Informace o nákupu
loadingbar

ŠEST – PĚT – ČTYŘI – tři – dva – jedna! Zámek a klíč – část 2

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Zamek a Klic 2 Scénář k celé sérii napsal Joe Hill (*1972), který se narodil v americkém státě Maine. Maine... hmmm, teď by měl v duši milovníka hororů zuřivě zvonit zvoneček. Ano, Maine je rodným státem krále hororů Stephana Kinga. Pozor, malé odhalení... Joe Hill je pouze pseudonym. Jeho skutečné jméno je Joseph Hillstrom King a je synem krále hororů. Když se zamyslíme nad příběhem, tak je na něm patrný vliv knih jeho stále ještě slavnějšího otce. Dětští hrdinové čelí zlu, o kterém okolní svět nemá tušení. Aby dokázali přežít, musí se naučit nejen spolupracovat, ale začít si věřit a překlenout propast mezi dětským světem, ke kterému patří bezstarostnost a víra v zázraky, a světem dospělým, kdy je nutné se spolehnout na sebe a přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí. Dobrý základ, ve kterém strach z neznámého v rukou zkušeného zahradníka vyroste v jedinečnou květinu. Kdybyste chtěli po dočtení Zámku a klíče více Joe Hilla, mrkněte na komiks Plášť (Comics Centrum, 2016), který je komiksovou adaptací jeho stejnojmenné povídky. A kdybyste měli chuť na beletrii, tak doporučuji román Vánoční říše (originální název NOS4A2, 2013).

Zamek a Klic 4Kresbu a obálky má v rukou chilský kreslíř Gabriel Rodriguez (*1976). Pevná linka, gigantické oči, masivní brada. Lehce rozpoznatelná a parádní kresba. Tento rok vyšlo Gabriel Rodriguez Locke & Key Covers Artist’s Edition Portfolio, které obsahuje 12 pouze inkovaných tisků kreseb, převážně obálek, ve slušivých deskách. Rodriguez vystudoval architekturu, a bravurně vystřihl návrh sídla rodiny Zámkových – Klíčova. Mrkněte na předsádku libovolného booku. Zdá se, že během práce na Zámku a klíči se podařilo vytvořit silný autorský tandem, protože spolupráce Joea Hilla s Gabrielem Rodriguezem pokračovala i po dokončení série Zámek a klíč. Rodriguez ilustroval už zmíněný román Vánoční říše.

Zámek a klíč (v originále Locke & Key) v 37 sešitech vydalo americké vydavatelství IDW Publishing (2008–2013). Už od prvního sešitu bylo jasné, že bude mít úspěch. Náklad prvního sešitu se v USA prodal za jediný den. Pro mě je velmi sympatické, že Joe Hill měl od začátku rozmyšleno, co a jak chce vyprávět, a nesnažil se vytvořit nekonečnou sérii. Jednoduše 37 sešitů a konec zvonec, příběhu je konec. Mimo sérii vyšly pouze tři oneshoty – Open the Moon (2011), Grindhouse (2012) Small World (12/2016), které na hlavní dějovou linku nemají vliv, ale zvídavý čtenář se dozví více o postavách a klíčích. V červnu 2016 IDW Publishing připravilo pro fanoušky Master Edition, která je v pevné vazbě, s nádhernými obálkami a jedna kniha Master Edition obsahuje dva booky. A jestliže máte rádi hry a kartičky, můžete si koupit hru Locke & Key: The Game pro 3–6 hráčů od Cryptozoic Entertaiment. Že nemluvím do větru by měla naznačit ocenění, která série Zámek a klíč získala. V roce 2011 Eisner Award, v letech 2009 a 2012 British Fantasy Award. U nás tato série získala čtenářskou cenu Fabula Rasa v kategoriích Nejlepší scénář roku 2015 a Nejlepší série roku 2015 a 2016.

Zamek a Klic 3Neváhejte a berte, dokud knihy jsou. Je to kříž, po všech čertech shánět vyprodaný díl za rozumnou cenu a ve skvělém stavu.

První část článku zde.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda