Informace o nákupu
loadingbar

„Tenhle příběh je pravda, ať visím, jestli vám budu lhát...“

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

MHL 1Epická sága o miniaturních myších hrdinech se v českém překladu dočkala už tří svazků. Než budou další, mohou se fanoušci tohoto komiksu zatoulat do dvou odboček. Jednou z nich je soubor povídek různých autorů Legendy o Myší hlídce.

Základní premisa je jednoduchá – ocitáme se v hospodě, kde majitelka vyhlásí soutěž o nejlepší příběh. Hra má tři jednoduchá pravidla: 1) hostinská Rudolfa nesmí příběh znát, 2) část příběhu musí být vymyšlená a 3) část musí být pravdivá.

Vítězný vypravěč vyhraje smazání svého dluhu u přívětivé paní hostinské. Jednotící linku v hostinci si vzal na starosti autor Myší hlídky David Petersen. Jednotlivé historky pak vytvořili různí autoři, mezi kterými jsou i veličiny jako Craig Rousseau, Guy Davis, Terry Moore nebo Gene Ha. Sestava nadupaná k prasknutí podobně jako Real Madrid ve finále Ligy mistrů.

Oddaným fanouškem Myší hlídky jsem se stal v podstatě okamžitě, od prvních panelů Podzimu 1152. A jak se Petersen rozmachoval do epické šíře víc a víc, miloval jsem jeho svět bezmezněji a bezmezněji. Výhodou takovýchto vyprávění je volný rytmus, který mu autor dopřává, není kam spěchat, a tempo se střídá podle potřeby. Můžu si tak plnými doušky vychutnat panely beze slov, kdy autor vše rozfázuje bez jakýchkoliv omezení.

U krátkých a uzavřených příběhů však narážíme na limity, kdy na několika stránkách musí tvůrce říct a vysvětlit spoustu věcí. Toto zhutnění často přináší velké množství textu, příliš velkou zkratku a rychlý spád. Netvrdím, že je to úplně na škodu, ale u Myší hlídky už jsem jaksi naběhl na jiný rytmus. Nicméně jsou v těchto Legendách kousky, které rozhodně stojí za vypíchnutí. Nabízím svůj osobní výběr těch nejlepších bez určení pořadí:

  • O veliké bitvě mezi Jestřábovou a Lišákovou myší (Jeremy Bastian). Výtvarná stránka je naprosto úchvatná. Bastian tvoří stylem, který se v komiksu jen tak nevidí. Tohle vás posadí na zadek.
  • Ťuhýk a žába (Terry Moore). Hrozně vtipné. Fakt!
  • Myšák Lišák (Katie Cooková). Kresbou a příběh se hodí i pro ty nejmenší. Ty tak můžete pomalu připravovat na ponor do světa Myší hlídky.
  • Kritik (Guy Davis). Neskutečně vtipná groteska beze slov.
  • Havran (Jason Shawn Alexander). Variace na Alana Poea s dokonalou atmosférou a skvělým výtvarnem.
  • Lev a myš (Craig Rousseau). Dramatický příběh se skvělými akčními scénami.
  • Viktorínův příběh (Karl Kerchl). Drobná epizoda skvěle vystavěná na pár stránkách beze slov.

Jak na to koukám, vypíchl jsem přesnou polovinu. Ostatní bych klidně mohl také zdůraznit, ale pak by to nebyl ten správný osobní výběr. A jaký je ten váš?

Autor článku: Martin Šinkovský