Informace o nákupu
loadingbar

V Temných hvozdech na pasece žížalu nechytíš

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

hvozdy 1 A jedeme dál, knihovny se začínají prohýbat! Leckdo zvažuje nákup další knihovny, jiný zvažuje knihovnu na míru, aby kvalitní čtivo mělo své místo. A bude ještě hůř, to mi věřte. Dalším cenným, a u nás ne zas tak známým kouskem, který pro nás vydává Comics Centrum, je znepokojivý hororový komiks Temnými hvozdy.

Nedávno jsem psal článek o sérii Zámek a klíč, ve kterém jsem se zmínil o jednodušším rozdělení hororů. Na jedné straně máme klasické s megapotvorou masakrující bezbrannou tlupu humanoidů, na druhé straně psychologické horory, kde je zlo neslyšeno a neviděno, jen v pozadí terorizuje. Do druhé skupiny patří komiks Temnými hvozdy. Můžete se už teď těšit na pět znepokojivých příběhů v nádherné kresbě s ručním letteringem, který ji dokresluje. A komiksově zpracovaný úvod a závěr. Ani jeden z příběhů není jednoznačně uzavřen, a na čtenáři zůstává, jak si jej vyloží. Jestliže si mohu dovolit připodobnění z českých luhů a hájů, tak z příběhů v knize Temnými hvozdy mám podobný pocit, jako z Kytice od Karla Jaromíra Erbena.

hvozdy 2Do Temných hvozdů nás pozvala mladá autorka Emily Carroll (1983) narozená v Londýně, ale pozor, nejde o Londýn v UK, ale o Londýn v Kanadě. Své komiksy nejen píše, ale i kreslí a její doménou není klasický papírový komiks, ale své práce zveřejňuje zdarma na svém webu. Mrkněte se sem, mimo komiksů najdete i její ilustrace. Nejnovějším počinem jsou krátké příběhy ze světa počítačové hry Fallout. Počítačové hry vůbec Emily Carroll baví, možná její těžko zaměnitelnou kresbu znáte z interaktivní adventury The Yawhg (2014) a pochopitelně svůj kreslířský talent uplatnila i v knize pro děti Baba Yaga's Assistant od Mariky McCoola (2015).

hvozdy 6Komiksem, který se stal na webu senzací, je povídka O jeho zbrocené tváři (His Face All Red, 2010). Mrazivý příběh o dvou bratrech, který pro mě odkazuje na biblického Kaina a Ábela, se dostal pod kůži internetovému publiku a z Emily Carroll se stala přes noc temně zářící hvězda. V roce 2011 byla povídka oceněna cenou Joe Shuster Award. Tištěná kniha pojmenovaná Temnými hvozdy (Through the Woods), která mimo známé povídky O jeho zbrocené tváři obsahuje další čtyři speciálně pro knihu napsané a nakreslené příběhy, vyšla v roce 2014, a aby se neřeklo, tak v následujícím roce získala Eisner Awards, Ignatz Award a British Fantasy Award. To je slušné, což?

hvozdy 9Českému vydaní od Comics Centra je věnována zvláštní péče. Především jde o zachovaní originálního letteringu, aby kniha neztratila svoji atmosféru. Viděl jsem pár stránek a musím říct, že práce se povedla na výbornou. Vskutku nečekejte, že text je pouze vyretušován a vysázen Arialem. To by u Comics Centra neprošlo. Kniha vychází v o ždibec menším formátu než je originál, ale nebylo by to Comics Centrum, aby pro nás něco nepřidalo. Místo měkké vazby bude vazba pevná, na obálce bude ražby plný les. Božácký.

Můžete se začít těšit na 208 stránek nevšedního a mrazivého komiksu, který se na podzim bude krásně číst uprostřed hvozdů na chatě se sklenkou vína a s hořícím krbem. A když není chata, tak vyhřátá postel bude taky fajn. Užijte si to!

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda