Informace o nákupu
loadingbar

Sledgehammer 44. Hellboy universum aneb zase se mlátí náckové v druhé světové

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

sledge 2Po dotiscích Hellboye a speciálním Hellboy: Půlnoční cirkus vydává v květnu Comics Centrum další dvě nové knihy z Hellboy universa. Jde o Sledgehammer 44 a druhý díl Lovce čarodějnic: Zatracen navěky. My si dnes povíme o Sledgehammer 44, neboť jde o jednu z mála sérií v Hellboy universu, která má zatím pouze jeden díl. Můžeme se začít těšit na kruté mlácení (robo)nacistů něčím, co se velmi podobá roboopičce.

Předpokládám, že Sledgehammer neboli projekt Epimetheus vám na první dobrou nic neřekne. Ledaže byste velmi pozorně četli Ú.P.V.O. 4: Smrt (v červenci tohoto roku vyjde u Comics Centra dotisk). Ale vrilová energie už by vám něco říct mohla, minimálně z vydaného Humr Johnson 1: Železný Prométheus. Dobrou nápovědou je právě jméno Epimetheus. Jde o titána z řecké mytologie, kterému přišlo jako dobrý nápad začít si s Pandorou. Jeho bratrem, mimo Atlase a Menoitiose, byl Prométheus. Prométheus je ten syčák, který pro lidi ukradl oheň a potom si na Kavkazu nechal každý den pro zábavu sežrat játra orlem. Takže jestli jste četli Humra, tak je skoro jisté, že projekt Prométheus znáte. A je tedy jasné, že Sledgehammer je následovníkem Prométhea.

V knize jsou dva příběhy. První dvousešitový Sledgehammer 44 (2013, Dark Horse) se odehrává, ta-dáá, v roce 1944 v nacisty okupované Francii, a jde o origin. Druhý třísešitový příběh Blitzkrieg (2013, 2014, Dark Horse) přímo navazuje na první dva sešity a náš titán se setká s prvním Černým Plamenem, Raimundem Diestelem. S Raimundem jsme se už setkali v Ú.P.V.O. 5: Černý plamen. A setkáme se také se starými známými. S mladým Trevorem Bruttenholmem, který co nevidět ve Východním Bromwichi adoptuje Hellboye, a též s panem Hitlerem, který má pro pana Raimunda Diestela pochopení. Jak vidíte, všechno je provázané se vším. Užít si a docenit Hellboy universum chce číst a číst a číst. A to je dobře.

sledge 1Scénáře obou příběhů píše Mike Mignola s Johnem Arcudim, tedy osvědčené scénáristické duo z Ú.P.V.O. Kresby se nakonec zhostili Jason Latour a Laurence Campbell. Původně měl Sledgehammer kreslit John Severin (1921–2012). Mike Mignola se po dokončení jeho práce na druhém díle Lovce čarodějnic Johna Severina zeptal, co by chtěl kreslit dál. A John Severin si vyžádal příběh z druhé světové války. Což byl pro Mika Mignolu oříšek. Humr Johnson zemřel před druhou světovou válkou, Hellboy se na Zemi ukázal na jejím konci. Takže jak to udělat? Jednoduše, neboť v Hellboy universu je z čeho čerpat. A tak Mike Mignola navázal na už zmíněný čtvrtý díl Ú.P.V.O.: Smrt a my si tak díky Johnu Severinu můžeme přečíst o projektu Epimetheus. John Severin začal, v krásném věku 89 let, na Sledgehammer pracovat, ale zdraví mu nedovolilo v práci pokračovat. Vydání prvních sešitů Sledgehammer se už bohužel nedožil. V bonusech na konci knihy se můžeme podívat na několik jeho obrázků. O coloring se jako vždy postaral neviditelný muž v pozadí, Dave Stewart, o kterém mám rozepsaný medailónek. Je to borec, který se stará o barevnou paletu Hellboy universa.

Nu a teď už jen formality. Formát knihy bude stejný, jako u Hellboy/Ú.P.V.O./Černá palice. Počet stran 144, v bonusech můžete očekávat studie postav, skici, kresby. Prostě jako vždy u knih z Comics Centra, hřbety knih Hellboy universa spolu budou v knihovně krásně ladit.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Tentokrát doporučuji třetí díl Pochmurného kraje. Budete se bavit i bát.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda