Informace o nákupu
loadingbar

Vezměte své chmury do rodného kraje

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 0514Harrow County je malý jižanský zemědělský kraj s pohnutou minulostí. Před osmnácti lety zde trojnásobně zabili čarodějnici Hester, a to tak, že ji zastřelili, oběsili a poté upálili. Mysleli si, že město zbavili tohoto zla, navzdory tomu, že umírající Hester předpověděla svůj návrat. Nyní ale jedna mladá osmnáctiletá dívka vykazuje známky toho, že by mohla být reinkarnací Hesteřina ducha. Emma o žádném čarodějném prokletí nic nevěděla, dokud si měšťané nezačali za jejími zády cosi šeptat. A tak se vydává do lesa, vstříc nepříjemné pravdě…a nás bere na tuto hrůznou výpravu s sebou.

Horor je jednou z nejsvobodnějších forem, možná nejen fantastiky, ale snad i literatury celkově. Hororové autory nesvazují úzké mantinely žánru a dobrý hororový příběh vás dávno nevystraší jen lacinou „lekačkou“ nebo nechutnými monstry. Moderní horor je především výborný příběh, který prožívají silné postavy. Tyto aspekty splňuje Pochmurný kraj snad až učebnicově. Silný příběh, zjevně od začátku promyšlený a uzavřený, čímž se mimochodem podobá například sérii Zámek a klíč, nenechává čtenáře na pochybách, že vše má svůj význam a že vše směřuje k jedinému nevyhnutelnému cíli. Cullen Bunn, nám představuje horor z prostředí amerického jižanského zapadákova a mistrnou a procítěnou prací s postavami dělá, spolu s poutavými akvarely Tylera Crooka a okouzlujícími drobnými detaily, z Pochmurného kraje, jednu z nejúchvatnějších komiksových sérií posledního desetiletí.

Lidskost, s jakou Bunn v Pochmurném kraji pracuje s postavami, se jen těžko objevuje v jakémkoli médiu. V chování postav je upřímnost, díky níž se s nimi lze okamžitě sžít bez ohledu na to, zda jsou to lidé, nebo ne.IMG 0529

Mnohé vedlejší postavy si zamilujete, přičemž žádná z nich není striktně černá, nebo bílá – vyloženě dobrá, či zlá. To ostatně platí i pro samotnou Emmu. Chce být dobrá, což z ní dělá kladnou postavu, ale jednak díky svému předurčení, jednak i svými činy a mocí, nebo jen poznáváním sebe samé, dokáže věci řádně zamotat. V tom jí zdatně sekunduje i její nejlepší kamarádka Berenika.

Dokonce i mnohé z vedlejších záporných postav série mají v rámci své proradnosti pochopitelné chování. Příběh se zabývá různými odstíny dobra a zla, přičemž pouze Hester je představitelkou ultimátního zla. Bunnův pečlivě vystavěný a originální děj je strhující od úvodní stránky první knihy až po poslední stránku knihy poslední.

Emocionální rozsah, který dokáže vyjádřit svou kresbou Crook, je ohromující. Od štěstí, vyzařujícího z některých panelů, až po vztek nebo zlomené srdce. Přišlo vám snad na první pohled něco divného na téhle komiksové sérii? Pokud ano, pak to určitě byla kresba. A přišlo vám zpočátku něco divného na Hellboyovi? Je to tak, oboje má naprosto unikátní a jedinečnou kresbu, která nepřipomíná nic, co jste do té doby viděli, a když se na ni zaměříte pozorně, zjistíte, proč ji mnozí z nás považují za geniální.

 

IMG 0530Crook nesází na vylekání, nebo znechucení čtenáře. Jde na to přes hutnou atmosféru. Tu se mu daří budovat díky nejtemnější temnotě i znepokojivé lesní krajině. Když však teče krev, je to vždy brutální a šokující podívaná, aniž by to působilo nechutně nebo přehnaně. Kreslíř se také vyžívá v detailech, skrytých i zjevných, a hře s designem panelů nebo celostránek. Dokonce i nápisy a SFX mají svou osobitost, často mění písmo nebo se objevují ve zvlněných zpěvných linkách. Crookova kreativita ještě více vystihuje zázrak a kouzlo této série. Dlužno dodat, že právě SFX (zvukové efekty) jsou v této sérii tak zásadní, že se je Comics Centrum rozhodlo počeštit. Díky těmto ručně malovaným „zvukům“ si může čtenář ještě více užít hororové a napínavé chvíle tohoto příběhu.

Stále váháte, zda využít příležitost naskočit do, za dlouhou dobu, nejzajímavější série vydávané na české scéně? Možná vás přesvědčí to, že vyšel poslední – osmý – díl, a můžete si ji tedy pořídit najednou ve zvýhodněném kompletu. Jen v takovém případě nepočítejte, že budete schopni knihy odložit dříve, než spatříte doslov obou autorů.

Autor článku: MS