Informace o nákupu
loadingbar

Ú.P.V.O jako úřad paranormálního výzkumu a obrany

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

icon - hellboy - bprdÚřad paranormálního výzkumu a obrany je fiktivní organizace, kterou vymyslel výtvarník a scenárista Mike Mignola, aby vytvořil profesionální tým pro svého hrdinu Hellboye.

Úřad byl založen v roce 1944 profesorem Trevorem Bruttenholmen, jako odpověď na paranormální pokusy nacistického Německa. První základna Ú.P.V.O byla na letišti v Novém Mexiku, později se úřad přesunul do moderní budovy ve Fairfieldu ve státě Connecticut.

Profesor Bruttenhlom působil jako ředitel od konce padesátých let, kdy skončil s prací v terénu. Současným ředitelem je Dr. Thomas Manning. Za jeho působení bylo do úřadu přijato mnoho „agentů se zvláštními schopnostmi" mezi jinými i Abe Sapien a Liz Shermanová.
BPRD1947-sm
Hlavním agentem a maskotem úřadu byl napůl člověk a napůl ďábel Hellboy, kterého Bruttenholm vychovával a stal se i jeho adoptivním otcem. Hellboy v úřadu působil až do událostí na hradě Hunte, po kterých v roce 2000 z úřadu odešel.

Jeho přátelé to těžce nesli a po určitých počátečních rozpacích vznikl nový elitní tým ve složení: Dr. Kate Corriganová (působí jako spojka mezi normálním světem a ostatními členy týmu), Johan Kraus (medium bez lidského těla, které má fyzické tělo jen díky speciálnímu obleku), Liz Shermanová (pyrokinetička, která nedokáže plně ovládat svůj „dar"), Abe Sapien (rybí muž, objevený v zapečetěné laboratoři) a Roger (homunkulus, kterého svým dotykem oživila Liz Shermanová).

Tento tým v prvních dvou knihách série Ú.P.V.O. řeší samostatné relativně nezávislé případy. Postavy se představují a profilují, aby připravily půdu pro hlavní dějovou linii, která začne běžet od třetí knihy.

První kniha Dutozem a další povídky (česky vyšla v roce 2008) přímo navazuje na knihu Hellboy: Červ dobyvatel. Představí se v ní Johan Kraus a Liz Shermanová se po delší dovolené vrací k týmu. Dozvíme se něco z minulosti Kraba Johnsona a v povídce Abe Sapien versus věda se staneme svědky znovuoživení homunkula Rogera. Závěr tvoří povídka Bubny mrtvých, kde je hlavní postavou Abe Sapien.

bprd-02Druhá kniha Duše Benátek obsahuje pět povídek od různých scenáristů a výtvarníků, na které dohlížel Mike Mignola. Oproti první knize, která sebrala spíše ojedinělé pokusy, zde najdeme propracovanější scénáře a hlubší psychologii postav. Scenáristé a výtvarníci jsou u každé povídky jiní, Mike Mignola pouze na vše dohlížel.

Od třetí knihy se vytvořil nový tvůrčí tým. Scénáře píše s Mignolou John Arcudi a obrázky kreslí Guy Davis s koloristou Davem Stewartem. Ze série v současnosti vychází 111. sešit, pokud tedy započítáme retrospektivní minisérie Ú.P.V.O. 1946, 1947 a 1948. Dějové linky se proplétají s událostmi známými ze série Hellboy a dotvářejí tak obrovský, překvapivě funkční vesmír, do kterého je radost zavítat.

Přitom autoři své postavy nijak nešetří a nechávají je zmítat pochybnostmi o smyslu jejich života, trápit výčitkami svědomí, nejasným původem a některé nechali dokonce zemřít. Přesto se jedná o velmi zábavnou a inteligentní četbu, která pobaví každého, ale přinese i poučení.

Jen pro zajímavost originální zkratka BPRD (Bureau for Paranormal Research and Defense) je shodná se zkratkou indické organizace pro policejní výzkum a vývoj (Buereau of Police Research and Development).1717813-art8