dobrý scénář má. Série šesti knih je báječná jízda, i když s mrazivým pocitem v zádech.

Pokračování článku zde.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda