Informace o nákupu
loadingbar

Vrána jako téma v průběhu věků, aneb jak to s tou Vránou vlastně je?

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Crow-Web JOBARRKomiks Vrána od Jamese O'Barra je zcela po zásluze pojem. Ať už se fanouškům komiksu líbí, nebo nelíbí, chladného nenechá nikoho. Věčný příběh o ztrátě, lásce, pomstě a odpuštění funguje i bez znalosti životního The Crow Midnight Legends Volume 1 Dead Time 2O'Barrova příběhu a našel si tisíce čtenářů u nás i v zahraničí.

Po známém filmovém zpracování se komiksoví vydavatelé pokusili vytvořit pokračování, což se jim dařilo, i když není možné je porovnávat s originálem. Využili tak nápadu s vránou jako průvodcem ze záhrobí a přivedli na svět celou řadu mstitelů. Seznam pokračování, který zde uvádíme, vychází z posledních vydání a proto se názvy mohou od těch původních trochu lišit.

První vznikl komiks The Crow Midnight Legends Volume 1: Dead Time. Příběh prý původně vznikal jako scénář pro druhý film s Vránou a podílel se na něm i sám O'Barr. Do komiksu ho přepsal John Wagner a nakreslil ho Alexander Maleev. Hlavní postavou je indiánský válečník, který se mstí na potomcích těch, kteří ho kdysi zavraždili.

The Crow Midnight Legends Volume 2 Flesh  Blood 2Druhá v pořadí byla The Crow Midnight Legends Volume 2: Flesh & Blood, kterou opět kreslil Alexander Maleev, tentokrát podle scénáře Jamese Vancea. V tomto díle se mstí Iris Shaw, pracovnice pozemkového úřadu, která vyletěla se svou kanceláří do povětří.

Knihu The Crow Midnight Legends Volume 3: Wild Justice napsal Jerry Prosser a nakreslil Charlie Adlard. Od předešlých knih se liší tím, že události sledujeme spíše očima pachatele, než oběti a také se zde objevují mstitelé dva.
The Crow Midnight Legends Volume 4 Waking Nightmares
Čtvrtou knihou v pořadí je The Crow Midnight Legends Volume 4: Waking Nightmares od Christophera Goldena (scénář), Phillipa Hestera (kresba tužkou) a Ande Parkse (vytažení tuší). Hrdinou je policista z Čínské čtvrti, kterému zavraždili manželku a unesli dceru.

Tyto knihy byly černobílé, původně vycházely v nakladatelství Kitchen Sink, které vydalo i první Vránu a později práva přešla na producenta filmů Edwarda Pressmana, který je do nedávna nechtěl nikomu uvolnit.

Podle filmového scénáře začala v roce 1999 vycházet ve vydavatelství Image barevná série nazvaná pouze The Crow. Scénář psal Jon J. Muth a výtvarníci v sérii střídali. Je velmi obtížné zjistit, kolik měla The Crow nakonec dílů, protože se některé objevovaly v souborných vydáních a dotiscích. S největší pravděpodobností vyšlo deset sešitů, než byla série zrušena. Hrdina se zde jmenuje Eric Drawen, příběh se místy drží filmového scénáře, někde ho doplňuje a někde jde svou vlastní cestou. Tato série je poměrně vzácná a mezi sběrateli ceněná. Později vyšla souborně ve dvou knihách Vengeance (sešity 1-3, 5 a 6) a Evil Beyond Reach (sešity 4, 7-10). Nyní by měla tato série vyjít nově v knihách The Crow Midnight Legends Volume 5: Resurrection a The Crow Midnight Legends Volume 6: Touch Of Evil.

The Crow Curare obalkaV roce 2012 začala u vydavatelství IDW Publishing vycházet série The Crow: Death and Rebirth. Scénáře psal John Shirley a na kresbě se střídali Kevin Colden a Kyle Hotz. V únoru 2013 vyšel tento komiks souborně v jedné The Crow Shattered Lives  Broken Dreamsknize. Byl kreslen barevně. Na základě pozitivních ohlasů byl osloven James O'Barr a ve spolupráci s Jimem Terrym vytvořili Vránu: Soumrak bohů (The Crow: Skinning the Wolves), která vyšla v červenci 2013 v USA a v září 2013 i u nás. Aktuálně také vychází poslední sešit série The Crow: Curare, pro kterou také napsal námět James O'Barr a kterou kreslí Antoine Dode.

Vedle komiksů se Vrána objevila i ve třech dalších filmech, zajímavém televizním seriálu The Crow: Stairway to Heaven (kdysi ho zakoupila a nechala prý i nadabovat televize Nova, ale u nás nebyl nikdy odvysílán) a několik knižních pokračování. Zajímavá je i sbírka povídek a básní The Crow: Shattered Lives & Broken Dreams, do které přispívalo mnoho známých spisovatelů, hudebníků a výtvarníků.

Jak se vyjádřil sám O'Barr na loňském Komiksfestu, připravuje novou knihu, kterou by snad měl i kreslit. V té by se za svou smrt měla mstít nevěsta (zdravíme Quentina Tarantina :-).


The Crow Midnight Legends Volume 1 Dead Time obalka The Crow Midnight Legends Volume 2 Flesh  Blood obalka

The Crow Curare 3