Informace o nákupu
loadingbar

Superpalice

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

 

kockaMyslím, že nejlíp bude, když vám povím pár prvních pocitů po přečtení první publikace Černé palice. Málem mi to vyšlo se samými „p“. Jen to Č mi tam kapku hapruje. I tak je to dost. Ta knížka má víc jak pět pé sama o sobě. Nečekejte však od ní nic super. Hlavně ne superhrdiny. Totiž čekejte, ale jiný, nic fantastickýho. A v tom je Černá palice právě fantastická.

Nuže, co je to za knížku o superhrdinech bez superhrdinů?

Je to o obyčejnejch lidech. Ano, byli to původně extra-super-maníci, ale něco se zvrtlo a rázem mají obyčejný starosti. Musejí chodit do školy a kurevsky se jim nechce, musejí si najít někoho, kdo by jim byl blízkej, jenomže: vyklopte flanďákovi na rovinu, že jste z Marsu. To prostě nejde. Stejně jako je dost složitý vykládat kyprý paničce, kolem který kroužíte, proč nemůže jen tak přijít na večeři do rodiny. Je to prostě… no složitý, no. A když jste robot a musíte se věčně schovávat, aby vás někdo neviděl, zatímco plukovník je vlastně schovanej furt, a to v paravesmíru, to už je vážně na palici. A to nemluvím o tý čarodějnici z chýše v močálech.

Sami vidíte, že žít obyčejnej život, když jste bejvalej zachránce světa, je pořádná štrapáce. Zvlášť, když by se to neměl nikdo dozvědět. A tak se snažíte dělat, že jste normální. Nejde to tak snadno. Dá to spoustu přemáhání, a je jenom otázkou času, kdy to praskne.

A tak jste jako čtenář napnutý, co bude dál, jak se tohle vyřeší, kde to všechno začalo a proč to tak je. Hromada otázek, každá generuje další a zadělává na pěkně spletitej příběh.

Příběhy mám rád, a když je do nich ještě s autorským i překladatelským důmyslem a znalostí oboru vložena spousta odkazů na příbuzné z rodiny komiksových hrdinů, vysloveně si lebedím. Když čtu třeba „Nebuď tak naivní, Marku Marsi! Měli bychom zmobilizovat naši válečnou flotilu…“, nemůžu nevzpomenout na Tarse Tarkase, skvostné město Helium či zrádnou Zodangu. Úžasné reminiscence!

Jednu chybu ta knížka ale má. Vůbec se od ní neodtrhete a pak najednou skončí a… a další bude až za rok.

Holt těchhle věcí je jak šafránu. Na druhou stranu je to dobře. I s šafránem je potřeba šetřit.

Autor článku: Jiří Knébl