Informace o nákupu
loadingbar

Vánoční překvapení pro II. pololetí 2022

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Vánoce už nikdy nebudou jako dřív! Vítejte v říši přízraků Joea Hilla

VanocniZemeObdelnikPředstavte si, že by se vaše představy mohly zhmotnit. Váš vysněný svět by se stal realitou... Není to krásná myšlenka? Vlastně ani tak moc ne, pokud jste masový vrah dětí a váš vnitřní svět je náhodou hodně, ale hodně děsivá verze vánočního lunaparku.

Pro Joea Hilla, autora grafického románu Vánoční říše, vlastně nejde o nový koncept. Princip dvou světů už s úspěchem využil ve svých románech Rohy nebo Černá krabice. A pak samozřejmě v NOS4A2 (vydaném roku 2013 a nominovaném na cenu Brama Stokera), který je s naším komiksem velmi těsně spjat.

Pro ty, kdo román NOS4A2 (v češtině vyšel též pod názvem Vánoční říše) nečetli, si dovolím stručně vypíchnout několik informací. Hlavním padouchem románu je Charlie Manx, který ve svém Rolls Royceu model Wraith, z roku 1938, unáší malé děti do Vánoční říše – svého vysněného lunaparku. Na samotnou Vánoční říši si však musíme počkat až do samého finále úctyhodného buclíka, čítajícího (aspoň v tom mém vydání) přesně... 666 stran.

A jako by si i sám Joe Hill chtěl tento drobný nedostatek vynahradit, v komiksu si Vánoční říše se všemi jejími příšernostmi, ujetostmi a úchylárnami, jež jsou v románu mnohdy pouze naznačené, užijete opravdu dosyta a v barvách.

Je třeba přečíst si román, abyste porozuměli všemu v komiksu?

Zatímco děj románu je situován do období 1986 až 2012, hlavní část komiksu se soustředí na jaro roku 1989, během nějž je do nápravného zařízení kdesi v Kalifornii odvážena skupinka trestanců. Časově se tedy oba příběhy mírně překrývají, ale jinak se takřka vůbec neovlivňují. Jedinou postavou, která se vyskytuje v obou dílech, je Charlie Manx a jeho Rolls Royce, model Wraith (v češtině Přízrak).

Takže: ne, znalost románu není nutná, komiks funguje zcela odděleně a samostatně. Ovšem nelze vyloučit, že po jeho přečtení dostanete chuť se do děsivého světa Vánoční říše vrátit a po románu přece jen sáhnete. A v takovém případě pak budete příjemně překvapeni v podobě několika narážek na postavy z komiksového příběhu.rise obr

Už jen z nich je jasně vidět, že komiks Vánoční říše není žádným dodatečně poslepovaným bonusem ke knize, ale plnohodnotnou epizodou, jejíž část (konkrétně Charlieho vyprávění o tom, jak ke svému Rolls Royceu přišel) bylo součástí limitovaného vydání NOS4A2 z roku 2015 od nakladatelství Subterranean Press. A součástí téže publikace byly také ilustrace od Gabriela Rodrigueze, jenž spolu s Hillem stvořil slavný komiks  Zámek a klíč.

Výtvarného zpracování komiksu se ujal Charles Paul Wilson III, a zatímco v románu se Hill snažil spíše dráždit čtenářovu fantazii různými náznaky, v komiksu konečně došlo na to, pořádně se takříkajíc vyblbnout, přičemž mu právě Wilson byl nenahraditelným pomocníkem. Rozhodně si přijdou na své všichni, kdo zažívají poťouchlou radost při zobrazení těch nejroztomilejších a nejsladších vánočních propriet, které se v rukou Hilla a Wilsona mění v nástroje hrůzy a zkázy. Těmi nejvražednějšími bytostmi jsou pak ve Vánoční říši samotné děti, které Charlie Manx stihl přeměnit na zubaté stvůry, povinně rozesmáté doslova od ucha k uchu a bavící se sadistickými hrátkami.

Navíc seriálové zpracování NOS4A2, které běží na streamovací stanici Prime využívá v předělech mezi scénami právě Wilsonovi kresby.

A tak přijměte pozvání do Lékořicové uličky anebo Cukrkandlové jeskyně, popřípadě na šálek Manxova svařeného likéru na místo, kde se ty nejděsivější sny mění v realitu. Samozřejmě, že až budete ve svých útulných teplých domovech posedávat a užívat si vánoční atmosféru, může vás uklidnit to, že tahle Vánoční říše je opravdu jen smyšleným místem. Anebo...?

Autorka článku: Alexandra Niklíčková