Informace o nákupu
loadingbar

Tohle je Bond! #sorryjako

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 6629OK, sice to chvíli trvalo, ale dočkali jsme se! První komiksová bondovka tandemu Warren Ellis/Jason Masters byla fajn, ale ruku na srdce, všichni jsme od Vargru čekali tak trochu větší nářez. Bylo to dobré, ale místy drhlo, zasekávalo se a bylo tak nějak kostrbaté.

Zapomeňte na Vargr!

Je tady Fantom! A s ním i plnokrevná stoprocentní bondovka, jak ji všichni máme rádi. Je možné, že obří zásluhu na tomto posunu má odpovědný redaktor Joseph Rybandt, který na Ellise zaklekl a donutil ho k výkonu, který je hoden scenáristické značky Warren Ellis.

Příběh se výrazně napřímil, důrazu se dostalo klasickým bondovským proprietám (mašinky a vifikundace, bond girls atp.). Bond konečně ví, co chce. Odhalit obří spiknutí, zničit zločince a zachránit svět. Cesta je krušná, nepohodlná a smrtící. Mrtvoly přibývají a krutost roste.

Ellis při budování příběhu postupuje nekompromisně logicky, díky čemuž se do Fantoma ponoříte, a ve chvíli, kdy dočtete, zjistíte, že jste skoro nedýchali. Vrcholem je dle mého soudu zjištění, že budoucnost britské monarchie spoléhá na starou dobrou páru. Ellisovo vysvětlení do sebe tak zapadá, že vám chvíli trvá, než si uvědomíte, že čtete bondovku a ne nějaké WikiLeaks. Špetka pochybností však zůstává a někde tam vzadu v mozku škrábe, že by to vlastně mohlo být řešení.

IMG 6631

Ellisovo prozření a uvědomění si, že Bond funguje na základě několika elementárních pravidel, které je třeba ctít, pomohlo i kreslíři Jasonu Mastersovi. Ten už ve Vargru ukázal, že touží být cynicky chladný a bezcitný. V tom mu ale bránil až příliš překombinovaný Ellisův scénář. Fantom je jiná káva, teď si všechno ideálně sedlo, a vy při čtení máte pocit, jako když v tetrisu přiletí dlouho očekávaná rovná kostka, která svisle zapadne a vymaže čtyři řady najednou.

Dobrá bondovka nestárne, filmy můžete vidět zas a znova a pořád vás baví. Přesně takový je i Fantom, máte chuť na svižnou a drsnou školu? Sáhnete do knihovny a už se vezete. Navíc v dnešních dnech, kdy s divným pocitem kolem žaludku sledujeme, že se Rusové vedle kybernetické a hybridní války vrátili ke starým způsobům, je četba Fantoma mrazivě přítomná.

Autor článku: Martin Šinkovský