Informace o nákupu
loadingbar

,,Tatíííí, proč je ten pán napíchnutý na kůlu?"

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 7207Bylo nebylo, před mnoha lety, za sedmero moři, oceánem, lesem, potokem a starým seschlým fíkovníkem bylo jedno království, které se jmenovalo Sparta a nacházelo se v Řecku. Spartě vládl hodný a moudrý král Leonidas, a proto se království dařilo. Jednoho dne královský dvůr navštívil perský posel a sdělil králi, že jestli se nepodvolí zlému perskému vůdci Xerxovi, bude Sparta zničena. Král Leonidas proto svolal 300 svých nejlepších bojovníků a vydal se do bitvy, která trvala několik dní. Bitvu sice prohráli, ale zpráva o jejich hrdinství vyburcovala celé Řecko, Xerxova armáda se stáhla a vše dobře dopadlo… Asi tak nějak bych převyprávěl komiks 300: Bitva u Thermopyl od Franka Millera svému čtyřletému synovi, protože kdybych mu vyprávěl do detailu každou stránku komiksu, tak by asi – vlastně ne asi, ale určitě – celou noc nezavřel oči.

Komiks 300: Bitva u Thermopyl je pro mě unikát. Byl to první komiks ve větším formátu, který jsem si koupil (2. vydání, rok 2005). První vydání v ČR vyšlo v roce 2001 a od té doby ho doplnily další tři dotisky. Zatím nejhezčí vydání bylo to poslední, čtvrté, z roku 2014, protože ho bylo možné koupit spolu s pouzdrem potaženým rudým plátnem s měděnou ražbou. V průběhu dotisků změnil tento komiks formát i celkové provedení. Zmizela stužka i přebal, ale asi i díky tomu klesla původní cena. U ceny se musím zastavit, protože je to věc, kterou lidé v různých komentářích tomuto komiksu dost často vytýkají, neboť komiks samotný má pouze 90 stran. S čistým svědomím vám garantuji, že každá koruna zaplacená za tento komiks je nejlíp investovaná, protože u komiksu se budete neskutečně bavit a to, co vám Miller předloží, je brutální, brilantní a krásné.

Je to příběh o oddanosti, věrnosti, zradě a odvaze. Z historického hlediska je bitva u Thermopyl druhá velká bitva mezi Řeky a Peršany. Tuhle bitvu sice Sparťané prohráli, ale zpomalili perskou armádu natolik, že dali prostor ostatním Řekům ke sjednocení a vytvoření armády, která nakonec Peršany uvrhla do země zapomnění. Dodnes se neví, jak byla perská armáda početná. Někde je uváděno, že měla až milióny vojáků, ale historici předpokládají, že Peršanů bylo okolo 200 000. Sedmitisícové armádě Řeků velel král Leonidas, ale pouze asi s tisíci muži, z nichž 300 bylo Sparťanů, se rozhodl bránit úzkou soutěsku proti perské přesile. Nebýt zrady, je možné, že by perskou armádu porazili.

IMG 7206Frank Miller si některé historické reálie upravuje, ale díky tomu je děj v knize opravdu poutavý, až pohlcující. Komiks je mimořádně pěkně kreslený a každá strana je prostě nádherná, a i přesto, že má menší počet stran a můžete ho přečíst za 20 min, já si ho vždy prohlížím okolo hodiny a půl, protože se prostě kochám. Tohle je jeden z těch komiksů, které musí mít každý fanoušek doma. Nevím, v jakém nákladu bude Comics Centrum komiks vydávat, ale jsem přesvědčený, že nebude trvat dlouho a zase bude všude vyprodaný.

O příběhu se dále rozepisovat nebudu, protože jsem ho nastínil v odstavci výše, a tak trochu spoléhám na to, že jste viděli filmovou verzi od Zacka Snydera, která věrně kopíruje komiksovou předlohu. Já osobně mám komiks mezi top 10 knihami v knihovně. Když jsem jednou přišel domů nas.anej z práce, všechno bylo špatně (určitě jste to taky zažili) a na kuchyňském stole ležel tenhle komiks, zalezl jsem si s ním do křesla, pustil se do čtení a prvních asi 10 stran četl jak o závod. Pak jsem zpomalil a každou stranu znovu prohlížel a vlastně ani nevím, jak dlouho mi trvalo komiks dočíst. Úplně jsem během četby všechno špatný hodil za hlavu. Nevybavuji si, že by se mi tohle stalo s jiným komiksem nebo knihou.

Kromě pátého dotisku 300 vyjde letos v listopadu i komiks Xerxés: Pád rodu Dareiova a vzestup Alexandrův. Osobně se tohoto komiksu nemůžu dočkat. Kniha vyjde jako souborné vydání pěti sešitů, které Frank Miller sám psal i maloval. Sešity začaly vycházet v roce 2018 a jsem rád, že na souborné české vydání nemusíme čekat dlouho. Věřím, že určití lidé s následujícími řádky nebudou souhlasit, ale za tím, co o komiksu napíšu, si stojím, protože je skvělý, i když je všeobecně hodně špatně hodnocený (to byl vlastně Teror ve jménu víry taky, a já se u něj parádně bavil). Když Xerxés začal vycházet, strhl na sebe velkou vlnu kritiky kvůli nepěkné kresbě, špatnému letteringu a především kvůli „nijakému“ ději. Abych řekl pravdu, kresba není tak detailní jako u 300, ale mně to vůbec nevadí. Tak nějak jsem si zvykl, že Miller má „neučesanou“ kresbu, díky které ho vždy poznám. Na letteringu jsem nic špatného nenašel, ale věřím, že pro všechny „odborníky“ to je do očí bijící... pfff. No a příběh?

300 09V porovnání s 300, které se točí jen kolem Leonida a jeho věrných bojovníků v jedné velké bitvě, je Xerxés spíše historie řecko-perských válek, která započne bitvou u Marathonu a končí smrtí Dareia III. První tři sešity popisují bitvu u Marathonu, obranu Athén a smrt Dareia I., Xerxova otce. Následující dva sešity mapují vzestup Persie za vlády Xerxa, Xerxovu smrt, nástup Dareia III. na perský trůn a tažení Alexandra Velikého. V tomhle se Xerxés od 300 dost liší, protože pojednává o širokém historickém období a děj nepůsobí tak celistvě. Mně se ale tahle Millerova verze líbí. Samozřejmě si některé historické reálie upravuje, ať už se jedná o smrt samotného Dareia I., nebo nástup Xerxa na trůn Persie. Zde Miller trochu využívá mysticismu a polemizuje i nad způsobem smrti samotného Xerxa. Abych řekl pravdu, Millerova vize a zpracování řecko-perské války mě zase dostala, protože je stejně jako 300 brutální. V jednu chvíli jsem nestihl zavřít aplikaci v tabletu, kde mám knihu v elektronické podobě, a můj čtyřletý syn se mě zeptal: „Tatíííí, proč je ten pán napíchnutý na kůlu?“ „Vášo, to není kůl, ale kopí, a raději se dívej na Sonica, ano?“ odpověděl jsem a rychle tablet zavřel.

Letošní rok je Millerem celkem nabitý. V červenci/srpnu vyšly dotisky prvních tří knih série Sin City, v listopadu pak dotisk 300 a první vydání Xerxa. Pokud jste jako já fanoušky Millera a některé knihy nemáte, tak jsou pro vás dotisky jasná volba. Pokud pro vás Miller přeci jenom není tak velké jméno, abyste jeho komiksy bezmyšlenkovitě kupovali, stejně dejte Xerxovi šanci, protože vždy je lepší udělat si vlastní názor. Já se na listopad těším a vím, že Xerxés bude mít v mé knihovně také čestné místo.

Autor článku: Václav Cífka