Informace o nákupu
loadingbar

Stále nová a nová překvapení za dveřmi Klíčova

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

aneb 
Kolosálka? A není to trochu málo, Josephe Hillstrome?

ZaK zlaty vek obalkaTaky je vám ten zvuk nějak povědomý? To jemné cinknutí kovu o kov a následné zarachtání klíče v zámku? Ten okamžik těsně před tím, než se s nepatrným vrznutím otevřou staré těžké dveře; ta vteřina, v níž bezděky zatajíte dech, než se rozhodnete vkročit do potemnělé vstupní haly. Víte, že to nebude žádná procházka růžovým sadem, ale stejně jdete, protože nechcete přijít o to, co se skrývá uvnitř: fakticky parádní příběh.

Nač se opakovat? Pokud jste sérii Zámek a klíč amerického spisovatele Joe Hilla (celým jménem Josepha Hillstroma Kinga) dosud nečetli, a sháníte základní informace, pak dovolte, abych vás rovnou odkázala na starší článek, který se věnuje ději komiksu a jeho autorům v míře dostatečně podrobné. A zajímají-li vás podrobnosti stejnojmenného seriálu, vysílaného streamovací platformou Netflix a čítajícího k datu publikace tohoto článku dvě série (s ohlášenou třetí), pak vás pro změnu odkážu na všemocný internet.

Celou základní sérii vydalo ve Státech nakladatelství IDW Publishing. O její ohromné popularitě (nejen) v našich končinách pak mimo jiné svědčí i fakt, že v Česku se všech šest svazků dočkalo už několika vydání, a nyní se chystá souborný výtisk ve velkém formátu, neboli takzvaná kolosální kniha. Přesněji řečeno Zámek a klíč Kompendium.

V titulu článku se ovšem hovoří o překvapení a bylo by fér svému slovu dostát. Připraveni? Vzápětí po vydání Zámku a klíče Kompendia vyjde také... další, úplně nový, Zámek a klíč! Jde o v Česku dosud nevydaný prequel základní série s podtitulem Zlatý věk. Ta dá!

Scenárista Joe Hill a kreslíř Gabriel Rodriguez totiž po dokončení základní série Zámku a klíče rozhodně nelenili. Naopak, pustili se do práce na komiksu, který má na základní řadu navazovat (dle dostupných informací by měl být zároveň prequelem i sequelem) a měl by vycházet pod názvem World War Key. Součástí série World War Key je právě Zlatý věk.

Zak vek 2

V něm se seznámíme (jak jinak) s rodinou Zámkových, ovšem nenechte se mýlit – nejde o naše staré známé z jednadvacátého století. Ve Zlatém věku se přeneseme do dob těsně před propuknutím První světové války, kdy na Klíčově žil Chamberlin se svou ženou a čtyřmi dětmi. Jejich příběh začíná poměrně nevinně a hravě, ale se začátkem války se věci značně zkomplikují. A když pak dojde k nechtěnému úmrtí člena rodiny a viník se rozhodne uvalit na sebe až nepředstavitelně krutý trest, zdá se, že rozhodně bude co napravovat.

Hrdinkou druhé části knihy se stává již dospělá Chamberlinova dcera, Mary Zámková, která se pro záchranu bratrovy duše nebojí vydat až... do crossoveru se Sandmanem. Autorům totiž přišlo, že Gaimanův svět skýtá nejednu příležitost k šikovnému propojení obou komiksů, a tak ve vzájemné spolupráci stvořili příběh, v němž se objeví nejen samotný Morpheus, Roderick Burgess či Smrt, ale v němž sehraje důležitou úlohu -- jak jinak -- jistý klíč, jehož význam bude nakonec mnohem větší, než by se dalo zpočátku očekávat.

To bychom tedy měli ono slibované překvapení. A teď zpátky ke kolosálce. Na závěr bych ráda připomněla, nač konkrétně se v souborném vydání Zámek a klíč Kompendium mohou čtenáři těšit.

Bichle má úctyhodných 1024 celobarevných stránek, obsahuje novou předmluvu od autora (v níž vám mezi jiným svým dokonale roztomilým způsobem přiblíží, jak celá série vznikala), rozsáhlou galerii, rejstřík známých klíčů a portréty postav. Kniha jako taková bude mít sametový potah se zlatoražbou, kapitálek, stužku, a jelikož svazek vychází v edici Kolosální knihy, bude opatřen jmenným seznamem všech předplatitelů a každý výtisk bude opatřený unikátním číslem.

Sběratel tak dostane všechny pomyslné klíče navléknuté pěkně na jednom, poměrně luxusním kroužku. Samozřejmě je potřeba připojit varování: nepokoušejte se tento svazek zámků a klíčů nosit v kapse, ba snad dokonce zavěšený na krku. Mohlo by dojít k nevratnému poškození vašeho šatstva či krčních obratlů!

Autorka článku: Alexandra Niklíčková


ZaK vek 1